21

Re: cataloage plante

Pfui.................................
Ce faina chestie!:lol::lol::lol:

Mai... am senzatia ca se incheaga adevarate prietenii pe forumul asta!
Ma bucur nespus!

Si n-am sa regret niciodata ca am avut curaj sa ma inscriu si sunt si eu mic "nimic"  pe aici...
lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22

Re: cataloage plante

De fapt asta era intentia, sa par suparat sa fiu bagat in seama lol glumesc, chiar nu sunt sau n-am fost suparat doar ca asa cum sunt oameni buni asa sunt si oameni rai sau cu rea intentie, etc nu puteti nega asta.
Si cum spuneam referitor la cei din sud, e o parere strict personala la fel cum cei din sud ar spune despre ardeleni ca sunt lenti lol asta e. Am prieteni si cunostiinte si prin sud si cu voi, marea majoritate se pare ca ma inteleg bine.
Iti multumesc si aici Costi wink

23 Editat de Avatar (2010-03-04 02:15)

Re: cataloage plante

Cezara A scris:

Chiar asa..nu suntem toti la fel, cu toate ca am auzit de multe ori, de la oameni veniti de prin centru-vest, cum ca suntem cam neprimitori, dar nu toti!!! Ai grija de acvariul tau si`n continuare, ai realizat intradevar ceva foarte frumos, cu atat mai mult cu cat esti incepator.

Nu trebuia sa o iei personal Cezara sau sa te simti cumva jignita, nu a fost cu intentie, scuze daca te-am suparat. Constanta nu e chiar asa in Sud...(dupa harta mea) tongue

pelly67 A scris:

ce ti-am spus eu de costi8?....de pus la rana, nu altceva;)

Jos palaria ! eu l-am urmarit de ceva vreme, dar in "liniste"  pai daca nu ar fi fost persoane ca si costi eu nu aveam acvariul asa cum e acum, cu siguranta !

24

Re: cataloage plante

Deci...avem cataloagele,plante...... mai greu!

25

Re: cataloage plante

Cam asa e, ne multumim din pacate cu ce gasim, rau tare comertul cu plante la noi, doar cei care mai au relatii bune reusesc sa faca rost de ce au nevoie.

26

Re: cataloage plante

avatar> e greu cu toti oamenii in general, doar ca unii tin neaparat sa-ti demonstreze cat sunt de neolitici.....

fratioare...prin ce am trecut weekend-ul trecut... doamne-doamne.....mi-am dus fetita la bunici pt amanajarea de primavara in curte....lucru care ma relaxeaza si-l fac singur cu placere.....nu s-a putut....vremea nu a fost de partea mea

si-mi veni o idee!!!! ia sa ma pun eu sa fac singurel niste modificari in acvariu....asa ca am luat la picior Bucuresti-ul cu intentia de a cumpara o parte din lista  de mai jos

PLANTE

-    7-8 pachete  de alternanthera –reineckii – roseafolia => am gasit 3
-    3-4 pachete de rotala-macrandra => am gasit 0
-    3-4 amania gracilis => am gasit 0
-    3-4 didiplis diandra => am gasit 0
-    1 Eriocaulon sp amanoanum => am gasit 0
-    30 fire Eriocaulon => am gasit 0
-    2-3 Ludwigia ascendens => am gasit 2

NEVERTEBRATE

-    Creveti - Atyopsis moluccensis – gasit 14 buc.

PESTI

-    Botia kubotai –  gasit am luat ultimele 3 buc
-    Boeseman Rainbowfish –  gasit, am luat 6 buc
-    Pleco – gasit, am luat  4 bucati
-    Discus – Red Melon complet rosu – 1 buc
-    Discus -  Yellow – 1 buc
-    Discus - Alenquer – 1 bucata „dungata“ lol

Ce mai!!!! …am facut treaba!!!! iar acum o sa vina Florin vineri si o sa ma bombane ca am aglomerat nitel acvariu…….

Concluzia: este foarte greu sa realizezi ce-ti doresti pt ca nu gasesti ce-ti trebuie ….placerea este fantastica, dar trebuie sa ai rabdare de fier si timp ca la balamuc….sau cunostiinte de unde poti cumpara….

