Re: South/North American Biotope

eu unul as baga discusi (tiger pigeon ,red melon ,etc ) ,scalari ,sau ceva cicilda tot americana....dar asta e parerea mea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

22

Re: South/North American Biotope

dan.matei26 A scris:

eu unul as baga discusi (tiger pigeon ,red melon ,etc ) ,scalari ,sau ceva cicilda tot americana....dar asta e parerea mea.

   Varietatile enumerate de tine, dupa parerea mea, nu se potrivesc unui acvariu biotop. Cel mai aproape de aceasta formula sunt Discusii Brown si derivatiile din aceasta varietate. Asta, daca se doreste o apropiere cit mai mare de natural.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de dan.matei26 (2012-09-28 11:38)

Re: South/North American Biotope

da,asa este ,nu m-am bazat pe tematica acvariullui ci doar pe simplu fapt ca aceeaia ar contrasta mai bine culorile existente deja in acvariu.Chiar daca brownul merge perfect la tematica asta, m-am gandit ca eu unu as iesi putin de pe traseu si i-as da o pata de culoare cu ceva...aprins...ex red melon.Dar daca tin musai sa fie biotop biotop ,as merge exact cum zici tu pe un brown sua chiar scalari. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: South/North American Biotope

Ideea nu este rea cu discusii dar....poate cand voi avea un bazin de vreo 300-400 litri. Clar exclud discusii, nu vreau sa-i chinui! Scalari ii am pe cei mari in bazinul celalalt unde le este mai mult decat bine, au depus de 4 ori pana acum, sper ca urmatoarele depuneri sa fie mai controlate! O pereche de sajica sper sa se aleaga din cei 4 tinerei care ii am si sa vad, as mai baga o pereche de multispinosa dar inca mai astept pareri din partea voastra!
Multumesc pentru idee Dan!

25 Editat de dan.matei26 (2012-09-28 12:32)

Re: South/North American Biotope

cu placere...oricum rapsunsul era clar ciclide  :noroc  ca-i una ,ca-i alta...... :apl clar se preta la asa ceva. :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: South/North American Biotope

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7V0f5hEqsmQ%5b/youtube%5d[/youtube]

27

Re: South/North American Biotope

Frumos!!! Bravo!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de xr1140 (2012-10-11 18:40)

Re: South/North American Biotope

asta i-am zis eu... arata bine de tot!

:sok

Re: South/North American Biotope

Multumesc, vor mai fi schimbari cand voi pune si frunzele de migdal indian, dar deocamdata mai astept sa creasca indivizii!

Re: South/North American Biotope

nice!pe gustul meu !felicitari . :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: South/North American Biotope

Multumesc Dan!

Re: South/North American Biotope

Foarte frumos colega  :sok

Re: South/North American Biotope

Multumesc colega!  :sok

34

Re: South/North American Biotope

Da, a iesit ceva frumos! Felicitari....
Daca ai rabdare sa creasca sajicile, eu cred ca nu mai trebuie sa bagi nimic. Am mai citit la cineva care avea 1 pereche Sajica si 1 pereche Multispinosa, intr-un acvariu de 180 lit. Cand au inceput sa depuna, s-au luat la omor. A trebuit sa renunte la Multispinosa.
Singura problema pe care o vad este la echinodorus (sper sa ma insel). Din cate stiu eu, ptr echinodorus trebuie mai multa lumina si ceva substrat fertil.
Poate ne zice cineva cu mai multa experienta daca am sau nu dreptate.
In rest......e genul meu de acvariu. Simplu si cu efect maxim.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: South/North American Biotope

Multumesc Bogdan! Imi fortez si eu norocul cu echinodorusul...vad ca nu este afectat inca de lumina slaba, ideea este macar sa se pastreze, sa nu se topeasca! Cat despre sajica...eu am de gand sa pastrez o pereche din cei 4, acum sa vedem, as vrea sa mai bag si o pereche de Thorichthys ellioti!

36 Editat de BGD46 (2012-10-13 12:43)

Re: South/North American Biotope

Arata foarte bine Thorichthys ellioti. Crezi ca o sa gasesti la noi pestii astia?

P.S.
In locul tau, deschideam un topic la acvarii medii de apa dulce, nu aici la "sa facem cunostinta".
Sau poate te ajuta un moderator cu mutarea topicului.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

37

Re: South/North American Biotope

archangel22 A scris:

Multumesc Bogdan! Imi fortez si eu norocul cu echinodorusul...vad ca nu este afectat inca de lumina slaba, ideea este macar sa se pastreze, sa nu se topeasca! Cat despre sajica...eu am de gand sa pastrez o pereche din cei 4, acum sa vedem, as vrea sa mai bag si o pereche de Thorichthys ellioti!

Thorichthys ellioti am vazut ieri la Coralis.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: South/North American Biotope

Da, de acolo o sa-i iau doar ca deocamdata nu imi dau seama de sex, as vrea sa iau la sigur o pereche...

39

Re: South/North American Biotope

archangel22 A scris:

Da, de acolo o sa-i iau doar ca deocamdata nu imi dau seama de sex, as vrea sa iau la sigur o pereche...

Cu placere! La dimensiunea la care sunt disponibili, este imposibil sa-ti dai seama ce sex au.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40

Re: South/North American Biotope

"Da, de acolo o sa-i iau doar ca deocamdata nu imi dau seama de sex, as vrea sa iau la sigur o pereche..."
   "da...de aceea as vrea sa mai astept putin sa mai creasca..." (postul a disparut)
   De aici rezulta ca astepti sa creasca in magazin? Daca da, iti aduc la cunostinta ca acesti pesti sunt foarte rari, in consecinta cred ca se vor epuiza inainte sa atinga maturitatea sexuala, stadiu pe care oricum, il ating in citeva luni (perioada prelungita de conditiile de pastrare din magazin).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!