61 Editat de MariusMinu (2013-12-06 16:13)

Re: acvariul meu

S-a intins ludvigia arcuata ceva de speriat :apl  cred ca mare parte din vina o are chiar substratul de la seachem, ceva profi in adevaratul sens al cuvantului. :sok. Sunt de aceeasi parere cu colegul...concentraza-ti atentia pe gazon momentan, cu timpul vor aparea ele si setarile mai reusite...

Re: acvariul meu

MariusMinu A scris:

S-a intins ludvigia arcuata ceva de speriat :apl  cred ca mare parte din vina o are chiar substratul de la seachem, ceva profi in adevaratul sens al cuvantului. :sok. Sunt de aceeasi parere cu colegul...concentraza-ti atentia pe gazon momentan, cu timpul vor aparea ele si setarile mai reusite...

In fiecare saptamana tund la ele. Nici mie nu mi vine a crede. Vad ca utricularia si a schimbat culoarea si parca da semne de viata smile)

Re: acvariul meu

Seachem-ul parca era amestecat cu Volcanit,care o fi mai bun ???

marian37

64

Re: acvariul meu

MariusMinu, eu zic ca substratul ar trebui sa aiba un cuvant de spus la capitolul gazon, nu la plantele ce se hranesc preponderent din masa apei.
A nu se intelege ca sunt impotriva substratului, dar ludwigia arcuata nu e chiar o planta dificila :
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=91
Mai bine sa aiba un cuvant de spus la Utricularia sau la H. cuba :
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=51
*Parere personala*

Re: acvariul meu

Eu cred ca toate plantele isi trag si prin radacini daca gasesc ceva bun de haleala in substrat. Intr-adevar arcuata isi ia necesarul prin frunze dar mici ajustaje le mai trage si prin radacini. Sau asa tind sa cred eu...Nu sunt nici pro nici contra substrat fertil. smile

66 Editat de mariuspopa69 (2013-12-11 20:46)

Re: acvariul meu

La coasa smile) Pacat de ele ca vor avea o soarta cruda  :pls

Re: acvariul meu

La coasa smile)

Re: acvariul meu

mad  mad  mad

marian37

Re: acvariul meu

floreamarian37 A scris:

mad  mad  mad

Ti le pastrez

70

Re: acvariul meu

Foarte interesanta schimbarea.
Pe mijloc cu ce ai vrea sa continui, UG sau H. cuba? smile

Re: acvariul meu

alex08 A scris:

Foarte interesanta schimbarea.
Pe mijloc cu ce ai vrea sa continui, UG sau H. cuba? smile

Ug doar de la mine daca va merge, hc as vrea, sa vad ce gasesc. Cin naiba vinde ug, cand ii numeri pe degete pe cei care i au dat de cap smile)))))

Re: acvariul meu

A inceput sa miste utricularia

Re: acvariul meu

Aha,spor !!!
Inca mai ma uit la ligheanul ala... lol

marian37

Re: acvariul meu

floreamarian37 A scris:

Aha,spor !!!
Inca mai ma uit la ligheanul ala... lol

Ce sa ti fac daca dormi smile))))

Re: acvariul meu

Craciun Fericit!!!

Re: acvariul meu

Craciun fericit !

77 Editat de mariuspopa69 (2013-12-28 22:56)

Re: acvariul meu

Daca stiam ca utricularia creste mai repede decat hc cuba , le puneam separat     De trei ori am rescris acest mesaj si am pus poze, nu se poate asa ceva.

Re: acvariul meu

Formidabil

Re: acvariul meu

Voi rescrie si pune poze pana imi apare complet , sa nu aud comentarii ca postez intruna!!!!!

80 Editat de mariuspopa69 (2013-12-28 23:03)

Re: acvariul meu

Voi rescrie si pune poze pana imi apare complet , sa nu aud comentarii ca postez intruna!!!!! Nu merge ....ma scoate din mintzi, sa stearga cineva tot ce am postat in seara asta si voi incerca maine