21 Editat de stefancelmare_1978 (2014-01-14 18:46)

Re: Primul meu acvariu adevarat

Am facut comanda la Cristi Ionescu de un filtru SUNSUN HW-302 si 4l de siporax.
Din probleme in discutie a mai ramas una singura:

3. Lungimea maxima a spatiului disponibil pentru neoane este de 87cm. Incap in 87 cm tuburile cu tot cu socluri?

Mi-ar mai prinde bine niste sfaturi in legatura cu filtrul extern:
- sa las doar siporaxul sau sa las si perlonul?
- in ce ordine trebuie asezate?
- cum sa procedez ca sa il desfac cat mai rar pentru mentenanta?

Re: Primul meu acvariu adevarat

Tuburile T5 de 39W au 84,9 cm,deci incap,dar va fi in functie de socluri...
Incearca cu unele normale care se prind in partea de sus si vezi...
La filtru,pune burete in partea de jos si restul siporax pe care sa il clatesti bine cu apa,pentru a scapa de praful care il are...
Si burete pe sorb...

marian37

Re: Primul meu acvariu adevarat

Multumesc pentru sfaturi!
Pentru socluri m-am gandit la:
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/418802/soclu-g5-fixare-prin-click-pentru-neon-t5
Sunt ieftine si nu am ce pierde daca le cumpar si nu le voi folosi.

Atunci, sa renunt de tot la perlon si sa fac rost de burete? Daca da, ce fel de burete sa folosesc si de unde pot sa-l cumpar?

24 Editat de miloaleko (2014-01-15 04:22)

Re: Primul meu acvariu adevarat

La Hornbach am vazut ca au bureti cu diferite porozitati cu dimensiuni parca 50cm X 50cm X 5cm  Si iti tai de acolo forma necesara pentru filtrul tau. Poate ai pe vre-un prieten prin Bucuresti care sa-ti trimita. Pretul parca era undeva pe la 40 - 50 lei.

Mai am o observatie. Esti sigur ca o sa poti scoate si furtunele filtrului extern usor? Hai sa zicem ca nu va fi usor, dar sa nu fie nici foarte greu.
Sfatul meu ar fi sa te joci putin dupa ce montezi acvariul (neumplut cu apa) si furtunele pe pozitie.  Sa scoti furtunele si sa le pui de 2 ori si sa vezi ce te deranjeaza si daca ar fi mai bine sa mai umbli la gaurile pe care le-ai facut in mobila sau sa mai tragi acvariul in fata ca sa ai loc suficient si pentru aceasta operatiune, care intradevar nu este una care se face des, dar totusi se face (eu cel putin le curat odata cu filtrul extern) si asta inseamna de 4 ori pe an. Influenteaza enorm de mult debitul aceste furtune daca sunt cu mizerii in ele. (din experienta mea, poate chiar si pana la 30 %)
Imagineaza-ti ca sunt pline cu apa si cum ai proceda ca sa-le scoti fara sa stropesti pe jos si pe mobila. Pe jos am vazut gresie, dar mobila cu timpul poate sa aiba de suferit.
Bafta cu acest proiect  :fok

Re: Primul meu acvariu adevarat

Da,de soclurile alea ziceam....
Maine cand ajung acasa,le masor grosimea si iti zic...

marian37

Re: Primul meu acvariu adevarat

floreamarian37 A scris:

Da,de soclurile alea ziceam....
Maine cand ajung acasa,le masor grosimea si iti zic...

Mi-ar prinde bine sa stiu si lungimea totala (tubul cu tot cu socluri). Chiar daca  tuburile tale sunt mai scurte decat ce as vrea eu sa folosesc, aceasta informatie ma va ajuta ca sa calculez lungimea totala a tuburilor mele.

27 Editat de stefancelmare_1978 (2014-01-15 04:16)

Re: Primul meu acvariu adevarat

miloaleko A scris:

La Hornbach am vazut ca au bureti cu diferite porozitati cu dimensiuni parca 50cm X 50cm X 5cm  Si iti tai de acolo forma necesara pentru filtrul tau. Poate ai pe vre-un prieten prin Bucuresti care sa-ti trimita. Pretul parca era undeva pe la 40 - 50 lei.

Mai am o observatie. Esti sigur ca o sa poti scoate si furtunele filtrului extern usor? Hai sa zicem ca nu va fi usor, dar sa nu fie nici foarte greu.
Sfatul meu ar fi sa te joci putin dupa ce montezi acvariul (neumplut cu apa) si furtunele pe pozitie.
Imagineaza-ti ca sunt pline cu apa si cum ai proceda ca sa-le scoti fara sa stropesti pe jos si pe mobila. Pe jos am vazut gresie, dar mobila cu timpul poate sa aiba de suferit.
Bafta cu acest proiect  :fok

E mai greu cu buretii de Bucuresti... o sa vad cum fac.
Bun sfatul cu furtunurile. Nu o sa fie simpla treaba. O sa fac niste probe si rezultatul s-ar putea sa fie mutilarea mobilei. Pacat de ea ca are valoare sentimentala. Dar acum sentimentele pentru acvariu sunt mai puternice decat sentimentele pentru mobila.
Mersi frumos pentru sfaturi!

