21

Re: suport acvariu

De facut il fac eu , sau un prieten nu e problema asta, vroiam sa stiu cam cum sa il fac sa reziste, adica daca e nevoie de dublat sau de fier.

Am sa fac forma acvariului standul, si pe margine, de sus, am sa fac fasii de pal de 5 cm, ca sa acopere suptstratul si toate cele, ca oricum acvariul are un autocolant negru cat e substratul si cred ca ar arata interesant asa.... sau nu???

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

22

Re: suport acvariu

Nu cred că e o idee bună să "maschezi" substratul... lasa-l liber vederii... da-i naturalețe... deci: înlătură autocolantul dacă ai posibilitatea si nu-l contura cu fîșii de pal...  E altceva cînd vezi o plantă crescînd din substrat si altceva cînd o vezi ieșind direct din "autocolant"...
Ca siguranță, fără nici o îndoială, pune-i standului spatele din pal fixînd corpul în unghi de 90*... asta-i va oferi rezistență și echilibru...(obligatoriu fiind și o laterală intermediară).
Spor...!!!

My advice is free and worth every penny.

23

Re: suport acvariu

asculta-l pe gabi,stie ce zice :sok

24

Re: suport acvariu

Tavi... La mulți ani!!!  :noroc

My advice is free and worth every penny.

25

Re: suport acvariu

pai autocolantul ala are 3-4  cm iar substratul si pietrisul in acvariu are vreo 8 cm deci depaseste autocolantul.
de dat jos nu stiu daca pot, am sa incerc sa vad.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

26

Re: suport acvariu

Daca vrei sa fii tu asa sigur dubleaza partea de sus si aia de jos, ai grija ce picioare alegi sa fie nu inalte dar cele mai late sa nu treaca prin pal de la greutate si pune cate doua pe fiecare laterala(intaritura pe care o faci), automat trebuie sa ai 3 fasii 2 laterale si mijlocul obligatoriu ca vrei tu sa pui la mijloc 2 bucati sa poti sa pui si o usa sa maschezi filtrul extern este si mai bine dar tine si asa doar cu una la mijloc. Foloseste ericsoane lungi si pfl din spate prindel cu holsuruburi din 10 in 10 cm. Daca vrei sa fii si mai sigur incadreaza pe partea din spate in loc de pfl baga tot pal de 18 si vezi ianltimea corpului sa nu depaseasca 1m fara picioaresi, adauga si 2 dibluri de 10 pe colturi cu coltare de otel in perete ca la cutremur sa nu cada pe tine o sa ai o masa de acvariu care tine peste 500kg. Cu mascarea colturior cu pal nu cred ca este cea mai buna solutie, una este sa-l incadrezi in mobila si una este sa faci tu asa o inprovizatie care se vede ca nu este de acolo, cu autocolantul pe care il ai lasal daca acvariu este homemade si se vede urat siliconul daca este facut frumos sau se o firma da jos autocolantul ca iar da ca dracu eu inprovizatiile astea le numesc tiganii

27

Re: suport acvariu

NU PFL!!!nu are rost nici sa dublezi partile de sus si jos!euro-suruburi cele mai bune!
si legat de ce zici tu de autocolant,eu asa am.in fata partea de jos am acoperit cam 1-2 cm cu autocolant(ca sa maschez polistrenul de sub acvariu si sticla fundului) si 1-2cm nisip deasupra acestuia.si nu e tiganie deloc.tiganie mi s-ar parea sa prind standul in perete.
gabi mi-a facut mie standul,deci toate postarile mele si ale lui ar trebui sa iti fie suficiente.
ai grija ce picioare alegi