21

Re: Incepator - Primul setup

MihaiB A scris:

Maine ma duc sa ridic acvariul, donatie de la prietenul unui prieten. Am inteles ca a tinut o broasca testoasa (nu stiu rasa) in el, ar fi o problema lucrul acesta?

22 Editat de octavian (2012-10-03 18:39)

Re: Incepator - Primul setup

nu are importanta,cel putin asa cred eu :sok

si domnule radu,poate "va faceti curaj" si comentati si afirmatia aceia spusa mai demult referitoare la substrat.
si cu asta inchei orice discutie pe acest subiect,mihai va face cum va considera el ca e bine in legatura cu substratul :sok

P.S.tin sa mentionez ca acvariul lui mihai2002 nu este un acvariu asa,"de netinut minte" si care ar impresiona doar un incepator(asta poate e doar parerea dumneavostra,ca sa iesiti mai "frumos" din discutie sau/si sa dovediti ca aveti dreptate).este un acvariu cu plante sanatoase,frumoase si aranjamentul destul de frumos.dupa mine este unul dintre cei mai buni de pe forumul asta(sau era).referitor la absent,a avut o perioada mai ocupata(a mentionat pe alt forum,si poate a ales sa nu mai participe aici),si totusinu are nici o importanta de cand nu a mai participat,mi-ati cerut un exemplu vi l-am dat(putea sa fie si din 2007)

23

Re: Incepator - Primul setup

Cineva vrea ban big_smile

24

Re: Incepator - Primul setup

las varsta sa aleaga prima lol

25 Editat de MihaiB (2012-10-03 19:35)

Re: Incepator - Primul setup

Va salut!

Am adus acvaiul. Dimensiuni 60x30x30. Sunt un pic dezamagit, cum spuneam, proprietarul a avut broasca si a lipit cu silicon negru o platforma.

Pun o poza:

http://s15.postimage.org/lcnpwn48n/DSC_0405.jpg

Cum pot sa scot platforma fara sa fac vreo nefacuta? Sa incerc sa fortez cu un cutter usor pe la margini?

P.S. O sa scot si background-ul

Re: Incepator - Primul setup

Am avut si eu unul tot cu platforma pt broaste, l-am dat jos cu un cutter (scoti lama la maxim) dar trebuie sa faci foarte usor sa nu zgarii geamul. La mine a mers asa, bafta

27

Re: Incepator - Primul setup

octavian A scris:

nu are importanta,cel putin asa cred eu :sok

si domnule radu,poate "va faceti curaj" si comentati si afirmatia aceia spusa mai demult referitoare la substrat.
si cu asta inchei orice discutie pe acest subiect,mihai va face cum va considera el ca e bine in legatura cu substratul :sok

P.S.tin sa mentionez ca acvariul lui mihai2002 nu este un acvariu asa,"de netinut minte" si care ar impresiona doar un incepator(asta poate e doar parerea dumneavostra,ca sa iesiti mai "frumos" din discutie sau/si sa dovediti ca aveti dreptate).este un acvariu cu plante sanatoase,frumoase si aranjamentul destul de frumos.dupa mine este unul dintre cei mai buni de pe forumul asta(sau era).referitor la absent,a avut o perioada mai ocupata(a mentionat pe alt forum,si poate a ales sa nu mai participe aici),si totusinu are nici o importanta de cand nu a mai participat,mi-ati cerut un exemplu vi l-am dat(putea sa fie si din 2007)

