21

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Incearca cu Paraguard seachem,foarte bun si scapi sa iti decicleze acvariul big_smile

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Daca am bacteria cu care am mai avut in trecut probleme am nevoie de baktopur. Paraguard inca nu  m am documentat dar daca este doar de prevenire nu ma ajuta deloc.

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Anunt de actualitate.


Vand piatra ponce naturala 100%.

Produsul nu este tratat cu solutii chimice, fiind un produs natural 100%. Este un material filtrant foarte bun, cateva cautari pe google vor confirma acest lucru. De altfel daca nu era un mediu filtrant foarte eficient banuiesc ca firme consacrate nu l-ar fi folosit si nu l-ar fi comercializat la preturi uriase in raport cu preturile mele.

pret/litru - granulatie 6-12mm
1-5 litri - 13,99lei/litru
Sac sigilat 220Ron (transportul la un sac prin curier este de aproximativ 35lei, prin posta aproximativ 34lei)

NOU - granulatie 22-40mm - se vinde doar la sac sigilat 250ron/sac. Greutatea ~ 13.5kg, densitate material 0,55g/cm3 Volum aproximativ 20l (datele care sunt transmise de producator). Eu personal am umplut un filtru cu 40l de material filtrant la aceasta granulatie si sunt foarte multumit pana acum de cum decurg lucrurile. Video mai jos pentru a vedea materialul. ( de asemenea transportul la un sac prin curier este de aproximativ 35lei - sprint curier, prin posta aproximativ 34lei)

http://www.youtube.com/watch?v=JO4NiPBIFTc

24

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Salut tuturor!
Deoarece pe un alt forum nu mi-am putut exprima parerea(si am fost inteles si gresit), adica am fost luat la intrebari de ce ma bag, chit ca nu e treaba mea; dar avand in vedere ca Razvan a spus aici ca parerile sunt binevenite si pro si contra; dati-mi voie sa-mi exprim parerea aici. Si anume ca asa cum s-a mai spus mai devreme; matrix, bio-rio, piatra ponce...sunt unul si acelasi lucru sub diferite denumiri. Si normal ca si sub diferite preturi. Eu am folosit matrix, cumparat al' dracu de scump, 50 lei/l. Daca stiam pe atunci de aceasta roca.... uuuuuhh, sa mor de ciuda nu altceva. Va dati seama...50 lei/l pentru aceeasi roca...
Dar durerea cea mai mare a mea a ramas totusi ca pana sa aflu eu de fapt ca cele trei sau mai multe (cine stie cate) denumiri sunt de fapt una si aceeasi roca, Razvan nu mi-a raspuns la intrebarea: care e diferenta intre Matrix si Piatra Ponce? Drept pentru care eu am facut cercetari si am aflat ca nu e nici o diferenta. Pe deasupra, parerea mea personala si pur personala, este ca pana in momentul de fata, totusi Siporax este materialul filtrant care a dat cele mai bune rezultate in filtrarea biologica. Stiu ca parerile se impart aici, dar nu acest aspect este important ci faptul ca am remarcat ca in prima faza Razvan vindea acest material la un pret modic doar pentru ca dorea sa-si aduca pentru uz propriu 120l din acest material, iar eu am observat ca aducerea acestui material a devenit un "busines" al' dcacu de profitabil. Nu va voi spune de unde stiu sau ce adaos comercial are; pentru ca oricum stiu ca prin simpla opinie pur personala voi face valuri mari aici; ci spun doar ca mai bine e sa prezinti din start treaba ca si o afacere, decat sa simulezi ca de fapt e un ajutor pentru colegii acvaristi. Eu numesc ajutor acel act, in care le dau colegilor materialul sau fie orice altceva la acelasi pret la care il achizitionez eu. Pentru ca acest material in Italia este la un pret derizoriu, chiar in asa fel, ca te sperii cat de derizoriu. Stiu ca mai costa transportul si etc...etc... dar dupa 20 de ani de activitate permanenta in acvaristica si dupa ce am detinut cu ani in urma si doua petshop-uri(hai ca am zis-o si pe asta), pot spune ca pe mine nu ma duce nimeni cu zaharelul, referitor la ce adaosuri comerciale se practica in magazinele de specialitate. Este pe undeva normal, caci vorbim de vietuitoare, unde pierderile prin mortalitate trebuiesc acoperite, dar hai sa prezentam aceste acte ca si afacere, decat caritate pentru "colegii" acvaristi.
RAZVANE: nu am cu tine nimic personal, nici macar nu te cunosc si nici macar nu am dorit sa cumpar nimic de la tine, dar iti sugerez ca de la ARDELEAN la ARDELEAN: spune si tu ca faci business si nu caritate. E normal ca sa ai adaos comercial la orice vrei tu sa vinzi, e normal ca sa castigi la afacere, ce naiba, doar altfel nu e afacere. Dar te rog nu prezenta situatia ca pe o caritate si numeste-o afacere. Si asta din start. Recunosc ca m-a suparat putin vehementa cu care te-ai luat de mine pe un alt site, doar pentru ca am indraznit sa remarc ca de fapt nu faci caritate ci business si sper ca macar aici sa nu fiu avertizat sau sa ma trezesc cu postul sters doar pentru ca mi-am exprimat o parere. O PARERE, nimic altceva.
In speranta ca nu am devenit un ghimpe pe acest site respectabil, imi cer scuze fata de toti pe care i-am suparat si ii rog pe cei indreptatiti sa prezinte indulgenta fata de dreptul meu de libera exprimare si sa nu stearga postul.
Oricine are comentarii sau intrebari, inclusiv Razvan, va rog PM. Raspund si povestim!
Cu deosebit respect,
Romeo

Who do you think you are?

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Daca facem o comparatie de preturi,aceasta afacere se poate numi CARITATE...
Asa ca......mai mult nu pot comenta !!!
Personal ii multumesc lui Razvan pentru ,,afacerea'' incheiata cu mine !!!  big_smile

marian37

26

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Asa si este din pacate, fata de preturile din tara noastra, pretul lui este caritate.
Intr-adevar, doar ca nu trebuie prezentata ca atare.
Pacat ca noi am ramas cei care pot fi exploatati foarte bine si in prezent, chiar si dupa 24 de ani de democratie. De ce neamtului i se ofera la acelasi brand dubla calitate la jumatate de pret fata de noi? Pai daca noi cumparam orice, nu conteaza de pret...Suntem o piata est europeana foarte buna de desfacere la calitate minima. Toate brandurile mari au cate doua linii de ambalare: una pentru Europa de est si una pentru vest. Ehh, asta e.
Stiti ce mai e curios? Un prieten care a fost la Beijing a spus: in China nu gasesti "chinezarii".

Who do you think you are?

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

lol  lol  lol  nici in Romania nu mai gasesti ,,romanisme"...

marian37

28 Editat de aLLLx (2014-03-15 23:04)

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Ce bine ar fi sa se mai gaseasca romanisme, din pacate se mai gasesc doar rromanasi (bishnitzmani).

29

Re: Vand piatra ponce naturala 100%. ideal pentru filtrare biologica

Salut ! toth.razvan mai e disponibila piatra ponce !?

Adevarul e dincolo de noi .