21

Re: Congolezi in RIO 240

johnny A scris:

Frumos si ingrijit acvariu Imi place  :sok Dar poti schimba si mai mult din bazin apa,nu sunt probleme. wink Si incearca sa o tratezi cu ceva inainte de a o pune in bazin este mult mai bine. :noroc

imi este frica de clorul care poate exista cu toate ca este extrasa din puturi proprii pt ca este un cartier residential . Se simnte miros de clor cateodata cred ca pune niste pastille de cloramina ceva  . Apa o schimb 1 la 2 saptamani exact asa 1 sfert , pt ca daca pe teste nu indica avarii este ok cred + ca atunci cand plec cate 2 saptamani este perfect cu hranitorul si neschimbat de apa . Nu incerc sa fac experiente pe ei insa daca mi-ar arata testele 5.1 ceva aiurea as fi schimbat si saptamanal . Nu este aglomerat acvariul sa trebuiasca schimb de apa des din cate stiu . Investitia trebuie sa o fac in inlocuirea buretilor alora cu ceva adevarat si adugarea mai multor plante . Dar ceva de genul anubias ca restul le tund nebunaticii aistea pitici . P.S. nu prea am incredere in solutiile alea care trateaza apa au si ele anumite chichite + ca in natura apa nu este tratata si incerc pe cat posibil sa ii tin simplu si cat mai correct fara greseli . Toate cele bune si la multi ani de 1 decembrie azi  :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

22

Re: Congolezi in RIO 240

Te a durut capul cateodata ,sigur ai luat pastile (chimicale) Daca te gandesti asa este treaba ta Dar sa stii ca sunt foarte bune majoritatea acvaristilor folosim solutii pentru tratarea apei (clor cloramina ,metale grele).Daca vrei ceva bun material filtrant iti spun unul MATRIX .Cel mai bun wink Decizia cu cu sau daca nu tratezi apa iti apartine.La multi ani si tie :noroc

23

Re: Congolezi in RIO 240

Intradevar asa este cu chimicalele  ^:)^  dar ... legat de materialul filtrant vreau sa pun Eheim Substrate Pro . matrixul am auzit ca este si mai bun dar ala nu stiu de unde sa il iau ;-) eiheim-ul are in hornbach . Numai bine si sarbatori fericite .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

24

Re: Congolezi in RIO 240

Vezi ca ai un PM  de la mine.

25

Re: Congolezi in RIO 240

johnny A scris:

Vezi ca ai un PM  de la mine.

thx si am ;-) raspuns acolo

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

26

Re: Congolezi in RIO 240

Ok succes cu acvariul in continuare. hmm

27 Editat de sebastian (2014-02-09 14:20)

Re: Congolezi in RIO 240

http://www.youtube.com/watch?v=4zY8Rnhzn3A
Salutare.Un nou filmulet cu 6 locatari pt ca o fetita este in carantina de 1 zi in 30L cu furanol 1 1/2 avand 1 zi de tratament si deja se vede schimbare in clarificarea ochiului (ochisorul umflat nu chiar rau si alb laptos).Ignorati si scuzati zgomot fundal J.O. 2014

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

28 Editat de sebastian (2014-02-25 12:40)

Re: Congolezi in RIO 240

Ae poate inchide. Multumesc.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.