Re: Primul meu acvariu adevarat

La lungimea tubului mai adaugi 7 mm pinii+ 1-1,5 mm grosimea soclului asta pentru tuburile T5 de 39W....care e tot aia cu cele de 24W,difera doar lungimea !

marian37

29

Re: Primul meu acvariu adevarat

salut,referitor la bureti la hornbach e vreo 22 lei parca un burete de 50x50x3.asa cum ti s—a mai zis in filtru pui o bucata de burete mai grosier jos si restul siporax,ar trebui sa iti incapa vreo 3,5 l.referitor la filtru nu e vreo posibilitate sa il schimbi cu modelul urmator,cu debit de parca 1400?!asta cu debit de 1000l/h e mic pentru acvariul tau.
referitor la tuburi daca nu iti incap cele de 87 cm poti sa pui din alea de 60 cm intercalate,din margine pana in margine si sa se intalneasca 40 cm pe mijloc,si pui si tu 6 buc.
bafta

Re: Primul meu acvariu adevarat

floreamarian37 A scris:

La lungimea tubului mai adaugi 7 mm pinii+ 1-1,5 mm grosimea soclului asta pentru tuburile T5 de 39W....care e tot aia cu cele de 24W,difera doar lungimea !

Cam la fix. Sper sa mearga.
Iti multumesc!

31 Editat de stefancelmare_1978 (2014-01-15 15:25)

Re: Primul meu acvariu adevarat

octavian A scris:

referitor la filtru nu e vreo posibilitate sa il schimbi cu modelul urmator,cu debit de parca 1400?!asta cu debit de 1000l/h e mic pentru acvariul tau.

Nu sunt incantat de consumul de 35w al celui recomandat de tine. Ar trebui sa fie ok si acesta. In acvariu vor fi cel mult 120 l de apa, iar filtrul va trebui sa urce apa vreo 70 cm.


octavian A scris:

referitor la tuburi daca nu iti incap cele de 87 cm poti sa pui din alea de 60 cm intercalate,din margine pana in margine si sa se intalneasca 40 cm pe mijloc,si pui si tu 6 buc.
bafta

Parca a mai fost abordat odata acest subiect. Ideea cu care am ramas este: lumina va fi slaba la nivelul substratului pe margini si intensa pe centru.

Oricum, iti multumesc pentru timpul si bunavointa acordate!

Re: Primul meu acvariu adevarat

Cam asa arata acvariul si mobila in teste.

Re: Primul meu acvariu adevarat

Cred ca merge la fix,o sa ai bataie de cap cu trasul furtunelor filtrului extern...

marian37

34 Editat de stefancelmare_1978 (2014-01-19 03:16)

Re: Primul meu acvariu adevarat

Am comandat la Marbo 3 neoane t5 39w.
O noua intrebare: in conditiile in care latimea acvariului este de 40 cm, la ce distanta de marginea acvariului ar fi bine sa fie montate neoanele astfel incat randamentul sa fie maxim?

Re: Primul meu acvariu adevarat

Usor, usor, se aduna iar intrebarile mele:
1. In conditiile in care latimea acvariului este de 40 cm, la ce distanta de marginea acvariului ar fi bine sa fie montate neoanele astfel incat randamentul sa fie maxim?
2. Din cauza pozitiei filtrului extern, un furtun va fi lung (cca 160 cm) si unul scurt (cca 80 cm). Avand in vedere ca voi folosi si un reactor co2 extern din filtru de apa, m-am gandit ca out-ul filtrului sa fie scurt, iar in-ul lung. E bine asa?

Re: Primul meu acvariu adevarat

Randamentul maxim poti sa-l afli doar folosind un luxmetru. Poti merge pe o asezare a neoanelor (de pilda primul al 10 cm de sticla din fata, al doilea pe mijlocul acvariului, iar al treilea la 10 cm de sticla din spate) iar rezultatele vor fi apropiate de maxim. In felul asta ai loc suficient si pentru reflectoare individuale (sper ca le-ai inclus in schema) :noroc
Furtunul de in il lasi de 160 cm dintr-o bucata, iar pe cel de out il pui din doua bucati mai scurte (se monteaza reactorul extern doar pe out).

37 Editat de stefancelmare_1978 (2014-01-20 15:14)

Re: Primul meu acvariu adevarat

Mersi frumos Marius! Prompt ca de obicei.
Sigur ca m-am gandit si la reflectoare, dar nu imi permit sa cumpar acum. Trebuie sa gasesc o solutie ieftina. Ce optiuni as avea?

Re: Primul meu acvariu adevarat

Pai neoanele cum vrei sa le prinzi ???
Ar fi varianta unui autocolant tip oglinda,folie de aluminiu sau sa mesteresti tu niste reflectoare...
Daca le prinzi sus de mobila,cum banuiesc,iti vor trebui obligatoriu reflectoare !!!

marian37

Re: Primul meu acvariu adevarat

Neoanele o sa le prind pe un raft recuperat de la aceeasi mobila, pe care o sa il folosesc drept lampa suspendata (o sa gasesc o modalitate sa fie si reglabila).
Sper sa gasesc pe undeva autocolant tip oglinda.
Mersi de pont!

Re: Primul meu acvariu adevarat

stefancelmare_1978 A scris:

Mersi frumos Marius! Prompt ca de obicei.
Sigur ca m-am gandit si la reflectoare, dar nu imi permit sa cumpar acum. Trebuie sa gasesc o solutie ieftina. Ce optiuni as avea?

Pentru putin. Eu am reflectoare din tabla zincata pe care am indoit-o in 3 locuri si apoi am pus folie de aluminiu autoadeziv (atat tabla cat si rola de aluminiu erau ramase de la alte lucrari) Nu stiu cat de bine se vede in poza... dar isi face treaba...si costuri zero pentru toata lampa, inclusiv drosere recuperate de la niste neoane t8 de 36W pe care le-am modificat eu. Am pus radiator de racire pe tranzistori, am inlocuit condensatorii cu altii mai buni...o nebunie...dar imi place sa bricolez...  :noroc