21

Re: TRATAMENT DISCUS

eu nu am precizat ca schimb perlonul !!! am curatat filtru la o luna prima oara iar a 2 la 2 saptamani dupa ce am adaugat pesti sa vad cum se incarca cu mizerie! am spalat mediile de filtrare in apa din acvariu asa ca nu am distrus coloniile de bacterii!!!! tu stii ce inseamna sticla sinterizata? big_smile Procedeu de lipire a pulberilor metalice, ceramice etc., în urma încălzirii și presării lor. ♦ Operație de realizare a unor piese prin încălzirea unor pulberi și presarea lor în forme speciale. – V. sinteriza.  Asa ca mai informeazate !!! e la fel o masa de ceramica sticloasa, punkt! Ca sa intelegeti, acvariu e ciclat cu siguranta!! Iar apa am zis ca schimb la 2-3 zile 20 de litri intelegeti adica timp de o saptamana de 3 ori cate 20 litri cat se primeste? 60 intelegeti sau nu ? Imi pare bine ca voi stiti prea multe si stiiti sa scriti ca niste profesori! Dar ca sa intelegeti: ca de la niste conditii precare pestii nu inoata activ, nu mananca ca nebunii, nu se bucura cand te apropii sa le dai de mancare ...ma intelegeti ce zic ?....atunci argumentatimi de la ce conditii precare au aparut acela puncte....sa presupunem ca am toti parametrii apei prosti...nu e logic pestele sa sufere de vreo bacterie sau sa moara...dar nu aparata chestii pe coada care seamana cu un parazit!!!!

22 Editat de Ancistrus (2014-08-21 00:07)

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

tu stii ce inseamna sticla sinterizata? big_smile Procedeu de lipire a pulberilor metalice, ceramice etc., în urma încălzirii și presării lor. ♦ Operație de realizare a unor piese prin încălzirea unor pulberi și presarea lor în forme speciale. – V. sinteriza.  Asa ca mai informeazate !!! e la fel o masa de ceramica sticloasa, punkt!

   Data viitoare cand mai cauti pe google "sticla sinterizata" vezi ca o sa-ti apara si cuvantul "inele", selecteaza si cauta asa intreg si sa vezi ce surpriza de acvarist incepator o sa ai lol Pana ma interesez eu de sticla tu cauta sa imbunatatesti mediul pentru pestii aia, ca or sa se scarpine pana raman "calico" toti ^:)^

sanea A scris:

Ca sa intelegeti, acvariu e ciclat cu siguranta!! Iar apa am zis ca schimb la 2-3 zile 20 de litri intelegeti adica timp de o saptamana de 3 ori cate 20 litri cat se primeste? 60 intelegeti sau nu ? Imi pare bine ca voi stiti prea multe si stiiti sa scriti ca niste profesori! Dar ca sa intelegeti: ca de la niste conditii precare pestii nu inoata activ, nu mananca ca nebunii, nu se bucura cand te apropii sa le dai de mancare ...ma intelegeti ce zic ?....atunci argumentatimi de la ce conditii precare au aparut acela puncte....sa presupunem ca am toti parametrii apei prosti...nu e logic pestele sa sufere de vreo bacterie sau sa moara...dar nu aparata chestii pe coada care seamana cu un parazit!!!!

   Intelegem? Nu cred! Fara teste nici gand sa intelegem ceva din filtrarea ta! Modul tau de a comunica este unidirectional si focalizeaza doar pe tine... intelegi? Incearca sa fii mai relaxat, asa... ca la un masaj acvaristic si o sa ai de castigat, macar din experienta altora! Cel putin sper, spre norocul pestilor lol

23

Re: TRATAMENT DISCUS

bine baieti....imi cer scuze ca am inceput cu stangul !

24

Re: TRATAMENT DISCUS

Si chiar nu le vreau rau pestilor, daca am ajuns sa scriu aici! Nu va luati de filtru ca e facut de mine....la ce tine de functionare functioneaca ca unul de fabrica....am stat mult timp si am mai intrebat pe unul pe altul...mam uitat pe forumuri si am ajuns la concluzia ...prin auzite ca ca nu e mare treaba cu filtrarea bilogica!...Dar daca voi ziceti ca e buna....atunci va rog sa-mi recomandati ce mediu bilogic bun as putea folosi ? Multumesc!

25

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

va rog sa-mi recomandati ce mediu bilogic bun as putea folosi ?

