21 Editat de trohanel2005 (2013-12-05 00:36)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

dupa ce a cazut si netul de mi-am facut o mie de draci,revin cu pozele

si la suprafata  s-a facut ca o panza albicioasa

22

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Ideea e ca pe lemne apare mazga albicioasa pentru ca nu au fost tratate suficient si o sa mai apara o perioada - niste melci s-ar bucura foarte mult de ea.
Iar la suprafata este biofilm (poti citi mai multe pe forum) si mai sunt si grasimi din mancare. Si mancarea e normal sa faca mucegai...

Re: in sfarsit am si eu acvariu

m-am mai linistit putin smile cred ca am pus prea mult suflet in acvariul asta lol

Re: in sfarsit am si eu acvariu

De pelicula scapi cu surface skimmer, ar mai fi si varianta sa maresti valul facut de filtru (tot se formeaza pelicula, dar mai greu) sau folosirea unei pompe de aer (dar nu-ti doresti asta intr-un plantat). Pana una alta trebuie sa scapi de ea...(incetineste schimbul de gaze) se poate strange cu servetele de bucatarie, asta e cea mai la indemana varianta pentru tine in momentul asta.

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Buna seara,

se pare ca am reusit sa scap de pelicula care era la suprafata cu ajutorul filtrului intern,iar de mucegaiul din interior se va ocupa primul locatar al acvariului :melc

singura dilema pe care o am momentan este daca nu cumva aerarea de la filtru intern afecteaza  emisia de CO2(se poate vedea in poze pozitionarea filtrului si al difuzorului)

multumesc din suflet pt sfaturile si informatiile date ^:)^

Cu stima

26

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Ideea cu filtrul este ca nu ai nevoie de optiunea de aerare a acestuia. Simpla valuire a suprafetei apei este suficienta pentru oxigenarea acesteia.

Re: in sfarsit am si eu acvariu

ok,dar aerarea m-a ajutat sa scap de  biofilm si daca o mentin in continuare o perioada,ma intreb daca afecteaza emisia de co2 in acvariu roll

28

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Salut...am inteles ca te-a ajutat sa scapi de biofilm dar in acelasi timp te scapa si de co2 si nu vad avnataju ...incearca sa gasesti alta solutie de a scapa de acel biofilm,dai un search pe google si vezi cum se face un Skimmer DIY  uite aici un ex:
https://www.youtube.com/watch?v=WlM3Dbgf10I#t=37

Re: in sfarsit am si eu acvariu

ok.merci

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Bineinteles ca afecteaza,iti scoate CO2,deci degeaba il bagi....
Daca iti face in continuare,ia un skimmer sau servetele.

marian37

31

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Eu folosesc filtru extern, dar valuirea apei la suprafata nu ma ajuta foarte mult cu biofilmul. Pot spune ca in afara faptului ca o data pe luna "aspir" suprafata apei si am vazut o imbunatatire, cel mai mult ma ajuta faptul ca dau de mancare la pesti castravete si mazare, iar granulata in cantitate mica.
Despre CO2 ti-au spus colegii...

Re: in sfarsit am si eu acvariu

multumesc ^:)^

m-am lamurit cum sta treaba

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Buna seara,

revin cu poze la 18 zile de la start

iluminarea este la la 6 ore pe zi momentan,iar cu fertilizare am ramas asa cum mi-ati recomandat la 1ml  PPS Pro si TraceMix Plus.

daca doriti sa-mi dati un sfat legat de fertilizare:mai adug ceva la acest capitol,sau ar fi mai indicat sa fac un test al apei?m-am gandit sa cumpar maine un test combi jbl care contine:test pH,KH,NO2,NO3 si Fe

multumesc frumos

Re: in sfarsit am si eu acvariu

poze

Re: in sfarsit am si eu acvariu

O evolutie buna,felicitari,imi place...
Ce lumina ai acum,ca pare prea galbena,mergi doar cu 830 ???
Testele e bine sa le iei,iti vor prinde bine la inceput...si mai tarziu !!!
La fertilizare nu ma bag  big_smile
Spor in continuare !!!

marian37

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Incet dar sigur incepe sa prinda contur acest setup.Atentie Glossostigma elatinoides cam suferă după lumina wink

37 Editat de trohanel2005 (2013-12-18 02:59)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

lumina este 2X39W OSRAM 830+865



lup cosmin a scris:
Atentie Glossostigma elatinoides cam suferă după lumina wink


sper sa fie mai bine cu staurogyne repens(e langa radacina) si treptat ma extind cu ea daca nu merge glossostigma

multumesc

Re: in sfarsit am si eu acvariu

rog sa-mi dati cateva sfaturi legat de testul facut in seara asta ^:)^ :

NO2=0,1
NO3-aici nu prea m-am lamurit cu culoarea,poate nu am facut testul bine roll pare sa fie undeva pe la 5ml
KH=14
PH=6.6
FE=0.1

Re: in sfarsit am si eu acvariu

:smoke

40 Editat de trohanel2005 (2013-12-29 22:23)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

astazi am introdus in acvariu 3 guppy,poate ma azuta sa fac ciclarea mai rapid.
sper sa fi luat decizia corecta roll