21

Re: Betta afectat

Dragii mei iubitori de pestisori,

Va scriu din cauza ca pestele meu s-a imbolnavit si nu stiu ce are si as dori sa ma puteti ajuta sa il salvez!
Am un mascul betta (rosu cu albastru) pe care il detin in casa mea de un an si jumatate. A avut ceva probleme la inceput cu fin rot-ul dupa care, dupa ce a urmat un tratament cu sare si ceva picaturi de StressCoat, a scapat. I-a crescut coada (nu la fel ca la inceput) dar o avea aproape perfecta! Au urmat luni bune de liniste in acvariu fara nicio problema!
Saptamana trecuta am observat, uitandu-ma de sus, ca intreg corpul i se bombase iar solzii i se "zburlisera". Am citit ca avea dropsy asa ca l-am tratat schimbandu-i apa zilnic (inainte schimbat apa o data la doua zile). Solzii i s-au asezat la loc si parea totusi balonat.
De patru zile este insa balonat iar coloana ii este curbata cam rau de tot! Nu mai inoata si sta numai pe fundul acvariului. Abia daca mai ajunge la suprafata sa mai traga o gura de aer. Am citit din nou si am presupus ca are probleme cu vezica (BSD) asa ca l-am pus pe o foame de 3 zile si azi i-am administrat niste mazare fiarta! Citisem pe un site special de betta despre aceasta intreaga procedura! Am schimbat si apa si i-am ridicat cu 1 grad C temperatura apei ajungand acum la 30 C. (inainte era pe la 28-29 grade C). Sunt tare mahnit si ma gandesc sa nu se duca!
Parametrii acvariului sunt urmatorii - 3.5 l capacitatea, un incalzitor mini, un singur obiect in acvariu (un fel de arcada), fara pietris, fara filtru. Apa o schimb regulat la fiecare 2 zile cu apa lasata la decantat in care pun putina sare pt acvariu si Stress Coat. In rest nimic! Parametrii chimici ai apei (nitriti, nitrati, Cl, duritate si pH) sunt in limite normale...si totusi pestele meu nu da semne de imbunatatire! Trebuie sa adaug ca nu si-a palit din culoare, nu are pete gri de niciun fel pe nicaieri si ma gandesc ca e posibil sa ai ceva infectie interna sau ceva genetic. Mancarea consta in bobite de la Atison's Betta Pro si Betta Bio Golden. Cantitatea de apa din acvariu este redusa acuma tocmai pt a-l ajuta sa ajunga mai repede la suprafata! Mai trebuie sa adaug ca mereu sta ascuns, si pe o parte! Nu mai inoata deloc. Ieri i-am asezat o oglinda ca sa vad cu reactioneaza! S-a chinuit saracul sa iti desfaca coada de numa numa"! Instinctele de luptator le are bine pastrate insa! Nici nu mai face balonasele la suprafata apei! E doar apatic si bolnav sad
Atasez si cateva poze ca sa imi spuneti mai multe! Calitatea lor lasa de dorit! Nici nu am vrut prea mult sa il stresez cu blitzul ala! Multumesc!

22

Re: Betta afectat

Nici nu stiu cu ce sa incep... sa zicem cu faptul ca asta este subiectul lui @m.vanessa01, deci de ce nu ti-ai deschis propriul subiect? Continuam cu recipientul (nu "acvariu") de 3.5 litri... numai hrana care i-ai cumparat-o costa cat un acvariu decent pentru acest peste! Apoi cu schimbul de apa, care ar fi trebuit sa fie de 100% zilnic, fara sare, este totusi un Betta! Poate pe durata "tratamentului" merge ceva sare, dar in rest?

viorc A scris:

Parametrii chimici ai apei (nitriti, nitrati, Cl, duritate si pH) sunt in limite normale

   Adica?

PS: Nu cred ca mai ai ce sa salvezi!

