101 Editat de costi8 (2010-03-22 14:42)

Re: un nou proiect.

merlin21 A scris:

daca vrei pot sa te ajut.. sti o persoana care are amano.. si mai stiu pe cineva care parca are si snowball..
sincer eu speram sa iti placa yellow shrimp si ma gandeam ca faci tu cumva sa ii comanzi de pe afara cum ai facut cu plantele, ca sa pot sa fac si eu rost..
cu amano o sa iti dau un mail daca e, ca nu am voie sa pun linkul aici.. e din iasi si trimite in tara.

chiar te rog,..astept

102

Re: un nou proiect.

ai primit mailurile da?

103

Re: un nou proiect.

da , ms. pentru informatie....am luat legatura cu persoana prin PM acum o luna si jumatate, a zis ca deocamdata nu mai are. o sa mai incerc inca o data.

104

Re: un nou proiect.

asa arata bazinul meu momentan. trebuie sa recunosc ca nu m-am mai ocupat de el in ultima perioada, in afara de schimburi de apa si bagat cateva plante nimic altceva. am si alge , de care sper sa scap cat mai curand. acum este destul de matur sa suporte tot ce voi face , am sa ma joc cu tot se este in el, mai adaug daca ochiul o cere , mai scot daca este nevoie, pana il aduc asa cum vreau eu. am sa revin.

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04714.jpg

105

Re: un nou proiect.

si inca dupa ceva timp.....

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04914.jpg

106 Editat de Andi66 (2010-05-14 15:59)

Re: un nou proiect.

costi8 A scris:

si inca dupa ceva timp.....

http://i606.photobucket.com/albums/tt14 … C04914.jpg

Chiar ti-ai propus sa ne omori....
Arata super, si mi-a placut remarca de dinainte - "nu prea m-am ocupat de el".
Inseamna ca atunci cand te ocupi e jale ce rezulta....:lol:

Constanta vs Bucuresti = 1 - 0

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

107

Re: un nou proiect.

pana la urma ai primit fontanusul?
intreb ca pana la urma am facut comanda in taiwan dupa el.. si am emotii mari daca o rezista pe drum..
c. japonica banuiesc ca ai, acum se gasesc cam peste tot..

108 Editat de costi8 (2010-06-02 09:37)

Re: un nou proiect.

merlin21 A scris:

pana la urma ai primit fontanusul?
intreb ca pana la urma am facut comanda in taiwan dupa el.. si am emotii mari daca o rezista pe drum..
c. japonica banuiesc ca ai, acum se gasesc cam peste tot..

Amano shrimp ii am deja in bazin, cei drept ca stau mai mult prin jungla de plante si ii vad foarte rar , uneori cred ca s-au dus, asa de scumpi sunt la vedere.

Fissidens-ul nu am inca pentru ca sincer nici nu prea ma mai preocupat achizitia de plante din cauza timpului liber, dar daca ma poti ajuta tu ... voi fi recunoscator.

de rezistat va rezista cu siguranta, eu am scos din bazin o buturuga care a mai ramas pe ea cateva fire de muschi si am lasat-o cei drept intrun loc cu umezeala, dar lipsit total de lumina,a stat asa cred ca vreo luna si ceva , dupa care am folosit-o din nou, surpriza mea a fost ca aveam acolo un muschi care ii mergea binisor si era viu, asa ca nu te panica.

109

Re: un nou proiect.

unde am facut eu comanda, imi dadeau pana al 12 zile perioada in care trebuie sa ajunga.. eu ma astept la mai mult.. si imi doresc de mult si ar fi pacat sa ajunga la mine maro..

daca totul merge bine insa, mai dau o comanda de Fissidens Zippelianus si adaug si fontanus pt tine daca vrei..  deci sa asteptam sa vedem..

110

Re: un nou proiect.

OK

111

Re: un nou proiect.

acum am vazut si eu imagini !!
superb acvariu costi8 !!
un adevarat artist !!

112

Re: un nou proiect.

un "ceva" intotdeauna il facem si ne mai si bucuram de el atunci  cand ne si reuseste,totul are un inceput, care se termina cu sfarsitul. asa ca pentru mine acest inceput s-a produs odata cu setarea acestui bazin care a fost prezentat in acest jurnal si se incheie aici , insotite de aceste randuri ,cu speranta ca acest bazin a prezentat interes pentru voi.sfarsitul s-a produs, bazinul a avut parte de un "reset"(dar asta este o alta poveste de povestit, pe care o voi face intr-un alt "topic")
:noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc

P.S. inca odata  multumesc celor care au adus critici ,cat si aprecieri .

113

Re: un nou proiect.

costi8 A scris:

un "ceva" intotdeauna il facem si ne mai si bucuram de el atunci  cand ne si reuseste,totul are un inceput, care se termina cu sfarsitul. asa ca pentru mine acest inceput s-a produs odata cu setarea acestui bazin care a fost prezentat in acest jurnal si se incheie aici , insotite de aceste randuri ,cu speranta ca acest bazin a prezentat interes pentru voi.sfarsitul s-a produs, bazinul a avut parte de un "reset"(dar asta este o alta poveste de povestit, pe care o voi face intr-un alt "topic")
:noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc  :noroc

P.S. inca odata  multumesc celor care au adus critici ,cat si aprecieri .

Toata stima pentru ce ai facut, ce faci si ce vei face!  :apl Atunci cind unii dintre noi nu vor mai avea "orbul gainii" si acvarii precum al tau le vor stirni curiozitatea, sint sigur ca vei avea o concurenta serioasa. Deocamdata diferenta intre a privi si a vedea este prea mare. smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

114

Re: un nou proiect.

Superb acvariul! Felicitari! Imi spui si mie cum se numesc plantele (iarba) aia din fata si cum se planteaza? Ca am avut niste tentative, am cumparat cateva ghivece mici, dar radacinile erau bine infipte in vata si am indepartat vata si le-am pus in pietris. Si se pare ca ceva nu am facut bine ... sad ca o parte le-au servit pestii si o parte s-au dus...

115 Editat de costi8 (2010-11-17 11:23)

Re: un nou proiect.

mirceajifcu A scris:

Imi spui si mie cum se numesc plantele (iarba) aia din fata si cum se planteaza?

cea din stanga E parvula, si necesita ceva mai mai multa atentie.
iar cea din dreapta staurogyne sp. mai putin pretentioasa.

mirceajifcu A scris:

Si se pare ca ceva nu am facut bine ... sad ca o parte le-au servit pestii si o parte s-au dus...

se pare ca tu nu ai facut nimic bine.plantele se aleg si in functie de ce pesti vrei sa bagi in bazin, apoi: lumina, fertilizare ,etc. totul este un lant.
inainte de toate documenteaza-te, e plin netul cu informatii.