21 Editat de Tudor103 (2013-10-04 15:22)

Re: Acvaristica Iasi

indicatorul de co2 e verde-gabui deci e destul.Da m-am gandit ca din cauza lipsei de macro elemente,dar nu inteleg de ce pana acum mergeau cu acelasi program de fertilizare si inainte sa bag apa de osmoza. pur si simplu dupa ce am venit din vacanta nu au mai crescut .am sa revin cu cateva poze

Calitatea se plateste!

22 Editat de Tudor103 (2013-10-08 23:14)

Re: Acvaristica Iasi

Am gasit problema era de fertilizare.Am inceput sa pun 8 ml de micro si 6 de macro si plantele au inceput sa-si revina.Problema este ca mi se pare cam mult cantitatea de fertilizant pentru un acvariu, ce parere aveti?

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

Depinde si de plante...totusi cam mult micro. De macro nu stiu ce sa zic ca azotul este influentat si de nivelul din apa de schimb/numarul de pesti/mediile filtrante folosite, iar fosforul si potasiul sunt insuficiente in PPS (parerea mea). Fara teste e cam coplicat.

24

Re: Acvaristica Iasi

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri MariusMinu

Calitatea se plateste!

25

Re: Acvaristica Iasi

Buna seara!
De cand am crescut cant de fertilizant bacopa blyxa au inceput sa-si revina in schimb pogostemonul erectus are varfurile arse.E posibil sa fie de la fertilizant?

Calitatea se plateste!

26

Re: Acvaristica Iasi

Dupa multa vreme in care m-am luptat cu algele(lupta care este pe terminate) revin cu cateva poze

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

muta tevile de la filtre, nu trebuie sa folosesti neaparat acel spray bar

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

28

Re: Acvaristica Iasi

Cateva poze facute azi.Sper sa va delectati....

Calitatea se plateste!

29 Editat de Tudor103 (2014-01-30 20:53)

Re: Acvaristica Iasi

Mi-am luat un jbl E 1901 ,dar din 5 sertare numai unul este cu micromec.Eu am cumparat din Germania un sac de Nature Soil de la Oliver Knott si am citit ca poate fi pus si ca mediu biologic de filtrare. Ce parere aveti?Sau ce alt material biologic imi recomandati?

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

Sachem matrix, sera siporax, zeolit, spartura de lava vulcanica. Pt. matrix vezi ca este Eugen(chiclidzone pe forum), siporax si zeolit Cristi Ionescu tot pe forum, spartura de lava Adrian Jivulescu. Alegerea este in functie de bugetul disponibil, toate facand in principiu (mai mult sau mai putin) cam acelasi lucru - filtrare biologica. :noroc

31

Re: Acvaristica Iasi

Daca are cineva vreo parere de folosirea Substratului Nature Soil ca material filtrant.Nu prea as mai da bani pe alt material.

Calitatea se plateste!

32

Re: Acvaristica Iasi

Tudor103 A scris:

Daca are cineva vreo parere de folosirea Substratului Nature Soil ca material filtrant.

   Nu prea merge: "Please notice Nature-Soil contents already natural nutrients for the primary care of many aquatic plants."! O sa-ti murdareasca apa rau.

33 Editat de Tudor103 (2014-01-30 23:35)

Re: Acvaristica Iasi

Intre substrat pro si siporax care este mai bun?
4 l supstrat pro + 2 l  ehfimech-200lei
6l siporax-130lei
Pe care sa merg?
Exista dezavantaje la siporax sau la substrat pro sa scoata substantele benifice pentru plante.Parca am mai citit ca siporaxul ar elimina cam mult No3?
Care ar fi mai bun pentru plantat ?

Calitatea se plateste!

34

Re: Acvaristica Iasi

Prima varianta ii mult mai ok...sau poti schimba cei 2 l  ehfimech cu matrix  wink  wink  wink

35 Editat de Tudor103 (2014-01-31 21:09)

Re: Acvaristica Iasi

De ce este atat de bun matrix? Am dat comanda insa am dat peste niste filmulete care nu-l recomandau deloc.Nu stiu ce sa fac acum.Astept sfaturi cat de repede posibil.

Calitatea se plateste!

36

Re: Acvaristica Iasi

Cateva poze inainte de updateul la hardwear.

Calitatea se plateste!

37

Re: Acvaristica Iasi

Poza

Calitatea se plateste!

38 Editat de Tudor103 (2014-02-09 14:59)

Re: Acvaristica Iasi

Poza
Urmeaza sa mai aranjez coltul din dreapta si sper sa-l termin pana la sfarsitul lunii. Apoi cel mai probabil voi trece la discusi.
Astept opinii si comentarii :noroc

Calitatea se plateste!

39

Re: Acvaristica Iasi

Imi pusesem demult in gand sa iau un acvariu mai mare.Acum sunt niste super oferte la Emag si imediat ce-mi vor veni banii pe vechiul sistem de CO2 voi trece la un Juwel rio 300 cool

Calitatea se plateste!

40

Re: Acvaristica Iasi

Nu mi-am mai cumparat acvariu fiindca am facut mai multe calcule si am realizat ca cu tot cu reducerile lor este mai convenabil sa-mi fac unul home made mai ales avand in vedere faptul ca dispun de aparatura. Ca tot veni vorba de aparatura si avand in vedere fondurile stranse destinate acvaristicii am mai cumparat un uncalzitor jbl si un ph controller dennerle. Acum cred ca acvariul dispune de toata apratura necesara.

Calitatea se plateste!