41

Re: Aquael partea a 2-a

oau,opreste aerarea!...ajunge doar sa valuresti suprafata apei doar cu jetul de apa

42 Editat de aqua (2010-03-28 18:57)

Re: Aquael partea a 2-a

deci daca ziceti ca e puternic ii schimb imediat nivelul..eu care credeam ca e putin
imi doream prea tare sa am o aerare eficienta
dar ce mai trebuie schimbat daca mai trebuie !!
va rog sa imi ziceti !!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

43 Editat de bogdivaio (2010-03-28 19:06)

Re: Aquael partea a 2-a

lasa sa meraga filtrul la nivelul maxim cu jetul de apa indreptat sper suprafata apei dar scoate-i aerarea...te asigur ca o sa ai acvariul destul de aerat(la asta te ajuta si plantele care elimina oxigen in apa)

P.S.din cate am observat ai un flitru intern aquel fan 1 sai fan 2..indeparteaza furtunul de aerare si vezi ca filtrul sa fie complet sub apa.... l-ai primit cu un tub care are iesirea sub forma de paleta..pune-o la filtru si indreapta paleta spre suprafata apei..sper sa intelegi la ce m-am referit

44

Re: Aquael partea a 2-a

ok am sa tin cont de tot ce ati zis...plantele au vreo problema?...vreau sa va anunt de pe acuma ca daca imi cereti ceva despre plantele mai inalte din fata nu le voi muta deoarece au fost puse cu scop acolo..dar sa imi ziceti daca mai e vreo problema

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

45

Re: Aquael partea a 2-a

si eu am planta de fundal pe o margine a acvariului pentru ca asa am vrut de la bun inceput...deci fi linistit fiecare isi face coltul de natura dupa plac si imaginatie big_smile

46 Editat de Baracuda (2010-03-28 20:15)

Re: Aquael partea a 2-a

Radu Luchian a scris: "Legat de jetul de aer bagat de filtrul intern, poti sa decuplezi furtunul de aer de la pompa si sa indrepti oleaca jetul de apa spre suprafata, in felul asta se dizolva si oxigen in apa si eviti si acel jet de bule de aer, inestetic. Daca nu se poate roti evacuarea filtrului, ataseaza-i un conector tip "L" cu iesirea in sus."

Sau ridica filtrul pina cind teava de evacuare este la 2-3 cm sub nivelul apei. Oricum, cred ca ar trebui sa orientezi jetul de-a lungul peretelui din spate al acvariului. In video, pestii par cam agitati, si s-ar putea sa fie deranjati de curentul prea puternic caruia trebuie sa-i faca fata. Nici unul din ei nu provine din cursuri repezi de apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47 Editat de aqua (2010-03-29 01:52)

Re: Aquael partea a 2-a

bradraqua A scris:

Radu Luchian a scris: "Legat de jetul de aer bagat de filtrul intern, poti sa decuplezi furtunul de aer de la pompa si sa indrepti oleaca jetul de apa spre suprafata, in felul asta se dizolva si oxigen in apa si eviti si acel jet de bule de aer, inestetic. Daca nu se poate roti evacuarea filtrului, ataseaza-i un conector tip "L" cu iesirea in sus."

Sau ridica filtrul pina cind teava de evacuare este la 2-3 cm sub nivelul apei. Oricum, cred ca ar trebui sa orientezi jetul de-a lungul peretelui din spate al acvariului. In video, pestii par cam agitati, si s-ar putea sa fie deranjati de curentul prea puternic caruia trebuie sa-i faca fata. Nici unul din ei nu provine din cursuri repezi de apa.

am modificat jetul...i-am luat din putere si l-am orientat mai mult spre geamul acvariului...
agitati? eu nu prea cred...asa sunt tot timpul big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

48

Re: Aquael partea a 2-a

am pus ochii pe microsorum smile
cred ca maine ma duc sa imi cumpar

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

49

Re: Aquael partea a 2-a

am modificat jetul...i-am luat din putere si l-am orientat mai mult spre geamul acvariului...
agitati? eu nu prea cred...asa sunt tot timpul big_smile

sunt tare curios ce ai facut tu acolo..poate mai postezi un fimulet

50

Re: Aquael partea a 2-a

Va salut!
Din intamplare am dat peste acest topic (credeam ca filtrul meu AQUAEL are probleme) care m-a pus pe ganduri...
Acvariul meu are 60l si inainte tineam filtrul cum se vede in poza, dar cu palaria aia in jos, si cu furtunul pentru bule. Acum i-am scos furtunul pentru aerare si am pus palaria in sus  smile sfat pe care l-am vazut aici.
Am vrut, pentru design, sa las non-stop si o perdea de bule, asa cum se vede in poza, un furtun gaurit din 5 in 5 cm, sub pietris (bulele le-am desenat eu, ca porcaria de telefon nu a vrut sa scoata nimic  mad )
Ce va rog eu, este sa imi dati orice sfat, legat de orice, dar in principal vreau sa stiu daca fara bule pot trai pestii mei linistiti, doar cu filtrul cu palaria indreptata in sus.
Multumesc!

51

Re: Aquael partea a 2-a

Dragi moderatori, mutati-l si pe răzeşul asta ratacit @the_mark unde i-ar fi locul... eventual la rubrica "Am desenat bule pe poze"

52

Re: Aquael partea a 2-a

Cu "asta" sa vorbesti cu membrii tai din familie, razesule, ai inteles?
Care ti-e problema, am fost cumva pe langa subiect, sau care e treaba? Hai sa stam de vorba pe privat daca nu ai altceva mai bun de facut. Gasesti ID-ul meu la profil.