   Din sticla sinterizata, evident lol

26

Re: TRATAMENT DISCUS

mersi! o denumire la produs va rog?

27

Re: TRATAMENT DISCUS

Pai, chiar asa ii zice. Cauta cu termenul asta si primul magazin online care-ti apare intri pe el. Cred ca au cel mai mic pret pentru asa ceva.

28

Re: TRATAMENT DISCUS

Ms frumos! Deci e posibil sa scarpine de la nivelul ridicat de nitriti din apa ? Dar asa in mare in caz de alte afectiuni la care se poate utiliza verdele de malachit...se poate utiliza si la discusi? Decicleaza? Ucide melcii? Afecteaza plantele?

29

Re: TRATAMENT DISCUS

Momentan nu ai nici un motiv sa folosesti Verde de Malachit, parerea mea!

30

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

Iar ce tine de filtrarea biologica ...am cautat atat informatie incat mi-a luat o 3 luni sa realizez fitru ... simt ca e vrajeala pura cu filtrarea aia.

sanea A scris:

Dar ce tine de inelele de ceramica, nu-mi este greu sa arunc un litru de siporax sau altceva in filtru...dar nu-i vad rolul....daca vad o argumentare stiintifica poate imi schimb parerea

UIte aici un articol explicat asa mai stiintific, cu formule chimice si tot tacamu'. Poate iti schimba parerea fara sa-ti consume 3 luni din viata.
http://www.advancedaquarist.com/2011/4/chemistry

31 Editat de Ancistrus (2014-08-21 02:10)

Re: TRATAMENT DISCUS

Este un articol bun dar trebuie tinut cont ca denitrificarea este mai greu de realizat si este un articol pentru acvaristica marina! Adica sunt calcule pentru alt pH, etc.

32

Re: TRATAMENT DISCUS

Dar contine argumente stiintifice, da?
Ciclarea pe intelesul tuturor n-a fost suficient de convingatoare pentru sanea, de dragul pestilor sper ca articolul asta sa-l dea pe brazda. smile

33

Re: TRATAMENT DISCUS

Salut, mancalar mama de site...dupa ce am scris un mesaj, de ma dureau degetele sa tapez mi s-a delogat si am pierdut tot ce am scris !!!!
Hai ca am revenit cu noi cunostinte si cu noi imbunatatiri la sistemul de filtrare smile)
Dupa ce ma-ti pus la punct ! Am inteles ca nu fac bine ceea ce fac! Asa ca am actionat rapid!
Am schimbat perlonul si o parte din bureti (am pastrat vre-o 4 pentru a pastra coloniile de bacterii) pe care le-am inlocuit cu 2,5 litri de material bilogic ( de o cam data nu precizez ce material, dar cu siguranta e mai bun decat inelele de cereamica, pot sa zic ca pot sa-l compar ca eficacitate cu piatra ponce...o sa atasez o poza) am micsorat debitul pompei de la 360 L/H la 260 L/H
Am procurat test de apa 5 in 1 de la easy-life (ce am gasit prin zona) dar este bun si asta!
Si aici se incepe povestea smile) pH 6 KH 2.2 GH 4.2 NO2 0 NO3 100 (si un pic  smile)) )
am actionat promt si imediat prin schimb de 50 de litri (acvariu 120-130 L)  de apa declorinata (2zile) parametri apa de la robinet pH 8,5 KH 10 GH 4.2 NO2 0 NO3 5
dupa acest schimb am facut test la apa din acvariu pH 6 KH 2.2 GH 4.2 NO2 0 NO3 30-40

