21

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Mopanul ala nu are ce cauta intr-un acvariu de africani, acidifica apa, si sincer... se vede urat!
   Nu arata bine deloc acvariul, backgroundul negru este din "alte povesti"... revin la ideea ca nu arata bine africanii in tipul asta de acvariu!

22

Re: Salut si bine v am gasit !!!

K , multumesc pentru sfaturi. Sincer l am facut sa mi placa mie si sa ma bucur de el. Bineinteles , atata timp cat si pestii se bucura si sunt sanatosi. Pe mine nu ma deranjeaza ca nu arata exact ca in realitate atata timp cat apa este buna pentru ciclide. Aranjamentul bazinului tine de gustul si de priceperea fiecaruia. Atat m am priceput.
   Ape limpezi wink

23

Re: Salut si bine v am gasit !!!

iliemf101 A scris:

Pe mine nu ma deranjeaza ca nu arata exact ca in realitate atata timp cat apa este buna pentru ciclide.

   Asta incercam sa zic aici:

Ancistrus A scris:

Mopanul ala nu are ce cauta intr-un acvariu de africani, acidifica apa

   Ciclidele africane sunt pesti de apa dura!

24 Editat de iliemf101 (2014-02-12 22:17)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

am inteles si ti am multumit pentru sfat . Momentan nu se vede,am inteles ca daca am pietre calcaroase destule pentru a creste duritatea apei, automat scade aciditatea(asa am citit), pe viitor daca se schimba ceva, stiu de unde este problema.
   Multumesc inca o data

25

Re: Salut si bine v am gasit !!!

Salut si bine ai venit.
"Intr-adevar un acvariu trebuie sa fie un colt de viata, un colt natural in casa. In momentul in care nu il mai privim pentru ceea ce este, devenim sclavii lui si asta nu se mai cheama pasiune" - citire de la un mare om de pe alt forum. Important e sa-ti placa tie, dar sa-ti asumi si criticile care ti se aduc de catre ceilalti pasionati

iliemf101 A scris:

am inteles ca daca am pietre calcaroase destule pentru a creste duritatea apei, automat scade aciditatea(asa am citit)

Ai inteles tu foarte bine, dar daca bagi pietre calcaroase si o buturuga in acelasi acvariu nu faci nici bici si nici nu pocneste. La chimie inveti ca o baza si un acid se neutralizeaza, prin combinarea lor. Exact asta se intampla si in acvariul tau.
Lifalili sunt niste superbi, culori frumoase, dar nu se vor simti bine in apa dura. Ei ar avea nevoie de crengi si buturugi in acvariu.

26 Editat de iliemf101 (2014-02-13 14:45)

Re: Salut si bine v am gasit !!!

xgrec A scris:

Lifalili sunt niste superbi, culori frumoase, dar nu se vor simti bine in apa dura. Ei ar avea nevoie de crengi si buturugi in acvariu.

   Daca am inteles bine Lifalili (am citit ca duritatea sa fie intre 2-12) se preteaza la ce am eu in acvariu ? Daca da , te rog sa mi spui si mie 2-3 specii cu care i as putea combina. Accvariul imi place asa cum este si nu prea as vrea sa l modific , cel putin pe moment. Dar daca nu am alta optiune , o sa o fac si pe asta.
   Astept raspuns, multumesc !