   Daca ai senzatia ca m-ai pus in dificultate si incerc sa "ies frumos din discutie", puncteaza, te rog, capitolele la care ma aflu in dificultate! Incearca sa fii coerent si la subiect, pina acum nu prea ai reusit si poate din cauza asta discutiile nu se desfasoara normal.
   Faptul ca fiecare din noi incearca sa dovedeasca ca are dreptate, este un act de normalitate, nu vad de ce esti socat de aspectul asta, este evident ca nu-ti dai seama dar si tu faci acelasi lucru.
   Pacat ca din controversa noastra rezulta indirect, prin rastalmacirea afirmatiilor, faptul ca acel user mihai2002 este lipsit de valoare, eu nu am afirmat asa ceva, m-am limitat la a-mi spune parerea despre set-up-ul lui, parere pe care mi-o mentin: un set-up frumos dar nu spectaculos si remarcabil in mod deosebit.
   Evident ca exemplul putea sa fie si din secolul trecut, nu asta am reprosat, am rmentionat faptul ca nu mi se pare o realizare demna de retinut de-a lungul deceniilor si trimiterea la el a fost complicata, cind era mult mai simplu sa pui un link catre el.  Cred ca am dreptul la un punct de vedere, chiar cu riscul de a supara pe unul sau pe altul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28

Re: Incepator - Primul setup

Ooook, nici nu-mi dau seama daca sa fiu suparat sau mandru ca va certati pe topicul meu.

Initial am zic ca e ok, ca o sa fie un brainstorming din care o sa trag niste concluzii, o sa aflu lucruri folositore, dar clar disputa aceasta nu are nici o informatie utila, doar o dusmanie mai veche din ce intuiesc eu, posibil sa ma insel.

Multumesc.

29

Re: Incepator - Primul setup

MihaiB A scris:

Ooook, nici nu-mi dau seama daca sa fiu suparat sau mandru ca va certati pe topicul meu.

Initial am zic ca e ok, ca o sa fie un brainstorming din care o sa trag niste concluzii, o sa aflu lucruri folositore, dar clar disputa aceasta nu are nici o informatie utila, doar o dusmanie mai veche din ce intuiesc eu, posibil sa ma insel.

Multumesc.

Daca reusesti sa treci peste pasajele neinteresante (deocamdata) pentru tine dar care, nici pe departe nu reflecta vreo dusmanie (concluzie pripita si eronata), vei avea revelatia ca o mare parte din informatii, iti pot fi de un real folos. Termenul "dusmanie" imi este strain atit mie cit si lui Octavian si nu as vrea sa capete uzanta si importanta pe care o are in lumea fotbalului (un alt hobby), unde marea majoritate a microbistilor au un nivel intelectual jalnic.
   Este o practica des intilnita pe acest forum si in acelasi timp utila, ca in cadrul unui subiect, sa se nasca controverse pe o anumita tema. Din aceste controverse, daca sunt in limitele bunului simt (cred ca nu s-a depasit asta, in prezentul topic), toata lumea are de cistigat, ele sunt strict legate de tematica acestui forum: acvaristica.
   Proprietatea asupra unui topic nu poate fi revendicata de catre titular in intregime si in conditiile stabilite de el insusi, informatiile trebuie sa circule necenzurate si cu orice ocazie considerata oportuna, in special de catre administratia site-ului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de MihaiB (2012-10-04 14:44)

Re: Incepator - Primul setup

Baracuda A scris:

Termenul "dusmanie" imi este strain atit mie cit si lui Octavian si nu as vrea sa capete uzanta si importanta pe care o are in lumea fotbalului (un alt hobby), unde marea majoritate a microbistilor au un nivel intelectual jalnic.

Imi este greu sa nu sesizez trimiterea fina la nivelul intelectual jalnic al microbistilor care folosesc termenul "dusmanie", folosit si de mine. Eu am folosit acest termen pentru ca l-am gasit in dex si inseamna mai multe nu doar ca suporterul echipei X vrea sa-i dea in cap suporterului echipei Y.
Am ajuns la aceasta concluzie prin referirile dese la discutii anterioare iar eu am "simtit" o usora ostilitate (un termen trecut in dex la dusmanie). Plus ca am si adaugat ca e posibil sa ma insel.

