21

Re: probleme cu guppy

Offtopic: Narcis, ai uitat contul vechi? lol

22

Re: probleme cu guppy

Nu am inteles, poti fi mai explicit?

23

Re: probleme cu guppy

Aveam un "Narcis" pe forum care tot asa dezvolta frumos discutiile, avea ce spune... ma rog, sa inteleg ca te-am confundat?

24

Re: probleme cu guppy

Cu siguranta.

Re: probleme cu guppy

Guppy stau separat intr-un acvariu, cu incalzitor termometru  pompa de aer.Nu am amestecat tratamentele. Iar  mucus ,fungus , pete sau altceva nu au.Apa o schimb dupa cum scrie in prospect.Ir filtrele adunate au capacitate pentru 1000 litri de apa.

26

Re: probleme cu guppy

Foarte bine ca tii de prospect, este singurul mod in care se poate face un tratament corect.
Cat despre filtre, banuiesc ca 1000 litrii este cifra de marketing, in realitate este mai putin. Mai conteaza foarte mult si ce ai in acele filtre, cat si mentenanta bazinului, curatenia printre plante la atatia pesti se face greu si trebuie super filtrare. Eu raman la parerea ca ai o foarte mare incarcatura biologica acolo si filtrele tale nu fac fata, chiar daca sunt colonizate la maxim materialele filtrante din ele. In 100 litrii de apa, aproximativ tu tii pesti al caror necesar de apa este muult mai mare. Nu iti fac calcule, le poti face si singura, dar tine cont de faptul ca un scalar are un necesar de apa de aprox 50 litrii, un xifo de vreo 25, un gupy de cel putin 5, 6 si parca mai aveai si alti pesti pe acolo. Ca pot trai si mai aglomerati, sunt de acord dar cu o super filtrare, o mentenanta corespunzatoare si compatibili. Nu uita ca si stresul este o sursa de boala cu consecinte grave pentru pesti. Uita-te la bazinele cu ciclide, unde este acceptata suprapopularea pentru a se elimina agresivitatea anumitor specii, ce filtrare au si cata grija au.