Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Fie ca noul an sa va aduca la toti: liniste sufleteasca, implinirea tuturor dorintelor, realizari pe plan profesional, familial si nu in ultimul rand pe plan acvaristic. Pe aceasta cale multumesc toturor celor ce sunt pe acest forum, celor ce au vizitat acest forum, celor ce or sa participe la dezvoltarea acvaristici, cat si firmelor concurente ce ne-au determinat sa fim cat mai competitivi. Cu totii sa aveti un an mai bun. La multi ani!

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Am pus poze noi. Am creat un album nou special pentru noile poze. Nu sunt foarte reusite datorita aparatului care nu imi permite poze de aproape. big_smile

43

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Florin, care este numele acvariului tau?
Am pus si eu o poza cu acvariul din momentul asta in albumul cu o singura poza. Din pacate nu pot sa surprind exact spatiul din acvariu, va trebui sa caut un unghi potrivit pentru ca verdele se confuda cu gradele de asezare a plantelor si pare destul de aglomerat. Am renuntat la hygrophila ce era in planul din fata si cateva din spate, pentru ca deja crescusera prea mult si oricum, ocupau primul plan.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Acvariu hexagonal 19 L este numele acvariului meu big_smile.
mihai te asteptam si pe tine duminica la inalnire sau nu vii?

45 Editat de bymos (2009-01-01 19:15)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Din pacate nu stiu la ce intalnire te referi, nu am apucat sa citesc toate topicurile.
Ma uit acum si la acvariu.

Am vazut ca mi-a intrat poza nou pusa in album, in concurs. Nu se poate scoate de la participare?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

46

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ti-am vazut acvariu, ai dreptate, pozele sunt miscate. Eventual daca ai posibilitatea sa faci poza dupa ISO, incearca cu o valoare mare. Cei drept va avea zgomot dar nu vor mai fi asa de miscate.
Cred ca daca ai pune ceva negru in spatele acvariului ar iesi mai bine in evidenta, ce zici?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

http://www.acvariidevis.ro/forum/viewforum.php?id=63
la intalnirea asta ma refer

48

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ms, am gasit-o pana la urma big_smile
Ar fi nice daca as putea sa vin dar inca nu stiu daca o sa fiu in Bucuresti.
Va intalniti saptamanal sau cum?
Eu de exemplu intru in licenta acum, sunt anul 5 la Poli, deci sunt aproape de Plaza, as putea sa iti aduc intr-o zi plantele de care iti ziceam, daca ti-e usor si tie in zona aia.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

49 Editat de Florin.Mazilu (2009-01-01 20:22)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

eu stau in crangashi deci sunt destul de aproape tongue
era bine daca puteai ajunge la intalnire sa ne cunoastem toti mai bine big_smile
si nu doar tu TOTI de pe forum care vor sa vina sunt bine veniti

50 Editat de bymos (2009-01-01 20:31)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Da, ai dreptate Florin, dar oricum, vor mai fi intalniri.
Apropo, si mie imi este mai usor la crangasi. Din "pacate" eu stau mai departe, la Pta Muncii si vin cu metroul...

Dar, atat cu subiectul asta pentru ca si asa era off topic. Sunt curios ce acvarii vor aparea in "episodul 3" al concursului. Sper sa vedem ceva frumos.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

51 Editat de Florin.Mazilu (2009-01-01 20:34)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

pe asta o sa-l castig eu >:):D:D:D:D
daca imi inlocuiesc acvariul cu unul de minim 60 L si forma dreptunghiulara. Cred ca  as reusi , pana atunci ramane altora titlul de cel mai bun acvariu smile)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

bymos A scris:

Din pacate nu stiu la ce intalnire te referi, nu am apucat sa citesc toate topicurile.
Ma uit acum si la acvariu.

