41

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ii tratezi cu medicament conform prescriptiilor de pe ambalaj! Daca zice ceva si de temperatura, asa faci.
   Substratul pare bun ca si granulatie. Probleme ar putea aparea in timp, pentru neoni cel putin, din cauza duritatii apei data de materialele decorative alese de tine pentru acest acvariu! Sa nu mai spun ca vizual arata... tac! ^:)^

42

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ancistrus A scris:

Probleme ar putea aparea in timp, pentru neoni cel putin, din cauza duritatii apei data de materialele decorative alese de tine pentru acest acvariu! Sa nu mai spun ca vizual arata... tac! ^:)^

Adica scoate cochiliile.  big_smile

43

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ok. Am sa le scot. Am pus si eu ce am avut nu am stiut ca afecteza...cat despre estetica, repet ca doar atat am avut, plus doua plante de plastic. Am presupus ca e mai bine decat fara, pentru ca pestii sa aiba dupe ce sa se ascunda.

Multumesc pentru sfaturi!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

44

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Oricum... arata ... smile)) dar sincer numai de estica nu mi-a pasat cand am vazut ca sunt alte probleme cu acvariul meu. Am scos tot si am lasat doar plantele. Dar plasticul din care sunt facute plantele nu dauneaza si el?  roll

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

45

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

Dar plasticul din care sunt facute plantele nu dauneaza si el?  roll

   Estetic da big_smile

46

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da bine! Stiu asta. Dar mai intai sa am acvariu pentru plante naturale si apoi sa invat sa ma ocup de ele wink Ca in borcanul asta al meu, de care abia incep sa invat sa am grija, plante naturale imi mai lipsesc si in rest "totul e bine"  big_smile  big_smile Deocamdata ma multumesc cu "aspectul" pe care il dau si astea. Am timp sa va toc nervii si cu intrebari despre palnte wink

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

47

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

Ca in borcanul asta al meu, de care abia incep sa invat sa am grija, plante naturale imi mai lipsesc si in rest "totul e bine"

   Nu dimensiunea conteaza ci estetica. In poza asta este un acvariu de 20 x 20 x 25 cm, adica 10 litri!

48

Re: Buna! Ana-Maria sunt

ooouuu. E frumos! N-am ce zice! Am sa ma apuc sa caut donatori de plantute big_smile Sau sa vad ce au pe la petshop-uri.. Dar pentru plante e bun nisipul care il am eu acolo, sau trebuie si sol?  hmm

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

49

Re: Buna! Ana-Maria sunt

ce contine acvariu? ca nu se vede nici filtrul nici pompa de aer...

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

50

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Parerea mea este sa incepi fara substrat fertil, poti fertiliza in apa direct.

51

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

ce contine acvariu? ca nu se vede nici filtrul nici pompa de aer...

   Pompa de aer nu-ti trebuie, iar filtrul posibil este ascuns de decor. In rest sigur contine munca si pasiune smile

52

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da da! Pai pompa mea e cu tot cu aer. adica trage apa si aer de afara... cred ca stii mai bine decat pot eu explica. Deci o sa o folosesc tot pe asta. Dar am tot citit pe aici ca pentru plante trebuie adaugat CO2. E neaparat? Sau sunt plante care cresc frumos si fara? Sincer mai bine cer sfaturi de aici, ca ...daca ma incred iar in cei care le vand..... ajung rau! ::))

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Eu unul n-as mai tine si furtunul pentru aer, simpla valurire a suprafetei apei facuta de out-ul filtrului este suficienta pentru oxigenare.
Pentru anumite plante as spune ca este nevoie de CO2...dar poate fi inlocuit cu succes cu Easy carbo (sau alt fertilizant ce contine carbon lichid)

54

Re: Buna! Ana-Maria sunt

serios? A.. pai si eu care ma gandeam ca poate nu e destul oxigen  lol  lol Am sa caut niste plantute... trebuie sa ma documentez... nu ma pricep la plante..Dar legat de pitrele de rau de care se vorbeste pe aici, ce pasi trebuie urmati inainte de a o introduce in acvariu?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

55

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Oxigenarea apei se face prin miscarea, valurirea, la suprafata. Bulele alea de aer, in mare parte tot asa oxigeneaza, prin miscarea apei cand ajung si se desfac la suprafata.
   Plantele au nevoie de CO2 pentru fotosinteza: "Fotosinteza este fenomenul prin care plantele produc, cu ajutorul luminii solare, substantele organice din substante minerale, punand in liberatate oxigen. Pe baza ei se formeaza substantele organice care alcatuiesc corpul plantelor si al animalelor, precum si hrana lor; se realizeaza o circulatie in natura a elemntelor oxigen, azot, carbon, fosfor, sulf s.a ; carbonul este absorbit sub forma de bioxid de carbon si asimilat sub forma substantelor organice produse in fotosinteza."

56

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Stiu ce e fotosinteza!! ::))) Poate mai bine decat ar trebui :v

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

57

Re: Buna! Ana-Maria sunt

oricum. Deocamdata vreau sa iau un acvariu mai maricel, ca daca ajung pestii mei la maturitate nu mai au pe unde inota. Si in el o sa ma apuc serios de decorat,s a pun neon, ca la asta nu am.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

58

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

Dar am tot citit pe aici ca pentru plante trebuie adaugat CO2. E neaparat? Sau sunt plante care cresc frumos si fara?

anamaria A scris:

Stiu ce e fotosinteza!! ::))) Poate mai bine decat ar trebui :v

   Este o contradictie pe aici pe undeva... nu stiu unde big_smile

59

Re: Buna! Ana-Maria sunt

imi place planta din dreapta si "iarba" de pe jos  roll

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

60

Re: Buna! Ana-Maria sunt

pe aici am citit sfaturi date cuiva ca nu stiu care planta merge bine si fara butelie de CO2, de acee am intrebat. tongue

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!