Am colindat urmatoarele Petshopuri:

-    din Spatele Magazinului Unirea- nu mai mergeti s-a desfintat
-    Piata Moghiros – slab rau de tot
-    Coralis Tricodava – pestii, nevertrebatele si o parte din plante le-am laut de acolo…acum sa vedem cum se vor adapta pestii caci sunt tinuti acolo la 32 de grade… discutia a fost ceva cam asa

Kokos: la ce temperatura tineti discusi?
Vanzator: noi la 29, maxim 30 !!!!!
……..m-am uitat cidat la el si mi-a ocolit privirea…am bagat mana in acvariu
Kokos: daca apa asta are 29 de grade iti jur ca beau cate pahare cu apa pot din el
Vanzator: stai putin sa verfic, caci nu ne jucam noi cu d-astea
………ridica o bucata de folie PVC si se uita…
Vanzator: mda, are 31- 32, dar sa stii ca pentru discusi e super ok…..
Kokos: si cand o sa-i bag la 28 de grade in acvariu ce o sa se intample….pest o saptamana??? Nu ma trezesc cu un discus bolnav sau neadaptat?
Vanzator: Frate, noi avem numai marfa de calitate…..sa vezi ce piese vin marti…..etc

    voi vedea…..o sa vina mana lui Florin sa repare daca am stricat ceva……

-    Animax – Sun Plaza acvaristica 0
-    Animax – Carrefour Vitan – am luat restul de plante de la ei
-    Pet shop – Cora Militari – plante 0, pesti nota 2
-    Hornbach- am crezut ca au macar niste plante….maiculita nu inteleg cum pot sa scoata marfa aia la vazare………….

    lumea cauta! si ar cumpara, dar nu are ce si de unde…si atunci cand are noroc cumpara fix ce gaseste fara posibilitatea de a alege…..

?

27 Editat de Baracuda (2010-03-17 14:47)

Re: cataloage plante

kokos A scris:

avatar> e greu cu toti oamenii in general, doar ca unii tin neaparat sa-ti demonstreze cat sunt de neolitici.....

fratioare...prin ce am trecut weekend-ul trecut... doamne-doamne.....mi-am dus fetita la bunici pt amanajarea de primavara in curte....lucru care ma relaxeaza si-l fac singur cu placere.....nu s-a putut....vremea nu a fost de partea mea

si-mi veni o idee!!!! ia sa ma pun eu sa fac singurel niste modificari in acvariu....asa ca am luat la picior Bucuresti-ul cu intentia de a cumpara o parte din lista  de mai jos

PLANTE

-    7-8 pachete  de alternanthera –reineckii – roseafolia => am gasit 3
-    3-4 pachete de rotala-macrandra => am gasit 0
-    3-4 amania gracilis => am gasit 0
-    3-4 didiplis diandra => am gasit 0
-    1 Eriocaulon sp amanoanum => am gasit 0
-    30 fire Eriocaulon => am gasit 0
-    2-3 Ludwigia ascendens => am gasit 2

NEVERTEBRATE

-    Creveti - Atyopsis moluccensis – gasit 14 buc.

PESTI

-    Botia kubotai –  gasit am luat ultimele 3 buc
-    Boeseman Rainbowfish –  gasit, am luat 6 buc
-    Pleco – gasit, am luat  4 bucati
-    Discus – Red Melon complet rosu – 1 buc
-    Discus -  Yellow – 1 buc
-    Discus - Alenquer – 1 bucata „dungata“ lol

Ce mai!!!! …am facut treaba!!!! iar acum o sa vina Florin vineri si o sa ma bombane ca am aglomerat nitel acvariu…….

Concluzia: este foarte greu sa realizezi ce-ti doresti pt ca nu gasesti ce-ti trebuie ….placerea este fantastica, dar trebuie sa ai rabdare de fier si timp ca la balamuc….sau cunostiinte de unde poti cumpara….

Am colindat urmatoarele Petshopuri:

-    din Spatele Magazinului Unirea- nu mai mergeti s-a desfintat
-    Piata Moghiros – slab rau de tot
-    Coralis Tricodava – pestii, nevertrebatele si o parte din plante le-am laut de acolo…acum sa vedem cum se vor adapta pestii caci sunt tinuti acolo la 32 de grade… discutia a fost ceva cam asa

Kokos: la ce temperatura tineti discusi?
Vanzator: noi la 29, maxim 30 !!!!!
……..m-am uitat cidat la el si mi-a ocolit privirea…am bagat mana in acvariu
Kokos: daca apa asta are 29 de grade iti jur ca beau cate pahare cu apa pot din el
Vanzator: stai putin sa verfic, caci nu ne jucam noi cu d-astea
………ridica o bucata de folie PVC si se uita…
Vanzator: mda, are 31- 32, dar sa stii ca pentru discusi e super ok…..
Kokos: si cand o sa-i bag la 28 de grade in acvariu ce o sa se intample….pest o saptamana??? Nu ma trezesc cu un discus bolnav sau neadaptat?
Vanzator: Frate, noi avem numai marfa de calitate…..sa vezi ce piese vin marti…..etc

    voi vedea…..o sa vina mana lui Florin sa repare daca am stricat ceva……

-    Animax – Sun Plaza acvaristica 0
-    Animax – Carrefour Vitan – am luat restul de plante de la ei
-    Pet shop – Cora Militari – plante 0, pesti nota 2
-    Hornbach- am crezut ca au macar niste plante….maiculita nu inteleg cum pot sa scoata marfa aia la vazare………….

    lumea cauta! si ar cumpara, dar nu are ce si de unde…si atunci cand are noroc cumpara fix ce gaseste fara posibilitatea de a alege…..

