281

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cezara A scris:

Fratilor si cumnatilor, sa`mi zici si mie unu ce peste e ala pinklined coralis...ca ori sunt blonda sub acoperire, ori google meu nu mai functioneaza cum trebuie, ca nu`l gasesc.

pagina 11....topicul asta este mai tare ca google lol:lol::lol::lol:

?

282

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Gata, a rezolvat fata. Doamne, cum mi`a putut scapa. Sa stii ca`i mai tare ca daca scrii asa pe google, iti da 3 linkuri catre acvariidevis si 0 poze.

Etiamsi omnes, sed non ego.

283 Editat de Schlaffen (2010-02-18 22:22)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Greu!!! Acestea sunt notele care prezinta cat de cat parerea mea. Notele nu sunt in ordine pentru ca nu asta este ideea, le vom pune atunci cand vom centraliza datele..

100    Discus
75    Aequidens rivulatus (green terror)
82    Scalar
70    Oscar
95    Ramirezi
84    Betta
88    Tropheus
50    Caras auriu
52    Neon voalat
30    Ghost glass cat
55    Trichogaster leeri
68    Crap Koi
77    Guppy
40    Labeo bicolor
95    Apistogramma Cacatuoides
92    Melanochromis johanii (mbuna)
81    Black Ghost (knife fish)
80    Tetraodon biocellatus
65    Rainbow fish
78    Apistogramma gephyra
78    Pelvicachromis pulcher
63    Phenacogrammus interruptus (congo tetra)
85    Killie fish
90    Macropodus opercularis
62    Hypancistrus zebra

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

284

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Schlaffen, vazand notele tale, ma uit la mine. Ce dura sunt!!! la tine diferentele sunt mai mici, esti mai ingaduitor..:)):)):D

Etiamsi omnes, sed non ego.

285

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

lol Mi-a fost foarte greu sa dau note.. imi plac toti pestii.. la apa dulce am crescut cam tot ce se poate si tin la fiecare, de aceea mi-a fost greu sa punctez..  smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

iata si notele mele pt apa dulce

100  Discus
70    Aequidens rivulatus (green terror)
75    Scalar
30    Oscar
96    Ramirezi
90    Betta
95    Tropheus
15    Caras auriu
70    Neon voalat
44    Ghost glass cat
40    Trichogaster leeri
10    Crap Koi
80    Guppy
60    Labeo bicolor
95    Apistogramma Cacatuoides
75    Melanochromis johanii (mbuna)
86    Black Ghost (knife fish)
85    Tetraodon biocellatus
70    Rainbow fish
65    Apistogramma gephyra
79    Pelvicachromis pulcher
65    Phenacogrammus interruptus (congo tetra)
88    Killie fish
83    Macropodus opercularis
52    Hypancistrus zebra

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

287

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

eu zincer daca eram in juriu nu dadeam nota maxima la discus!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Aici a fost mult mai greu. Marea majoritate dintre ei au trecut prin acvariul meu si fiecare dintre ei m-a impresionat in felul sau. Multi dintre ei i-am studiat chiar in mediul lor natural.Aceste 2 motive au facut sa imi fie si mai greu sa iau urmatoarele decizii.

96   Mandarin fish                                                                                                                     
80   Surgeon fish [Blue Tang (Paracanthurus hepatus), Mimic (probabil Acanthurus pyroferus)]         
78   Angel fish - Rainbow                                                                                                         
88   Clown fish                                                                                                                         
100 Lion fish                                                                                                                             
98   Antennarius maculatus (Wartskin Angler)                                                                             
82   Amphiprion sebae                                                                                                               
80   Clown Triggerfish                                                                                                             
42   Crosshatch Butterflyfish                                                                                                       
55   Orange Spine Unicornfish                                                                                                   
18   Red Emperor                                                                                                                     
78   Yellow Moon Wrasse                                                                                                         
80   Angel fish - Yellowmask                                                                                                     
65   Leafy Sea Dragon                                                                                                             
65   Hippocampus bargibanti                                                                                                     
55   Opistognathus rosenblatti                                                                                                   
68   Chelmon rostratus (Copperband Butterfly fish)                                                                     
88   Reef Bannerfish                                                                                                                 
25   Pinklined coralis                                                                                                               
90   Blotched Porcupinefish                                                                                                     
55   Humpback Boxfish                                                                                                           
80   Pomacanthus imperator - Emperor Angelfish                                                                       
65   Rhinopias aphanes (Lacy scorpionfish)                                                                                   
35   Puffer (false-eye/spotted)                                                                                                   
70   Pterapogon kauderni (cardinal fish)