In urma acestor teste am concluzionat ca filtru biologic functioneaza bine
Dar nitratii imi dau batai de cap! daca schimb apa la ora 22.00 (50l) a doua zi la 22.00 ii am 80 si fac din nou schimb si am concluzionat ca am nevoie de schimburi zilnice de apa...ceea ce nu m-ar deranja! Si sunt constient de ce imi cresc nitratii, pentru ca: am 6 discusi de 8-10 cm, 9 neoni, 5 zebre, 4 pomeaceea mare (care imi depun icre pe tot capacu) o droaie de melci asasini si maidanei care arunc cate 20-30 la 2 zile big_smile si tot asta in acvariu de 120 litri big_smile la prima posibilitate o sa-l schimb pe unul mai mare ...
Am inceput sa aspir mai bine substratul, am mai redus din melci!
Dar cu cantitatea de mancare nu pot sa-i limitez....ii am de la 3-4 cm ii am de o luna jumate, aproximativ si i-am luat in stare anorexica si acum s-au facut rotunji si grasuti si se simt bine cu cantitatea de mancare care le-0 dau acum smile 2 mese de inima de vita 2 mese de artemie si 4 mese de tetra discus ( de fapt am construit un hranitor care elibereaza granulele treptat timp de 6 ore apoi 6 ore pauza ...elibereaza atatea granule cat sa consume pe toate pe moment. In fine, deci suprahranirea tot este un motiv de crestere a nitratului...dar cum zic, sunt inca pui si iii alinta tata smile)) in fine
Apoi am avut bommba de CO2 oprita timp de 1,5 saptamana..ceea ce s-a vazut si pe plante care au inceput sa-si schimba culoare mai spre galben ...se gaureau..
Intreabarea mea este: ce imbunatatiri sa aduc la pH KH GH ..de NO3 a apei din acvariu nu cred ca am scapare (doar sa limitez cele scrise mai sus, sau sa fac un fitofiltru cu plante) si daca trebuie sa aduc parametrii apei de la robinet(declorinata) la valorile apei bazinului (presupun ca da ...si in special a pH care probabil se schimba (pH robine 8,5! pH acvariu 6,5 ! ) o data cu schimbarea unei cantitati de apa...chiar daca la cateva ore pH din acvariu dupa schimbu de apa e 6 ...La moment credca produce un stres... si sa ma ajutati cu niste metode de modificare a valorilor. De exemplu scaderea pH cu acid ortofosforic este bine venita sau nu prea?
In concluzie...dupa ce am micsorat nivelult de nitratii, Discusii au incetat sa se scarpina( sau daca se intampla asta foarte rar, practic de loc), respiratia s-a incetinit, nu respira accelerat!, sunt mai calmi si mai prietenosi big_smile
Multumesc frumos!

34

Re: TRATAMENT DISCUS

material filtrare biologica

35

Re: TRATAMENT DISCUS

parca-s niste gaini care ciugule graunte smile))

36 Editat de Ancistrus (2014-09-11 11:47)

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

am micsorat debitul pompei de la 360 L/H la 260 L/H

   Pentru?

sanea A scris:

2 mese de inima de vita 2 mese de artemie si 4 mese de tetra discus ( de fapt am construit un hranitor care elibereaza granulele treptat timp de 6 ore apoi 6 ore pauza ...elibereaza atatea granule cat sa consume pe toate pe moment.

   Modul asta de hranire se face doar in acvariu steril si cu schimburi zilnice de 50-100% apa. Ce nitrat iti arata apa de retea?

sanea A scris:

scaderea pH cu acid ortofosforic este bine venita sau nu prea?

   Lasa apa asa cum este. Acid ortofosforic = acid fosforic, deci o solutie caustica cu care nu e bine sa te joci, chiar daca bautorii de Coca Cola o consuma de fiecare data!

sanea A scris:

ca substrat am turba amestecata cu argila de la hornbach pentru iazuri

   De aici scaderea pH-ului asa mare! Eu sincer as scoate turba aia de care zici si as lasa pestii in apa normala de retea!

37

Re: TRATAMENT DISCUS

Salut, am facut niste modificari: am lasat pompa la 360l/h (in urma testelor nici la 260 nici la 360 l/h nu aveam nitriti) turba de ce as scoateo? La mine pH nu variaza, l.am masurat si ziua si noaptea 6.5 mereu. De mancare sunt de acord ca se face asa doar in acvariu steril! Dar cu aspirare minutioasa a substratului si schimb de apa zilnic 30 l am ajus sa tin nitritii la 30-40 poate e mult si asa..dar pana cand nu vad cai afecteaza sunt activi, cresc, mananca . Mentionez ca dau mancare care o mananca imediat, nu sta prin apa! Clar e primul acvariu care il detin si cred ca e bine ca inceput. Cu siguranta as face unele modificari, ca substrat si altele...dar pana la urmatorul acvariu..nu prea cred ca voi face, imi trebuie timp, spatiu, finante! NO3 robinet 5

38

Re: TRATAMENT DISCUS

Mult succes!

39

Re: TRATAMENT DISCUS

As dori sa.mi procur 2 ancitrusi l183 ( daca o sa gasesc) credeti ca e o problema, mi.ar aduce o incarcatura biologica in plus, sau m.ar ajuta la colectarea resturilor de mancare?  Multumesc frumos de raspuns si incurajare ! big_smile