21

Re: Probleme la caras

Avem aici pe forum un coleg @lorenzo.
Si el este din Tg. Mures, poate ca te va ajuta mult mai mult decat mine in privinta unui bazin mai mare.
Drept sa-ti spun dupa ce am batut orasul si am cautat pe net, eu am ajuns la concluzia ca tot mai bine este sa-l fac la comanda. Fiindca in Oradea nu stiam cine face, printr-un concurs de imprejurari am cunoscut pe cineva din Baia Mare... asa ca eu acolo l-am facut.

Un acvariu de cumparat, de firma, de-a gata, eu n-am gasit sa fie OK pt carasei.
Ba nu era suficient de mare pompa, ba trebuia sa inventez ceva sa pun filtrul UV tot ma invarteam in cerc....

Asa ca am optat pt unul facut, cu fitru extern, care e mult mai usor de intretinut (asta e parere personala) si am pus si filtru UV pe furtunul de evacuare.
Sunt sigura ca daca intra Lorenzo, te va indruma in Tg. Mures unde trebuie.;)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22

Re: Probleme la caras

Am vorbit un pic si cu Lorenzo si mi-a oferit el un acvariu(personal), numai ca nu am atatia bani cat a cerut el, eventual daca mai negociem...i-am spus sa puna cateva poze cu acvariul sa il vad, dar nu a mai raspuns.
La petshopurile din mures am fost si am vazut ce acvarii au, numa ca is mai scumpe, deaia vreau sa cumpar de pe net pentru ca e mai ieftin(chiar daca platesc si transportul).am vorbit cu cineva pe un forum si mi-a spus ca in Hornbach(bucuresti), ar fi cel mai ieftin, numai problema e ca nu am drum la bucuresti...daca ar puetea cineva sa il cumpere si sa mi-l trimita, am rezolva noi cumva(ar avea si el de castigat ceva)

Din cate am cautat eu pe net cam astea mi-ar place(ar fi si in buget):
1. http://shop.magicaquarium.ro/products/A … litri.html
2. http://www.acvamax.ro/product_info.php? … ts_id=1517
3. http://www.acvamax.ro/product_info.php? … ts_id=1573

ce zici?sunt bune(la echipare ma refer)?

23

Re: Probleme la caras

vezi ca hornbach e si la brasov, si e mai aproape de tine..

24

Re: Probleme la caras

Mai... ce sa zic dintre cele 3 acvarii gasite, eu as merge pe unul din primele 2, deoarece la al 3-lea, nu cred ca livreaza si incalzitorul, filtrarea, pompa. In concluzie eu cred ca al 3-lea care e si cel mai scump, pica din ecuatie, fiindca daca te apuci si le cumperi separat ... scoti ceva banuti.

Acum ma duc pe gandirea mea, cum as face eu:
1. Primul acvariu are un mare plus ca e de la firma Eheim. Eu personal nu am nimic de la firma asta, numai ca, din ce am citit eu, mai multe pareri spun ca e o firma foarte OK. Iti ofera un pachet destul de atractiv, ai cam tot ce trebuie in el (incalzitor de 100W, termometru...), si apoi cel mai mare plus (din punctul meu de vedere) este litrajul. Are 126 l.
La carasei asta e foarte important. Cu cat e mai multa apa cu atat mai bine si pt tine si pt ei.
2. Al doilea acvariu ca si pachet e tot OK. Si asta are incalzitor. Are alte plusuri, cum ar fi background 3 D, si daca am inteles eu corect o cutiuta pt baby fish. Are 102 L.
Iluminatul e acelasi in amandoua : 2 x 18 W.

Acuma.... eu intre cele doua as merge clar pe litri mai multi.
Acesti litri, sunt dati cu bazinul gol. Daca pui ceva substrat si alte decoratiuni, volumul de apa scade.

N-as fi vrut sa puncetz mai mult unul sau celalalt ci sa le pun in balanta. Sper ca am reusit.
Decizia finala iti apartine, si sunt foarte curioasa...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: Probleme la caras

ms de pont merlin21

26

Re: Probleme la caras

Si mie mai mult mi-ar place primul, e si mai mare cum ai zis tu, de la inceput ma gandeam la acela numai nu am vrut sa spun sa vad ce imi sugerezi:)o sa sun acuma sa vad daca il au pe stoc:D

27

Re: Probleme la caras

Ce face caraselul?
Se simte mai bine daca ii schimbi din apa?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: Probleme la caras

Am sunat sa vad daca au pe stoc avariul(acela de la eheim), au spus ca il au, doar problema e ca nici o firma de curierat nu accepta sa transporte acvarii:(numai daca am eu posibilitatea sa ma duc dupa el sau daca am pe cineva in bucuresti sa mi-l trimita...acuma ce sa fac???vroiam sa il comand si pe maine imi ajungea...:(

29

Re: Probleme la caras

Offff ..........ce chestie...:(

Magazine nu ai in jurul tau?
Undeva cat de cat aproape?

Pana la urma oricum n-ai ce face...:(

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

30

Re: Probleme la caras

L-am mutat din acvariu intr-un bol, am pus o pompa si o piatra dinaceea de aerare la capat.si-a revenit dar tot nu vrea sa manance, i-am dat vreo 6 tipuri de mancare dar nimic nu mananca...:( ai tu ceva sfaturi?ce as putea sa ii mai dau?