Baracuda A scris:

   Este o practica des intilnita pe acest forum si in acelasi timp utila, ca in cadrul unui subiect, sa se nasca controverse pe o anumita tema. Din aceste controverse, daca sunt in limitele bunului simt (cred ca nu s-a depasit asta, in prezentul topic), toata lumea are de cistigat, ele sunt strict legate de tematica acestui forum: acvaristica.

Acelasi lucru l-am zis si eu prin brainstorming, controverse pe o anumita tema din care toata lumea are de castigat.
Cand am zis ca discutia e offtopic m-am referit la aluziile la metodele de  cautare a unui utilizator al forumului si aprecierea muncii acelui user. Plus referirile la o discutie anterioara pe care eu nu o cunosc.

Baracuda A scris:

  Proprietatea asupra unui topic nu poate fi revendicata de catre titular in intregime si in conditiile stabilite de el insusi, informatiile trebuie sa circule necenzurate si cu orice ocazie considerata oportuna, in special de catre administratia site-ului.

In nici un caz nu cred ca acest topic este proprietatea mea si ca pot sa stabilesc eu regurile.
Eu nu obisnuiesc sa discut contradictoriu (decat daca e legat de subiect) si offtopic pe topicurile create de alti utilizatori (ma refer la forumuri in general), la asta m-am referit cand am zis "topicul meu".


Eu sunt nou pe acest forum, nu caut cearta, nu caut sa supar pe cineva, caut doar ajutor.
Imi pare rau ca am simtit gresit ostilitatea dintre dumneavoastra si chiar daca ar fi fost asa, probabil ca nu trebuia sa subliniez acest lucru ci sa-l ignor si sa extrag doar informatiile utile.
Imi cer scuze daca am exagerat cu acest raspuns. A venit ca urmare a raspunsului dumneavostra care a fost cam acid dupa mine (poate sunt eu mai sensibil).

31

Re: Incepator - Primul setup

Cu o singura exceptie (nu mai dezvoltam), de data asta, ai inteles ce trebuie. Sa mergem mai departe, lasind sensibilitatile si interpretarile tendentioase, pe seama altora, care-si fac o pasiune din asta, in contradictie cu interesul general - acvaristica!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Incepator - Primul setup

Intre timp am mai citit pe forum la sectiunea acvarii mici si am mai si vizionat o gramda de setup-uri aquascape ... am ramas masca, vreau si eu  :pls

Am citit ca planta Marsilea hirsuta pentru gazon creste prea mult in sus si nu mai arata a gazon in acvariile mici. As vrea sa o inlocuiesc cu alta planta de gazon.

Am gasit o discutie despre gazon dar se folosesc prescurtari pentru plante gen HC sau HM. De la ce vine?

Userul  mirceajifcu  zicea despre o planta:

Iar glossostigma mi-a umplut acvariu, mi se pare prea invaziva daca ii merge bine

Am citit despre planta si zice ca prefera lumina puternica, lucru care intra in contradictie cu celelalte plante pe care vreau sa le folosesc si care nu sunt asa pretentioase la lumina.

Ce planta de gazon, cu crestere rapida, nepretentioasa la lumina imi recomandati?

33

Re: Incepator - Primul setup

HC: Hemianthus callitrichoides
HM: Hemianthus micranthemoides
Pentru inceput: Marsilea Hirsuta, care nu va creste foarte inalta (max. 3-4 cm) la o lumina de intensitate medie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Incepator - Primul setup

Ok, multumesc pentru lamuriri. Raman la varianta initiala.

35

Re: Incepator - Primul setup

Am un plan pentru construirea unui decor si vreau sa folosesc o sticla de plastic sau o teava.

Are ceva daca sta mult timp in acvariu plasticul ala? ceva chimicale, nu stiu.

36

Re: Incepator - Primul setup

Va salut!