23 Editat de viorc (2014-08-13 19:08)

Re: Betta afectat

In primul rand, va multumesc pentru mesaj! Mentionez ca de ceva vreme nu mai locuiesc in Bucuresti, ci mai departe asa....la cateva mii de kilometri!
Ceea ce i-am facut propriului peste nu chiar am facut de capul meu (ma refer la tratamente), ci doar consultant alte site-uri ale unor cica bine cunoscuti crescatori din Thailanda si SUA, oricum nu are rost sa mai intru in detalii. Referitor la parametrii apei, pot spune urmatoarele (conform Easytest JBL):
NO2 - 0
NO3 - 0
GH > 7
KH  intre 6 - 10
pH intre 6,8 - 7,2
Cl2 - 0
Iar mancarea cumparata este mult mai ieftina aici decat "recipientul" in sine! Aici!
Din cele scrise de dvoastra, nu inteleg de ce sunteti atat de revoltat! Eu sunt disperatul care incearca sa il salveze! Si inteleg destul de bine daca mi-ati fi explicat ce anume am gresit si cu ce am gresit! Nu sunt un invatacel, ci am crescut si eu la viata mea ceva pesti! Dar uite ca si cei care cunosc mai dau de probleme!!!
Mai tot timpul am stat in alerta sa nu pateasca ceva si ca un disperat am masurat apa in draci, cu schimburile de rigoare (o data la fiecare 2 zile), cu doua mese pe zi (nu mai mult de 3-4 bobite la o masa), cu parametrii asemanatori celor de mai sus....si cu toate acestea....tot amarat e! Nu l-am cumparat de foarte mic, ci avea, sa spun, vreo 8-9 luni (dupa spusele vanzatorului) iar inotatoarea codala maricica!
Multumesc inca o data pentru mesaj si am sa va tin la curent (daca va mai intereseaza) cu ce se va intampla cu el!
Cu prietenie,
eu

P.S. Sarea am adaugat-o doar pe durata tratamentelor si atat! Pe site-urile cu pricina se mentioneaza ca 1-2 graunte de sare introduse in acvariul unui peste Betta il ajuta pe peste sa produca mai multa mucoasa care sa-i protejeze solzii! Si nu sunt balivernele mele (http://bettasplendid.weebly.com/fin-rot-101.html)...si altele! smile

24

Re: Betta afectat

Offff, offfffffff. Eu acum vreau doar sa va intreb ceva, pentru ce 2litri, 3 litri ?Asa e si eu am citit ca un betta poate sa traisca intr-un ibric cu apa, dar nu a spus nimeni ca se simte bine. Eu tin betta in 9litri si parca tot mi se pare putin spatiul lui, dar el se simte bine. Mi se par foarte chinuiti pesti astia tinuti in 2-3litri.

25

Re: Betta afectat

viorc A scris:

Mentionez ca de ceva vreme nu mai locuiesc in Bucuresti, ci mai departe asa....la cateva mii de kilometri!

   Ce legatura are cu subiectul? Sau te referi ca nu-ti poti deschide propriul subiect din cauza asta? smile

viorc A scris:

Iar mancarea cumparata este mult mai ieftina aici decat "recipientul" in sine! Aici!
Din cele scrise de dvoastra, nu inteleg de ce sunteti atat de revoltat!

   Nu sunt revoltat deloc smile Dar, o porcarie de 3.5 litri niciodata nu va fi un acvariu! Si da, Betta traiesc si in pahare, dar numai pe perioada vanzarii lor in magazine.
   Nu exista acolo la... mii de km, nici un magazin de amenajari interioare/constructii? Cumperi un tub de adeziv siliconic (pentru sticla) + sticla taiata la dimesiunile calculate inainte si gata acvariul mai ieftin decat hrana smile