1. Am cumparat si eu discusi de la Coralis, intr-adevar ii tin pe la 31-32 grade (nu inteleg de ce). Procesul de acomodare a fost mai lung ca de obicei, adica vreo 4 ore (daca vrei iti spun cum fac eu).
2. Hornbach a fost cindva, dupa parerea mea cel mai bun magazin de acvaristica. Acum, din pacate, din cauza "romanizarii", a devenit ce este, adica un loc de evitat, daca vrei pesti sau plante.
3. In cazul plantelor mai rare, poti vorbi cu cei de la Coralis (Alex), aduce si la sugestia doritorilor, si oricum au aproape mereu plante care se prezinta mai mult decit onorabil. Singura conditie pe care trebuie s-o indeplinesti pentru a colabora bine cu cei de la Coralis, este sa reusesti sa le captezi atentia, sunt cam agitati si dau impresia de superficialitate, dar... "scopul scuza mijloacele". Daca tii cont ca sunt "sudisti", treci mai usor peste inconveniente.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de kokos (2010-03-17 14:56)

Re: cataloage plante

bradraqua> cum 4 ore...sunt eu incepatorul-incepatorilor, dar acomodare se face in 6-7 zile sau te referi la transferul de temperatura acvariu-punga?

cum procedezi tu? poate nu am inteles exact......

eee!!! nici chiar asa am sa ma documentez si le cer de la "acvariidevis", caci ei sunt consultantii mei oficiali...asa ca o mai iau eu razna si-mi bag mana... asta e altceva.......

sa le captez atentia??? am reusit in 3 secunde....cand am inceput sa cer de pe lista ..... scuze, dar nu pot sa primeze doar banii in tot.... insa intradevar este cel mai dotat magazin..... toti trebuie sa le "capteze" atentia deoarece toti sunt clienti....nu doar eu sau altii care au doi poli in plus.....


merci

?

29 Editat de Baracuda (2010-03-17 14:59)

Re: cataloage plante

kokos A scris:

bradraqua> cum 4 ore...sunt eu incepatorul-incepatorilor, dar acomodare se face in 6-7 zile sau te referi la transferul de temperatura acvariu-punga?

cum procedezi tu? poate nu am inteles exact......

merci

Nu ma refeream la acomodarea completa la conditiile din acvariul in care ii introduci. Asta poate dura intr-adevar saptamini. Ma refeream la acomodarea partiala de la conditiile magazinului la cele ale acvariului tau. Referitor la "captarea atentiei", am ajuns la virsta la care am invatat sa fiu mult mai concesiv. Imi asum destul de usor situatiile in care orgoliul meu trebuie sa cedeze in fata interesului personal.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de kokos (2010-03-17 14:59)

Re: cataloage plante

asa si cum procedezi?

si pt ca este o afacere => stiiiiiii  ffffff bine de ce ii tine la 31-32 de grade

?

31

Re: cataloage plante

kokos A scris:

asa si cum procedezi?

si pt ca este o afacere => stiiiiiii  ffffff bine de ce ii tine la 31-32 de grade

Iti raspund imediat, cam o jumatate de ora, am putina treaba, scuze!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32 Editat de Baracuda (2010-03-17 15:18)

Re: cataloage plante

bradraqua A scris:
kokos A scris:

asa si cum procedezi?

si pt ca este o afacere => stiiiiiii  ffffff bine de ce ii tine la 31-32 de grade

Iti raspund imediat, cam o jumatate de ora, am putina treaba, scuze!

