21

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

Si eu am aceeasi problema am 2 carasi, un acvariu de 40l iar unul din ei sta cu burta la suprafata....chiar nu stiu ce sa mai fac sad

22

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

sa ii dai si sa iti iei pesti care sa incapa intr-un acvariu de 40l roll

nici macar un caras nu rezista in 40l nu mai vb de 2! O sa iti moara, unui caras ii trebuie cel putin 60l ca sa traiasca!

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

nu este chiar asa...eu am 4 carasi mari, 4 scalari maricei plus 3 sanitari intr-un acvariu de 50 l. ii am in aceasta "formula" de 1 am si nu am avut nici o problema cu ei.nu cred ca iri trebuie un acvariu de 200 l pt 8 pesti... :frogp

24

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

Eu ma pricep la acvaristica big_smile, dar recunosc ca am vazut la cineva acasa 3 carasi de vreo 6-10 cm intrun bol de 7l ,sa nu mai vb ca le schimba apa la 2-3 saptamni,mancare cam de 2 ori pe sapt cand isi aduce aminte,filtrare nu are,si cu toate acestea bieti carasi traiesc asa in chinuri de peste 1 an  neutral mie mi mila de ei dar...

25

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

dandragutzu A scris:

nu este chiar asa...eu am 4 carasi mari, 4 scalari maricei plus 3 sanitari intr-un acvariu de 50 l. ii am in aceasta "formula" de 1 am si nu am avut nici o problema cu ei.nu cred ca iri trebuie un acvariu de 200 l pt 8 pesti... :frogp

nu crezi ca ar fi mai bine sa intri pe la "Prezinta-te si prezinta-ti acvariul " si sa ne arati si noua  acvariul tau  de 50 litri  in care ai si carasi si scalari  ?
Dupa care poti intra dac vrei sa ne dai si sfaturi  din astea "minunate"

26

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

dandragutzu A scris:

nu este chiar asa...eu am 4 carasi mari, 4 scalari maricei plus 3 sanitari intr-un acvariu de 50 l. ii am in aceasta "formula" de 1 am si nu am avut nici o problema cu ei.nu cred ca iri trebuie un acvariu de 200 l pt 8 pesti... :frogp

   Sunt sigur ca si tu te poti adapta sa traiesti intr-o debara de bloc, ba chiar daca vei primi si de mancare vei fi chiar fericit... doar ca tie daca nu-ti convine poti spune, dar amaratii aia de pesti ce sa mai spuna, "Amin" poate lol

PS: Orice carasel ai scoate din acvariul ala iti va indeplini 3 dorinte sigur, daca nu chiar 4 lol

27

Re: Carasul meu sta cu burta in sus

eu sunt convinsa ca ce au povestit colegii sunt doar povesti SF despre carasi. Fratilor, nici un caras nu rezista in bol nici macar 2 zile...nu mai vorbesc de 3 in bol de 7 litri fara filtru!!! roll

Cine face pe desteptul ar trebui sa citeasca mai mult despre aceasta specie si sa se convinga doar din teorie si sa nu puna in practica...

In primul rand carasul este pestele care ridica f mult concentratia de amoniac in apa, otravindu-l, daca nu exista o filtrare, aerare sau spatiu corespunzator...de aceea se spune ca unui caras ii trebuie min 50l de apa...

Sunt curioasa daca colegul respectiv ar fi copilarit si trait pana la maturitate intr-o cusca de 30cm patrati ce s-ar fi intamplat cu el?

in legatura cu carasul colegul nostru, nu pot spune decat ca a ingitit extrem de mult aer, are o problema de vezica pe care eu una nu am reusit sa o rezolv la nici unul din carasii mei indiferent cata mazare le-am dat...este doar o moarte f lenta si chinuitoare pt el...