21

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Arata dragut acvariul.
Asa.. o sugestie ar trebui sa pui un background sa nu se mai vada cablurile.

Acum, am eu o problema, 3 i-am recunoscut 4 nu.
Sper sa mai intre cineva azi sa se uite...
Ai un betta, un molly, un platy restul nu stiu.. si ar trebui consultat, daca toti au aceleasi cerinte cu privire la conditiile de habitat.
Imi pare rau, dar va trebui sa atragem pe cineva care stie mai multe despre aceste specii.
Betta e clar, am avut, mai stiu cate ceva despre el.
Restul sunt pasnici dar, fiecare individ cu personalitatea lui...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Nu bag mana in foc ca asa este dar poti testa ph`ul apei. Eu am crescut carasi iar apa mea de la robinet fiind f alcalina, cel putin pentru ei, saracutii ajungeau cu cozile franjurate. Dupa secole de tratamente si cautari, timp in care cozile ramaneau franjurate am auzit ca ar putea fii si ph`ul necorespunzator de vina. De atunci la fiecare schimb foloseam ph` minus. Acum vezi si tu, poate ai noroc si nu ai boala, ci doar ph`ul este de vina. Le doresc pestisorilor insanatosire grabnica.:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

23

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

Dimineata cred ca le-am facut 20 de poze si nu am reusit sa ii prind clar. Dar o sa pun cateva foto de pe la inceput si sa vad ce mai am clar. Multumesc mult pt raspunsurile de pana acum. Esti f draguta. smile

Multumesc pt compliment.
Ajut din suflet....
Sunt la serviciu, dar nu pot sa ma abtin...
Si eu am inceput ca si tine...
Ma consider incepatoare in acvaristica, dar am "obsesia" cu tratamentele si cu sustinerea pana vine cineva care stie... smile :lol

A propos!
Si pestilor tai le-ar prinde bine niste vitamine.
Se pune in apa, sau cel mai eficient mod: se pun cateva picaturi pe portia de hrana ce urmeaza a fi servita pestilor.
E ca la oameni, ajuta sistemul imunitar, dezvoltare armonioasa etc.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Uite!  Vezi ca se mai indura cineva...
Pana la urma eu cred ca vei reusi sa-i salvezi pe toti!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

aha. si cum se cheama vitaminele? eu ii hranesc pe ai mei cu niste granule de la tetra. credeti ca intr-adevar sunt mai bune produsele jbl decat cele tetra? merita sa le schimb?

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

adevarul este ca nu m-am indurat sa iau testele alea sa vad daca apa mea e ok sau nu. sad

27 Editat de Cezara (2010-02-08 19:03)

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

nu cred ca e de care sunt mai bune. Ideea e sa observi tu evolutia pestisorilor tai si atat timp cat sunt sanatosi si activi cu mancare de la tetra nu vad de ce ai schimba`o. Ideea Luciei cu vitaminele e foarte buna. Pana la urma, la fel ca si noi mai au si ei lipsuri in oraganism si niste vitamine, administrate cu masura nu au cum sa strice.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Lucia A scris:

Arata dragut acvariul.
Asa.. o sugestie ar trebui sa pui un background sa nu se mai vada cablurile.

Acum, am eu o problema, 3 i-am recunoscut 4 nu.
Sper sa mai intre cineva azi sa se uite...
Ai un betta, un molly, un platy restul nu stiu.. si ar trebui consultat, daca toti au aceleasi cerinte cu privire la conditiile de habitat.
Imi pare rau, dar va trebui sa atragem pe cineva care stie mai multe despre aceste specii.
Betta e clar, am avut, mai stiu cate ceva despre el.
Restul sunt pasnici dar, fiecare individ cu personalitatea lui...

Care ar fi platy? smile m-am gandit la background dar mi se par cam false si am zis sa il las asa deocamdata.

29

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Era ala portocaliu cu punctulete, care s-a dus...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Cezara A scris:

nu cred ca e de care sunt mai bune. Ideea e sa observi tu evolutia pestisorilor tai si atat timp cat sunt sanatosi si activi cu mancare de la tetra nu vad de ce ai schimba`o. Ideea Luciei cu vitaminele e foarte buna. Pana la urma, la fel ca si noi mai au si ei lipsuri in oraganism si niste vitamine, administrate cu masura nu au cum sa strice.

Voi ce folositi? Mie mi se pare ca le merge bine cu mancarea asta. se bat pe ea cand le dau...si nu mai ramane nimic... Tipu de la petshop zicea ca imi recomanda filtrul de la JBL si solutiile tot de la ei in loc de tetra c ar fi mult mai bune...

31

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Miha_beginer A scris:

aha. si cum se cheama vitaminele? eu ii hranesc pe ai mei cu niste granule de la tetra. credeti ca intr-adevar sunt mai bune produsele jbl decat cele tetra? merita sa le schimb?

De la firma JBL se cheama Atvitol, de la firma sera Fishtamin.
Ii va sustine si acum in timpul tratamentului.

Eu alor mei nu le mai dau decat produse, Hikari, JBL si Sera.
Ce sa zic,... e si o diferenta de pret.
Cum zice si Cezara, daca lor le place si le merge bine, atunci e OK.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Lucia A scris:

Era ala portocaliu cu punctulete, care s-a dus...

aaaah. Am inteles. sad Dalmatianul am inteles ca e o incrucisare de moly. cel auriu nu stiu ce e si mai am unul mic galben ci coada rosie care iar nu stiu ce e si nici cel portocaliu mai marisor nu stiu. Am cautat foto cu pesti dar nu i-am identificat deloc.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

uite o foto facuta acum. la beta se vede unul din goluri la codita.

34

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Imi pare rau dar nu-i recunosc.

E frumusel foc, betta!

Ce fac fishes?
Cum se simt?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Buna Lucia,

din pacate nu sunt bine. Beta are cateva gauri mici mici in inotatoare. Cred ca il bag la punguta si il duc la petshop sa vad ce poate avea. nu vreau sa il pierd si nu imi dau seama ce are pt ca el e activ si mananca. Dar sigur nu de la ciupturile celorlalti ca nu are nici unul curaj sa il atinga. Ceva are sigur. I-au cazut si doi solzisori pe cap si arata asa ca  mica pata mai deschisa decat restul corpului. nu atiu ce poate fi.

Pupici si o zi frumoasa.

sad

36

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Imi pare rau....

Dupa cum spui tu s-ar putea sa fie fin rot...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: Ce boala poate fi? Va rog!!!!

Eu stiu ca betta are nevoie de o apa cristal...
Schimburi dese, hrana diversificata...

Abia astept sa revii cu informatii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.