Rastorn punga in care sunt pestii intr-un vas, in asa fel incit nivelul apei sa acopere pestii. In vas pun un incalzitor reglat pe temperatura acvariului. Pun vasul linga acvariu, mai jos decit acesta. Din acvariu trag apa printr-un furtun de aerare (6 mm diametru) la care atasez un robinet de debit. Fixez debitul apei in asa fel incit vasul in care se afla pestii sa se umple intr-un rastimp apreciat ca fiind optim. De aceea este f. util sa stii conditiile in care sunt tinuti pestii cumparati. Cind vasul s-a umplut, prind pestii cu plasa si ii pun in acvariu. Nu spun ca este procedeul ideal. Eu l-am imaginat si vreau sa-ti spun ca, pina acum a fost OK, nu am avut pierderi. Aspectul cu afacerea este adevarat, parerea mea este ca trebuie sa avem mereu pregatite metode, prin care sa contracaram lipsa de deontologie a comerciantilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: cataloage plante

ok! am procedat oarecum similar, doar ca am pus punga direct in acvariu si am luat temperatura constant pana era egala cu cea din acvariu timp in care luam din apa din punga si completam cu cea din acvariu si pe urma cu plasa i-am introdus in noua casuta.......eu am facut in cca 45 de min....sa vedem... sper sa fie ok...

merci mult

?

34 Editat de Baracuda (2010-03-17 15:22)

Re: cataloage plante

kokos A scris:

ok! am procedat oarecum similar, doar ca am pus punga direct in acvariu si am luat temperatura constant pana era egala cu cea din acvariu timp in care luam din apa din punga si completam cu cea din acvariu si pe urma cu plasa i-am introdus in noua casuta.......eu am facut in cca 45 de min....sa vedem... sper sa fie ok...

merci mult

Cu placere, succes! Imi cer scuze ca am tot completat posturile, imi veneau idei in permanenta. Mie mi-e teama sa bag punga in acvariu, este manipulata nu tocmai... septic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35

Re: cataloage plante

Buna
As dori sa aflu cat mai multe detali despre aceste tipuri de plante,eu tot incerc de ceva timp sa le indentific si nu prea reusesc.Ma-r interesa cel mai mult mediul de viata al acestor si de cata lumina au nevoie.MS

36

Re: cataloage plante

Si despre aceasta planta ca nu am reusit sa le postez o data pe amandoua.Scuze

37

Re: cataloage plante

florinel A scris:

Si despre aceasta planta ca nu am reusit sa le postez o data pe amandoua.Scuze

Pozele nefiind f. clare, e greu de spus. Prima cred ca este o varietate de Alternathera sau Ludwigia, a doua nu o recunosc, dar banuiesc ca face parte din categoria plantelor emerse, deci nu va rezista submers.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38

Re: cataloage plante

Facem referinta ca si despre acesta planta ma intereseaza modul de viata si cam tot despre ea,nu cred ca m-am facut asa pe prost inteles,nu stiu poate...oricum ms si stai linistit ca planta va rezista o am de mult timp si acuma a inceput sa faca si alte frunze.

39 Editat de Baracuda (2010-03-22 19:50)

Re: cataloage plante

florinel A scris:

Facem referinta ca si despre acesta planta ma intereseaza modul de viata si cam tot despre ea,nu cred ca m-am facut asa pe prost inteles,nu stiu poate...oricum ms si stai linistit ca planta va rezista o am de mult timp si acuma a inceput sa faca si alte frunze.

Atita timp cit nu am reusit sa le recunosc din cauza calitatii fotografiei, am facut comentarii minime. Sper sa fie altii care sa le recunoasca fara rezerve!. In ceea ce priveste "linistea" mea, ea exista si chiar este permanenta, nu se lasa tulburata de astfel de probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40 Editat de kokos (2010-03-22 19:39)

Re: cataloage plante

bradraqua A scris:

Aspectul cu afacerea este adevarat, parerea mea este ca trebuie sa avem mereu pregatite metode, prin care sa contracaram lipsa de deontologie a comerciantilor.

aici mai avem de luptat si din pacate pentru unii (unde ma incadrez si eu) le este foarte greu deoarece, acestia au o experinta mai mare si o abilitate mai mare in a "prostii".

bradraqua A scris:

Referitor la "captarea atentiei", am ajuns la virsta la care am invatat sa fiu mult mai concesiv. Imi asum destul de usor situatiile in care orgoliul meu trebuie sa cedeze in fata interesului personal.

aici sunt de acord, insa sunt constient de momentul in care captez atentia cuiva (avantajul fiind de data asta de partea mea prin prisma experientei).....asta nu inseamna ca fac abuz de acest lucru....... caci ai parte de reusita maxima in momentul in care folosesti acest lucru atata timp cand "partenerul" crede ca detine controlul.... intotdeauna tintesc rezultatul si nu detaliile din drumul spre acesta.........

"Imi asum destul de usor situatiile in care orgoliul meu trebuie sa cedeze in fata interesului personal" - in aceasta propozitie se oglindesc anii si experienta.....fff frumos sunt impletite cuvintele...

?