121

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Si deja avem si primele nuante pe inotatori?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

122 Editat de anamaria (2014-12-11 16:06)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

https://www.youtube.com/watch?v=4ZWjx933e5E&feature=youtu.be
Linkul de mai sus - film cu neonii mei care se bat!
Neonii mei nu mai obosesc? Se alearga si se ciupesc de o saptamana! Azi am vazut ca unul are codita ciupita! Am tot citit ca asa se comporta cand vor sa depuna (ce e drept doi sunt cu burticile mai mari mi se pare ca se vad si icre daca ma uit atent(poate ma insel)), dar nu cred ca au conditiile necesare in acvariul meu. Nu am plante multe din cate se vede. Nu am vrut sa incarc acvariul cu plante pentru ca inca nu stiu sa le cresc. Am zis ca pana invat sa am asa cateva sa le pot supraveghea, sa vad daca mor sau daca se dezvolta. Deocamdata le merge bn, sunt verzi si au cresut. Sa revenim la neoni.... Care ar fi problema lor?? De spatiu nu poate fi vorba. Ce se vede in film, aia sunt toti pestii din acel acvariu (60l). Multumesc!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

123

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Deci da... Doi dintre neonii mei sunt femele sigur! Si pe langa asta sunt pline cu icre!!! Se vad icrele pe burtica. Cum le pot face sa depuna? Cum pot grabi procesul?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

124

Re: Buna! Ana-Maria sunt

anamaria A scris:

Cum le pot face sa depuna? Cum pot grabi procesul?

    Ce proces sa grabesti... ei depun cand le vine cheful lol

125

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Peste tot spune ca ii poti ajuta sa se simta mai bine si mai ca in natura daca le improspatezi apa, ii hranesti, lumina mai putina... Nu le-am facut nimic din toate astea. Vreau sa depuna mai repede ca o sa ii las singuri urmatoarele zile.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

126

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Pai si daca depun ce? Ca sa iasa alevinii iti trebuie apa foarte moale, osmozata, infuzori sa-i hranesti etc! Icrele intr-adevar sunt fotosensibile, deci au nevoie cateva zile de intuneric. Oricum depun in acvariul comun si va fi un festin cu icre pentru pesti smile

127

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da da.. sad am vazut ca le plac! Chiar si lor, neonilor!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

128

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Va fi foarte greu sa scoti pui de neon. Motivele s-au spus... mai bine te concentrezi asupra acvariului, considerand neonii doar pesti care iti infrumuseteaza acvariul

129 Editat de anamaria (2014-12-13 22:43)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

dar nu ma intereseaza sa ii inmultesc! E 2 lei un neon  lol  lol . Am pus mai sus un link in care am postat un filmulet cum se tot ciupesc si se fugaresc intre ei. de cateva zile sta fiecare in cate un coltisor dupa cate o piatra sau ce gasesc pe acolo. Unul are si codita ciupita. Mie mi-e frica sa nu se raneasca sau sa nu le afecteze sanatatea in vreun fel, de asta vreau sa lase odata icrele si sa fie din nou prieteni smile smile .  iata "joaca" lor de zi cu zi. https://www.youtube.com/watch?v=4ZWjx933e5E&feature=youtu.be

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

130

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Imi depun neonii!!!! :noroc  :noroc  :noroc

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

131

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Sa fie intr-un ceas bun! smile
Stii insa ca icrele sunt fotosensibile, nu?

132 Editat de anamaria (2014-12-17 19:21)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

da da. Am stins neonul si e destul de intuneric. Vad ca guppy ciuguleste intr-o veselie sad Poate totusi scapa cateva!
Am prins unul din momentele cand lasa icre!  big_smile  https://www.youtube.com/watch?v=UZkBMynVsnk

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

133

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Si mie imi depuneau intr-o veselie femelele de neoni smile problema este ca masculii odata tinuti in apa dura (procedura efectuata inaite de vanzare) nu mai au laptii fertili, sau ceva de genu' ...In Romania cred ca pot fi numarati pe degetele de la o singura mana cei care au inmultit neonii. Obligatoriu iti trebuie linie pura, pereche apta de inmultire, nu pesti cumparati cu 2 lei bucata.
Poate totusi ai noroc :sok

134

Re: Buna! Ana-Maria sunt

asa e! Nu a iesit nici un puisor!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

135

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Noi locatari!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

136

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Am facut rost de o mana de moss... l-am legat pe lemne... dar nu sunt prea multumita de ce a iesit.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

137

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Plantuta mica din fata lemnului ( e un pui de microsorum pteropus windelow) ancoreaz-o si pe ea de lemn. Se va simti mai bine  wink

138

Re: Buna! Ana-Maria sunt

a da? Multumesc!! Nu stiam ce sa fac cu ea... mai am vreo 4.  smile le gasesc locsor pe lemn. Acum astept sa creasca  big_smile  big_smile  sa prinda o forma. Dupa aia le rearanjez.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

139

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Buna! Mi-am facut si eu propria Bomba cu CO2  lol  lol Am setat sa bage cate 2 bule pe secunda, problema mea este ca am cam exagerat cu ingredientele (160 g zahar si 20 g drojdie la litru) caci sticla cu mixtul de ingrediente e foarte umflata.  big_smile  Oadevarata bomba sub presiune! Voi ce cantitati folositi la litrul de apa?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

140 Editat de MariusMinu (2015-01-14 11:59)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Cum ai setat sa scoata 2bps? Daca ai pus robinet scoate-l ca va exploda bomba intr-un final. Pentru un litru de apa cantitatile ar fi : 250 gr zahar , un sfert de lingurita de drojdie dr oetker (estimez 1,2 gr de vreme ce un plic are 7 gr si fac de vreo 5-6 ori din el). La cantitatile astea folosesti pet de 1,5 litri...mai mult de 1,5 bps nu scoate la 24-25 de grade temperatura ambientala.
Nu folosi robinet la bomba...sau vei afla de ce i se spune bomba lol
Ps: Presiunea a crescut datorita robinetului, iar cantitatea mare de CO2 produsa e din cauza ca ai pus prea multa drojdie.