21

Re: Salut !

Are solzii zbarliti deci este Dropsy! Pestii tai au sistemul imunitar la pamant, conditii proaste ale apei, stres cauzat de suprapopulare etc!
   Ca si tratament se recomanda eutanasierea exemplarelor in stadiu avansat (masculul din exemplu) plus tratament pentru restul, la comun, cu antibiotice cum ar fi Nifurpirinol (Baktopur Direct de la Sera) conform specificatiilor producatorului plus adaos de sare grunjoasa de muraturi, neiodata, 1 lingura la 10 litri apa, dar concentratia asta de obicei o suporta mai mult viviparii...

Re: Salut !

Cum pot sa îmbunătățesc condițiile  apei? Dacă asta e cauza,ca de stresat nu cred ca sunt stresati. Iar suprapopulare .........nu cred, am calculat cam 5 litri de apă la un peste. Am neon și guppy si doi sanitari.  Azi merg la magazin sa cumpăr antibioticul,  ce sa fac mai departe? Pun și sare. Cum sa schimb apa, sau acum pe durata tratamentului nu se schimbă? O sa văd ce scrie și pe medicament. Ce sa fac după ce termin cu tratamentul. Mai pun sare.Trebuie sa adaug și ceva minerale.....oooooooooo va rog...... Cum sa procedez.

23 Editat de Ancistrus (2014-11-10 14:29)

Re: Salut !

Macar o saptamana sa stea in saramura asta, dupa care incepi cu schimburile normale de apa, asta bineinteles tinand cont si de indrumarile medicamentului de la Sera. "Sanitarii" si neonii este posibil sa nu reziste la concentratia asta de sare.
   Imbunatatirea conditiilor inseamna ciclare.