31

Re: Probleme la caras

Nici posta romana nu-l duce?

Mai auzeam, ca se poate trimite cu mecanicul de tren,... dar pt asta iar trebuie sa fie cineva in bucuresti....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

32

Re: Probleme la caras

Sunt cateva magazine dar nu au ce imi trebuie mie, si is mai scumpe decat pe net.aveau ceva de la juwel de 90 si ceva de liri dar era la 700 lei:(

33

Re: Probleme la caras

Asa mi-a spus persoana care a raspuns ca nu poate sa trimita la mures si ca ii pare rau...

34

Re: Probleme la caras

andrei89 A scris:

L-am mutat din acvariu intr-un bol, am pus o pompa si o piatra dinaceea de aerare la capat.si-a revenit dar tot nu vrea sa manance, i-am dat vreo 6 tipuri de mancare dar nimic nu mananca...:( ai tu ceva sfaturi?ce as putea sa ii mai dau?

Hmmmmm carasel sa refuze mancarea.....

Cumpara-i niste vitamine pt pesti.
De la firma Sera se cheama Fishtamin, iar de la JBL se cheama Atvitol.
Sunt vitamine care se pot pune si in apa... au instructiunile in pachet...

Nu stiu daca vor face miracole, dar cred ca il vor sustine in perioada asta...

Ideea de baza e, ca pana cumperi alta casuta, trebuie sa schimbi partial din apa zilnic...
...si eu l-as scoate din bolul ala...

Pt carasi e foarte importanta suprafata luciului apei... Cu cat mai mult cu atat mai bine...

Cati litri are bolul?
Oricum, ei au linia laterala, daca te uiti atent... acela este un organ de simt... ei simt mediul inconjurator si vibratiile care se transmit prin apa.... inclusiv pe tine te stiu dupa cum pasesti...

Am citit ca daca sunt tinuti in bol, le este provocat un stres imens din cauza acelei linii laterale, si din cauza miscarii in cerc, si luciul de apa foarte mic...

Of.... du-te la magazine, sa cauti acvariu..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

35

Re: Probleme la caras

andrei89 A scris:

Sunt cateva magazine dar nu au ce imi trebuie mie, si is mai scumpe decat pe net.aveau ceva de la juwel de 90 si ceva de liri dar era la 700 lei:(

Atat de mare diferenta???

Oh, imi pare rau...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36

Re: Probleme la caras

Bolul e de 6-7l, schimb apa de 1-2 ori pe zi,am pus pe balcon 2 galeti cu apa si de acolo tot pun...am citit si eu ca nu e bine sa ii ti in bol ca se streseaza, o s il pun inapoi in acvariu si o sa ii schimb apa zilnic.acuma ma duc sa cumpar niste vitamine si sa vad ce acvarii gasesc(saptamana aceasta am stricat ceva banuti cu pestisorii)...cei de la magazin au spus ca maine aduc marfa, sper sa aduca ceva acvarii bune si la un pret acceptabil:)

37

Re: Probleme la caras

Deasta am vrut eu sa cumpar de pe net, daca era diferenta de cativa zeci de lei nu mai stateam pe gand si il aveam deja cumparat si pus la ciclat...tre sa mai vorbesc cu lorenzo sa vad daca mai putem negocia putin la acvariul lui(200l echipat cu de toate)

38

Re: Probleme la caras

Nu am mai gasit acvarii numa ceva la 72l - 500lei si inca ceva la 120l profesional cu 1800lei...

Am cumparat Sera Fishtamin,Tetra Aqua EasyBalance si Tetra Aqua Bactozym

Vreau sa scot tot din acvariu sa curat bine si dupa sa pun la ciclat(de aceea am luat si Bactozym sa se cicleze mai repede).cat timp trebuie sa las la ciclat daca pun Bactozym?pe cutie scrie ca 24 de ore si dupa pot sa introduc pestii, ajunge 24h?

39

Re: Probleme la caras

Intr-un volum de numai 10 l pt un caras e frectie la picior de lemn ciclarea.
Pune pestele in acvariu, nu vad logic pt ce l-ai mutat intr-un bol care de fapt are cam acelasi volum.
Schimba zilnic 40% din apa...altceva nu ai ce face pana nu cumperi un acvariu mai mare.

40 Editat de Lucia (2010-03-05 16:23)

Re: Probleme la caras

Tudor A scris:

Intr-un volum de numai 10 l pt un caras e frectie la picior de lemn ciclarea.
Pune pestele in acvariu, nu vad logic pt ce l-ai mutat intr-un bol care de fapt are cam acelasi volum.
Schimba zilnic 40% din apa...altceva nu ai ce face pana nu cumperi un acvariu mai mare.

@andrei89

Are dreptate Tudor...

Nu mai chinui pestisorul in bol... lasa-l in acvariu, schimba-i apa, pune-i vitaminele... si sa speram ca isi va reveni si ca vei reusi sa cumperi acel acvariu mai mare.....

Dupa ce il vei avea, sunt sigura ca toata lumea te va ajuta cu ciclarea si cu restul... wink
smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.