26

Re: Betta afectat

Stiu si inteleg tare bine situatia cu "spatiul" mic! Eu la randul meu locuiesc intr-un spatiu mic .....si nu ne-am permis un acvariu mai mare, lung si lat ca sa ii putem asigura micutului ....un habitat mai putin stresant! Am mentionat ca toti parametrii chimici ai apei sunt buni si m-am tot gandit de la ce sa fie oare asa bolnav? DE o saptamana citesc ca un disperat tot felul de site-uri si port discutii cu alti crescatori de pe aici! si totusi nimic!
Acum in acvariu i-am diminuat in mod intentionat cantitatea de apa ca sa il ajut putin sa ajunga la aer fara a mai depune un asa efort mare!
In continuare citesc si descopar ca ar putea fi probleme la vezica....si nu mai am curaj sa incerc un alt tratament! Il voi lasa peste noapte asa cum este acum!
Ah, si am uitat sa mai adaug ca i-am cumparat si frunze din copacul Indian almost (aici crescand pe marginea drumului!!!) ...eu le-am luat tot dintr-un magazin de specialitate...tot asa sa ii asigur un spatiu cat mai cel de acasa! Si totusi.....am invatat ca ce este din natura, trebuie sa traiasca in natura! E trist si asta e!
Multumesc din suflet pt sfaturi si vorbele de duh!
Cu prietenie,
Viorc

27

Re: Betta afectat

Stimate Ancistus,
Inca o data multumesc pentru mesaje! Recunosc ca nu am citit ca trebuie ca deschid un subiect al meu. Am crezut ca, daca deja exista unul, ce rost mai avea sa deschid unul asemanator? Inteleg ca este un alt caz cu alte simptome!

Si revin la preturile acelor mancaruri: un tub de mancare Atison's Beta...bla bla bla cost 5 dolari (aproximativ), un acvariu (recipient ca al meu) 20 dolari, un tub de siliconul 5 dolari, o bucata de geam de 40x30x30 inca 5 dolari.....Chiar credeti ca nu m-am gandit sa imi fac unul singur singurel? Va invit cu mare drag prin partile acestea sa ramaneti putin socat de preturile la orice produs! Si atunci normal ca am apelat la acesta gata facut! Inteleg ca este mic si mi-am asumat de la bun inceput si ponoasele, insa eu nu am dorit decat sa aflu o parere de la un cunoscator si tot acel cunoscator sa vina cu o solutie, tratament sau un sfat! smile
Multa sanatate si noroc!
Cu prietenie,
V.

28

Re: Betta afectat

viorc A scris:

Ah, si am uitat sa mai adaug ca i-am cumparat si frunze din copacul Indian almost

   Almond, adica migdal. Terminallia catapa = Indian Almond, adica migdalul Indian din care se culeg acele frunze.

PS: Fara o poza ceva cu pestele, nici cel mai experimentat Bettafil nu-ti poate spune ce are.

29

Re: Betta afectat

Socant. smile Siliconul este aici, in Romania, 6 dolari.

Re: Betta afectat

Nu este chiar o pasiune ieftina...daca ne intereseaza cu adevarat trebuie sa bagam mana in buzunar...daca nu, asa i-a fost soarta...
In cazul de fata, intr-adevar betta nu are nevoie de spatiu mult (sa nu ocupe mult din magazinele comerciantilor) wink dar odata ajuns in "casa noua" cred ca undeva la 40 l s-ar simti OK. La noi un bazin nou de 45 l este vreo 20$ (doar bazinul). Eu as hrani pestele o data la doua zile (nu de doua ori pe zi) mai ales in asa volum mic de apa, unde nu poate sa faca miscare cata ar trebui.
NO3 - 0ppm nu aveti nici daca puneti numai apa distilata la schimbul de apa, decat daca amoniacul este mare. Deseurile produse de peste se descompun in compusi ai azotului, daca nu avem nitriti sau nitrati inseamna ca avem amoniac, este un proces vechi de miliarde de ani  :fok Probabil de acolo si problema pestelui, rezolvarea v-a spus-o Cristi...schimburi de apa zilnic, cantitate mai mare, sa zicem 70% ca sa nu ramana pestele pe uscat, (apa la aceeasi temperatura cu cea din bol si sa nu contina clor). Asta pana luati un bazin mai mare echipat cu filtru (buretii din filtru se vor coloniza cu bacterii care vor descompune amoniacul in nitriti si apoi nitrati (nitratii sunt mai putin daunatori pentru pesti decat ceilalti doi compusi ai azotului). Despre chimicale chiar nu stiu, am fugit de ele cat m-au tinut picioarele lol