21

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

Lucia, sfatul tau este binevenit, ca de obicei, doar ca el incearca sa ii hraneasca cat mai putin in perioada asta, pt a nu avea o canitate f mare de dejectii in perioada de ciclare, pt ca acvariul inca nu poate face fata..
Silver, pana acum tot ce ai facut ai facut bine, desi e greu, incearca sa menti "tratamentul" inca vreo saptamana.. Lumina putina si mai ales schimburi de apa in fiecare, care te vor ajuta enorm.. Carasii nu e neaparat nevoie sa ii dai daca vrei sa ramai cu ei dupa, poti sa ii muti temporar la cineva care are conditii.

22 Editat de ciprian01 (2010-02-17 01:09)

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

@silver99:
Apa ta este albicioasa si tulbure sau verde?

Daca este albicioasa:
1. Stai linistit! smile
2. Daca apa este laptoasa, relaxeaza-te si nu iti face probleme! Sunt doar infuzori! nU fac nimic rau in acvariu si este firesc sa apara la multe dintre acvariile aflate la inceput! Nu trebuie decat sa pastrezi lumina aprinsa in regim normal si sa cresti aerarea apei! Aceste2 lucruri nu le plac...! Oricum, sunt autolimitati si in cateva zile dispar de la sine!
3. Cea mai mare si frecventa greseala este aceea de a schimba apa crezand ca o limpezesti! Odata cu apa introdusa, le introduci si hrana si ei se inmultesc!
Dupa cum ti-am spus, in cateva zile daca aerezi si iluminezi normal, fara schimburi de apa si hrana in exces, se limpezeste singura deoarece infuzorii mor cand nu mai au ce manca!
4. Arunca purecii!!! mai bine nemancati pana gasesti altceva decat pureci! Este ca si cand ti-as da sa mananci pane uscata si nimic altceva! Mai au o mare calitate, in afara de valoarea nutritiva ,,zero,,! Strica apa f repede si apar...infuzori!

P.S.1
Poate a insel....dar lumina putina (intunericul) le place infuzrilor! Doar ca un exemplu: cand faceam paramecium caudatum tineam recipientul ...la intuneric! Se inmulteau si apa ...se tulbura...! Sau se albea!

P.S.2
Cred ca toti am trecut prin: hranirea cu pureci si apa tulbure / laptoasa!

23

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

salut silver99 aceeasi problema am avut-o si eu acum vreo doi ani . mi s-a inverzit apa si am rezolvat-o cu un sterilizator uv sau inainte de asta am mai adaugat algumin de la tetra. parerea mea e ca sa niti pui un filtru uv si nu vei mai avea probleme asta e parerea mea sal

24

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

ciprian apa nu e laptoasa.. e o poza pe prima pagina, e verde..

25

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

e mai greu atunci!
cea mai facila este metoda cu uv! Schimburi dese de apa, lumina mai putina, plante cu crestere rapida!

26

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

Buna seara, sau ma rog, buna dimineata!
Revin cu vesti mai bune: apa din acvariul meu este aproape curata! In cateva zile 2-3 sper sa fie iar cristalina.
Acum, o sa scriu exact ce am facut pentru a afla si altii care au apa verde in acvariu ce anume am facut de am scapat de algele alea: am ascultat sfaturile "batranilor". Mai precis: schimburi de apa zilnice (uneori la doua zile) cu 5-10% din cantitatea de apa, spalat filtrul in apa din acvariu zilnic, oprit lumina cat mai mult timp posibil si cand conditiile au permis ( fetita mea la gradinita in timpul zilei big_smile ) chiar o patura pe acvariu. Am incercat si cu AlguMin de la Tetra parca, dar nu a avut nici un efect din pacate. Eu sincer speram la o minune, dar nu a fost asa. Am renuntat la ceva pestisori si.... cam atat... smile
Va multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi! Eram intr-o ceata.... mai ceva ca aia din acvariu big_smile
Acum, poate ca o sa va mirati de ce am repetat in acest post tot ce am facut. Raspunsul este simplu: eu am cautat pe internet 2 zile si ceva un post in care cineva sa spuna EXACT ce a facut pt a scapa de apa verde din acvariu, si nu am gasit. Vreau sa fie totul enumerat aici poate va salva pe cineva dintr-o problema similara.
Cat de curand voi revenii cu poze. Cu apa cristalina, ca altfel ma fac de ras tongue

PS. Scuzati greselile si entuziasmul, dar este 3 si ceva noaptea si nu mai vad nimic in fata smile

27

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

Felicitari!

Ma bucur sincer ca s-a rezolvat!:)

Ape limpezi, numai bucurii si voi urmari sa vad si pozele.;)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

smile Nu putem de cat sa ne bucuram, ar fi pacat ca sa nu va puteti bucura de acvariu si sa nu incante privirea ori de cate ori va uitati la el.
P.S. in continuare iti recomand cateva plantute naturale, sunt si foarte frumoase sunt si foarte folositoare.
Cele bune.

29

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

AdrianS A scris:

smile Nu putem de cat sa ne bucuram, ar fi pacat ca sa nu va puteti bucura de acvariu si sa nu incante privirea ori de cate ori va uitati la el.
P.S. in continuare iti recomand cateva plantute naturale, sunt si foarte frumoase sunt si foarte folositoare.
Cele bune.

Da, azi-noapte am uitat sa mai scriu ca am adaugat si ceva Valisneria in acvariu pentru a se "lupta" cu algele pt nutrienti. Personal consider planta asta cam "rustica" ca sa fiu mai elegant si sa nu spun altfel smile Eram prea obosit cand am scris. Oricum, dupa aproape 24 ore de cind am bagat Valisneria pot spune ca am facut bine ca am bagat mai multa din prima: carasii au apreciat foarte mult verdeata si cred ca o considera delicioasa big_smile
In curand o sa mai bag si alte plante, ceva mai frumoase si mai productive.

30

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

Eu ma bucur sa aud de reusite!

Despre carasii care au apreciat verdeata... ce sa zic... iti pot spune cu mana pe inima, ca au atacat-o din simplul motiv ca i-au simtit lipsa...

Dupa ce se vor obisnui, si le vei integra si in alimentatie verdeturi, nu vor mai fi asa...
(Asta e un semn bun! smile )

Daca vei mai pune si altele, eu cred ca nu se vor mai atinge de ele... smile wink

Inceputul.... a fost mai greu.

Satisfactia reusitei e un cadou care nu echivaleaza cu nimic.. smile

Numai bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

31 Editat de silver99 (2010-02-22 22:37)

Re: Alt incepator... Am probleme cu apa :(

Gata, in sfarsit pot sa postez cateva poze...
Le vedeti aici:
http://img25.imageshack.us/img25/6339/cam0069.th.jpg http://img708.imageshack.us/img708/9375/cam0073.jpg http://img96.imageshack.us/img96/448/cam0091.jpg http://img25.imageshack.us/img25/9729/cam0076.jpg
In sfarsit am scapat de apa verde din acvariu si sper sa nu mai revina niciodata. Oricum, acum sunt ceva mai invatat cool si nu ma mai panichez atat. Dar cind am vazut apa aia tulbure in care nu se vedeau pestii, ma apucase groaza yikes