Am facut un tabel cu propritatile apei pentru fiecare planta si vietuitoare pe care vreu sa le pun in acvariu:

http://s9.postimage.org/r548ijn57/apa.jpg

Am calculat o "medie" (an luat max de valoare minima si min de valoare maxima) pentru fiecare si am ajuns la urmatoarele valori care ar fii optime pentru toate:

Temperatura: 24 - 25
Duritate: 8 - 10
Ph: 7.2 - 7.5

Am procedat corect? sau nu trebuie sa fie chiar atat de strict calculul?

Multumesc!

Re: Incepator - Primul setup

Ph-ul cam mare pentru duritate 8-10GH asta ar inseamna sa nu bagi deloc co2. Mai bun este un ph sub 7. Ca planta de gazon nepretentioasa la lumina iti recomand tot marsilea hirsuta, la mine creste cu 0,5w/l.

38

Re: Incepator - Primul setup

Da, m-am hotarat la marsilea hirsuta.

Pai chiar ma framantam cu instalatia de CO2 si ma tot gandeam sa nu folosesc. Daca zici ca la parametrii astia ar insemna sa nu bag deloc CO2 ...   big_smile

39

Re: Incepator - Primul setup

Va salut!

Am facut o lista de cumparaturi, ca sa mai avansez cu proiectul:

- Filtru intern Eheim Aquaball 2210 (am gasit si cu denumirea Eheim Aquaball 130, e acelasi produs?)
- Incalzitor Tetra Tetratec HT 100
- 1 buc. Neon AquaMedic Aqualine Plant Grow T5 24 W 55 cm
- 1 buc. Neon JBL Solar Tropic Ultra T5 24 W 55 mm 4000 K
- Termometru JBL Digital
- Substrat fertilizant JBL AquaBasis plus 2,5 l
- Substrat inert JBL Manado
- Test de apa JBL Easy Test 6 in 1
- Tratament pentru apa JBL pH-Plus (Aquakal) 100 ml
- Tratament pentru apa JBL pH-Minus (Aquacid) 100 ml

Ma duce pe la 550 RON. La care mai trebuie sa adaug si capacul pentru acvariu, am vazut ca sunt foarte scumpe.

Sunt ok produsele la care m-am decis eu?

40

Re: Incepator - Primul setup

MihaiB A scris:

Va salut!

Am facut o lista de cumparaturi, ca sa mai avansez cu proiectul:

- Filtru intern Eheim Aquaball 2210 (am gasit si cu denumirea Eheim Aquaball 130, e acelasi produs?)
- Incalzitor Tetra Tetratec HT 100
- 1 buc. Neon AquaMedic Aqualine Plant Grow T5 24 W 55 cm
- 1 buc. Neon JBL Solar Tropic Ultra T5 24 W 55 mm 4000 K
- Termometru JBL Digital
- Substrat fertilizant JBL AquaBasis plus 2,5 l
- Substrat inert JBL Manado
- Test de apa JBL Easy Test 6 in 1
- Tratament pentru apa JBL pH-Plus (Aquakal) 100 ml
- Tratament pentru apa JBL pH-Minus (Aquacid) 100 ml

Ma duce pe la 550 RON. La care mai trebuie sa adaug si capacul pentru acvariu, am vazut ca sunt foarte scumpe.

Sunt ok produsele la care m-am decis eu?

   - As opta pentru Aquaball 2212, este mai puternic (debit reglabil) si diferenta de pret nu este semnificativa
   - In locul AquaMedic Plant Grow (catalogat gresit ca avind~6500K, eu l-as situa aproape de AquaGlo de la Hagen), as opta pentru un tub cu 6000-6500K, care in combinatie cu 4000K ar fi mai util. AquaMedic Plant Grow are o tenta rosiatica, ca si JBL Solar Tropic, deci cam mult rosu pentru privire.
   - nu as folosi subtrat fertilizant, as mai astepta sa capat experienta, deocamdata nisipul granulatie 2-3 mm, ar fi ideal
   - Tratamentele pentru apa inutile: pH Minus si pH Plus

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!