21

Re: Salutari! :)

37 lungime x 37 inaltime x 22 latime. Exact ma gandeam si eu ca sunt insuficienti dar nu am nici o idee de unde pot gasi ceva varianta in Timisoara de inlocuit. Open-top nu as face...cu lampa prinsa pe marginea acvariului....si stiu ca ceva de minim 14 w ari fi bun..dar de unde pe lungimea asta? sad sa incapa si in locul acela mic din sticla facut special pt lumina

22

Re: Salutari! :)

Spalatul buretilor este frectie la picior de lemn. Pui filtrul de pe asta in acvariul stabil si in asta muta bolborositorul cu totul.

Bacteriile astea nu plutesc in masa apei. Ele colonizeaza suprafetele formand din mucus o pelicula numita biofilm.

8W la 30L(daca am nimerit proportiile corect) sunt f. putini si posibil ca nici spectrul sa fie bun de ceva.

Planta aia pare sa fie Lilaeopsis Brasiliensis

23

Re: Salutari! :)

Ms Daniel, dar daca mut bolborositorul...nu bag degeaba easycarbo?? Ai cv sfat pt iluminare??

24

Re: Salutari! :)

siQ A scris:

Dar cum la inceput cand se spunea de aditia cu "forta" de co2 in acvarii si acvaristii mai batrani pot confirma ca era considerata o mare tampenie, (cum sa bagi co2 in apa cand vrei sa scapi de el)

   Unele acvarii sunt tinute doar cu pesti, normal ca acolo nu ai de ce sa bagi CO2 smile
   Nu exista ciclare rapida, exista in schimb teste de NO2 si NO3 care-ti pot spune cat mai dureaza big_smile
   Urmatoarea fraza nu am inteles-o:

siQ A scris:

De plantat cat mi-a permis locul am plantat, cred si plante easy (...), exact pentru amortizarea varfurilor, si din acelasi motiv am bagat si melcii.

... de fapt nici pe asta nu prea am inteles-o:

danielt A scris:

Bacteriile astea nu plutesc in masa apei. Ele colonizeaza suprafetele formand din mucus o pelicula numita biofilm.

... posibil din cauza ca sunt obosit, ma bag la somn :fok

25

Re: Salutari! :)

@Ancistrus: ma refeream la faptul ca mai demult acum cativa ani buni chiar zeci de ani nu era nimeni de conceptia sa se introduca co2 voit in acvariu. cei mai in varsta acvaristi poate isi aduc aminte...si ma refeream la acvarii plantate. ca pe vremea aceea nu se realizau aquascapuri ca acum da...dar acvarii plantate frumos existau. Da stiu de teste problema este de bani smile logic ca as vrea teste dar cele acceptabile la pret (50 60 de lei) am inteles ca nu indica corect (gen 5 in 1) la a 2-a referire, stiu ca plantele mari...masive cu crestere usoara si rapida ajuta la amortizarea varfurilor de amoniac...scad valoarea amoniacului in oarecare masura...

26

Re: Salutari! :)

Ok, deci ce treaba au melcii?
   Daca tot vorbesti de acvaristica old school intreaba-i pe "cei mai in varsta" cum mai turnau sifon pentru plante in acvariu... combo: Fe + CO2 lol

27

Re: Salutari! :)

Pai aia a si fost intrebarea..melcii ajuta la o ciclare mai rapida.
UPDATE: am mai achizitonat un neon mic (T5 acesta de 8W, Daylight) cu lungimea de 35 cm care am reusit sa il ingramadesc langa celalat...sper sa fie ok...voi vedea pe plante probabil zilele astea...si cat se face ciclarea..sa ma opresc din easycarbo? multumesc

28

Re: Salutari! :)

siQ A scris:

Pai aia a si fost intrebarea..melcii ajuta la o ciclare mai rapida.

   Nu stiu la ce intrebare te referi dar melcii nu ajuta la o ciclare mai rapida si nici nu "amortizeaza varfuri" (asta se intelege in context ca ai vrut sa spui), ei sunt doar o sursa de amoniac, cu care poate incepe ciclul azot.