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

289 Editat de Schlaffen (2010-02-19 03:18)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Mda nu puteam sa nu pun si eu poza asta cu un discus salbatic. 
Am avut ceva treaba si nu am putut sa termin topul la apa sarata.. dar mai am putin..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

290

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cu acordul Cezarei o sa pun o poza mai relevanta la numarul 3.. smile
Holacanthus ciliaris (Queen Angelfish - Rainbow)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

291 Editat de hard to please (2010-02-19 03:32)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

So... discus iz za ching big_smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

292

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Iar Pomacanthus imperator (Emperor Angelfish) isi schimba culoarea foarte mult cand devine adult.. pentru cei care nu stiu am mai pus o poza..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

293 Editat de Schlaffen (2010-02-19 04:59)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

MULT mai greu...

99    Mandarin fish                                               
90    Surgeon fish         
80    Holacanthus ciliaris (Angel fish - Rainbow)
98    Clown fish
100    Lion fish
95    Antennarius maculatus (Wartskin Angler)
40    Amphiprion sebae
78    Clown Triggerfish
68    Crosshatch Butterflyfish
55    Orange Spine Unicornfish
30    Red Emperor
73    Yellow Moon Wrasse
75    Angel fish - Yellowmask
85    Leafy Sea Dragon
85    Hippocampus bargibanti
69    Opistognathus rosenblatti
89    Chelmon rostratus (Copperband Butterfly fish) - mananca aiptasia! smile
82    Reef Bannerfish
30    Pinklined coralis
65    Blotched Porcupinefish
67    Humpback Boxfish
80    Pomacanthus imperator (Emperor Angelfish)
79    Rhinopias aphanes (Lacy scorpionfish)
50    Puffer (False-eye/Spotted)
97    Pterapogon kauderni (Cardinal fish)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

294 Editat de costi8 (2010-02-19 10:43)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

mai...mai ....ce i-mi faceti voi mie, dar hai sa vedem ce-o sa iasa..... cu o conditie,:lol: sa bagam si unul cu cele mai frumoase plante de  acvariu. ...OK?:P

100    Discus... (indiscutabil)
65    Aequidens rivulatus (green terror)
80    Scalar
55    Oscar
99    Ramirezi
84    Betta
75    Tropheus
50    Caras auriu
44    Neon voalat
30    Ghost glass cat
70    Trichogaster leeri
30    Crap Koi
88    Guppy
29    Labeo bicolor
95    Apistogramma Cacatuoides
80    Melanochromis johanii (mbuna)
71    Black Ghost (knife fish)
85    Tetraodon biocellatus
60    Rainbow fish
85    Apistogramma gephyra
72    Pelvicachromis pulcher
50    Phenacogrammus interruptus (congo tetra)
97    Killie fish
99    Macropodus opercularis
70    Hypancistrus zebra

295

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

aici cred ca alegerea va fi cu mult mai grea, pentru ca toti sunt o splendoare....

97   Mandarin fish                                                                                                                     
81   Surgeon fish [Blue Tang (Paracanthurus hepatus), Mimic (probabil Acanthurus pyroferus)]         
99   Angel fish - Rainbow                                                                                                         
88   Clown fish                                                                                                                         
100   Lion fish                                                                                                                             
91   Antennarius maculatus (Wartskin Angler)                                                                             
80   Amphiprion sebae                                                                                                               
79   Clown Triggerfish                                                                                                             
55   Crosshatch Butterflyfish                                                                                                       
45   Orange Spine Unicornfish                                                                                                   
25   Red Emperor                                                                                                                     
75   Yellow Moon Wrasse                                                                                                         
81   Angel fish - Yellowmask                                                                                                     
77   Leafy Sea Dragon                                                                                                             
41   Hippocampus bargibanti                                                                                                     
52  Opistognathus rosenblatti                                                                                                   
71   Chelmon rostratus (Copperband Butterfly fish)                                                                     
87   Reef Bannerfish                                                                                                                 
25   Pinklined coralis                                                                                                               
87   Blotched Porcupinefish                                                                                                     
49   Humpback Boxfish                                                                                                           
83   Pomacanthus imperator - Emperor Angelfish                                                                       
65   Rhinopias aphanes (Lacy scorpionfish)                                                                                   
33   Puffer (false-eye/spotted)                                                                                                   
71   Pterapogon kauderni (cardinal fish)