Am vazut ca mi-a intrat poza nou pusa in album, in concurs. Nu se poate scoate de la participare?

daca vrei ca poza sa nu iti apara in concurs o stergi si o atasezi intr-un album mai vechi asa nu va mai intra in noul concurs. spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

53 Editat de bymos (2009-01-01 20:37)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Mult succes Florin. Eu n-o sa ma mai promovez pentru concursul asta, las si la altii posibilitatea de a castiga. Eu va trebui sa ma gandesc cum fac cu premiul.
Dupa cum spuneai si tu, poti realiza asta pana la urma si cu un acvariu de 20 de litrii cool
Nu am observat foarte bine la tine, ai pietris simplu in acvariu, sterp? Sau ai un substrat "hranitor":P

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Doar pietris wink
Fara substrat Fara solutii Fara co2
plantele mele se descurca doar cu lumina si "fertilizarea" oferita de pesti big_smile

55

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Din pacate conteaza citi prieteni ai,si citi voteaza pt tine;nu ce acvariu ai!
Trist!
E doar o competitie de : cine are mai multi prieteni???
neutralsad

56

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Inteleg Florin. De ce nu incerci totusi si un substrat sub pietrisul pe care il ai?
Eu de cand am acvariu, nu am pus niciodata solutii de fertilizare, si singura data cand am folosit CO2, era homemade, u know, cu drojdia big_smile

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Pityu A scris:

Din pacate conteaza citi prieteni ai,si citi voteaza pt tine;nu ce acvariu ai!
Trist!
E doar o competitie de : cine are mai multi prieteni???
neutralsad

te rog sa ne recomanzi cum am putea sa decidem castigatorul daca nu prin vot, daca tu vezi o alta varianta te rog sa ne-o aduci la cunostinta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

58

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Cred ca adminul a adus in discutie un subiect delicat, si chiar ma bucur.
Imi voi exprima si eu parerea legat de modalitatea de desemnare a castigatorului.

Cred ca e ok sa fie mentinut sistemul de vot pe site dar cu o mica modificare a importantei.

Ar trebui sa se formeze cateva criterii legate de ce inseamna un acvariu de vis. Fiecare criteriu sa fie notat cu un punctaj. De asemenea poate ar fi ok sa existe si criterii de de-notare, cum ar fi existenta elementelor ce nu-si gasesc locul intr-un acvariu de apa dulce/sarata.
Punctajul sa se acumuleze si sa i se adauge si valoarea de pe urma votului.

De exemplu:

- acvariu plantat: 1 pct
- suprapopulare: -1 pct
- soicile la apa dulce: -1 pct
- elemente speciale(plante deosebite greu de intretinut): +1 pct.

Nu stiu, trebuiesc stabilite...
De asemenea un juriu din 2-3 membrii (tinand cont ca si adminul are o experienta ce cantareste greu  in luarea deciziilor, poate face parte din el.. defapt, it's a must) pentru ca parerile ce pot tine de "gusturi" sa fie omogenizate.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

bymos tu ai un punct de vedere interesant, o sa tinem cont de el, poate ca o sa mai dezvoltam un pic ideea ta. Multumim pt. ajutor. Cat despre implicarea mea, asi prefera sa nu fie, asta ca sa nu fiu acuzat de prietenie cu vre unul dintre posesori acvariilor inscrise in concurs. Asteptam in continuare parerile voastre despre cum ar trebui facuta departajarea intre acvarii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

60

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Prietenia fata de concurenti poate fi acuzata in cazul oricarui juriu, dar tinand cont ca experienta ta de 23 de ani este importanta, te poti implica in jurizarea ce tine de lucrurile teoretice, si poate mai putin in partea de preferinte ale acvariului. E o idee. Daca nu participi nu e capat de tara.

Oricum trebuie pus la punct un sistem de jurizare, care sa reprezinte corect un "acvariu de vis".
Pot veni si pe viitor, in functie de ceea ce veti dezbate si voi, cu ideile mele pentru a acoperi toate neajunsurile ce pot interveni. Oricum, din punctul meu de vedere, concursul asta trebuie sa mearga pana la capat in forma in care a inceput, pe viitor, pentru celelalte putandu-se implementa un nou sistem de departajare.
Ce-i drept, votul de pe site trebuie sa reprezinte un procentaj sub 50% pentru ca rezultatul final sa fie reprezentat mai degraba de corectitudinea construirii acvariului si nu de promovarea de care a avut parte.

Asadar, va stau la dispozitie cu idei big_smile

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...