296

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

costi8 A scris:

mai...mai ....ce i-mi faceti voi mie, dar hai sa vedem ce-o sa iasa..... cu o conditie,:lol: sa bagam si unul cu cele mai frumoase plante de  acvariu. ...OK?:P

multumim......chiar nu este o idee rea......urmatorul topic sa fie cu cele mai frumoase plante..... toti au nevoie de un "indicator"

?

297

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Un ultim propus pt topul apei sarate...

Fairy basslet (Gramma Loreto)

Chiar daca nu va mai intra in concurs, merita postat..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

298

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Dupa cat m-am chinuit... am reusit si eu ceva...

Desi am senzatia ca multi au fost depunctati (de catre mine ma refer) "nevinovati...

Iata si apa dulce...

1    Betta     97   
2    Caras auriu     96   
3    Neon voalat     95   
4    Phenacogrammus interruptus (congo tetra)     91   
5    Ramirezi     90   
6    Crap Koi     88   
7    Hypancistrus zebra     86   
8    Guppy     83   
9    Tetraodon biocellatus     81   
10    Discus     80   
11    Macropodus opercularis     77   
12    Killie fish     76   
13    Melanochromis johanii (mbuna)     75   
14    Aequidens rivulatus (green terror)     73   
15    Apistogramma Cacatuoides     70   
16    Labeo bicolor     68   
17    Pelvicachromis pulcher     65   
18    Apistogramma gephyra     63   
19    Trichogaster leeri     62   
20    Scalar     60   
21    Tropheus     59   
22    Black Ghost (knife fish)     58   
23    Oscar     57   
24    Rainbow fish     54   
25    Ghost glass cat     50

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

299

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Eu i-am ordonat fiindca am vrut sa usurez munca celor care ii vor centraliza...

Apa sarata, ... am remuscari fiindca este foarte greu de desemnat.... "cel mai"....pur si simplu...

1    Pomacanthus imperator - Emperor Angelfish     97   
2    Angel fish - Yellowmask     96   
3    Angel fish - Rainbow     95   
4    Clown fish     94   
5    Surgeon fish Blue Tang (Paracanthurus hepatus)     93   
6    Chelmon rostratus (Copperband Butterfly fish)     92   
7    Blotched Porcupinefish     91   
8    Clown Triggerfish     90   
9    Mandarin fish     89   
10    Amphiprion sebae     88   
11    Rhinopias aphanes (Lacy scorpionfish)     87   
12    Crosshatch Butterflyfish     86   
13    Reef Bannerfish     85   
14    Lion fish     84   
15    Pterapogon kauderni (cardinal fish)      83   
16    Red Emperor     78   
17    Hippocampus bargibanti     77   
18    Humpback Boxfish     73   
19    Antennarius maculatus (Wartskin Angler)     71   
20    Yellow Moon Wrasse (Thalassoma Lutescens)     67   
21    Puffer (false-eye/spotted)     65   
22    Leafy Sea Dragon     63   
23    Orange Spine Unicornfish     60   
24    Pinklined coralis     59   
25    Opistognathus rosenblatti     55

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

300

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Multumesc inca o data pentru deosebita incredere care mi-ati acordat-o, si ca m-ati acceptat asa cum sunt, cu "pasaricile" mele... lol

Multumesc pt faptul ca m-ati pus alaturi de niste oameni extraordinari care sunt cu mult mai demni decat mine, net superiori, in a acorda un punctaj (nu pot sa spun note), acestor vietuitoare fascinante.

Eu in nimicnicia mea am postat acele note, mai sus.
Daca considerati ca am gresit, va rog nu ezitati sa-mi spuneti deschis, si voi incerca sa corectez.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.