21

Re: Salut si bine v-am gasit

vexx A scris:

... e de bun simt ca inainte de tachinari e clasicul "salut, bine ai venit sa-ti traiasca habitatul ". :acv ...

Pai cine a mai vazut si habitatul? Ca mi s-au lipit ochii de mileu si m-a lovit nostalgia. Mi-am adus aminte de vremea cand ma punea bunica sa-i fac trandafiri pe cuvertura de etamina. big_smile 
Ca sa am zestre cand ma fac mare! :-

22

Re: Salut si bine v-am gasit

Hahahah gandul la bunici iti da energie :ang  . E de bine si eu cu drag imi aduc aminte de aceleasi vremuri Insa ti am spus cum e de bun simt frate de unde sa stiu ca devii nostalgic la vederea mileului smile) !?

Ce parere ai de filtru intern Eheim Pickup ?!
http://charterhouse-aquatics.com/shop/aquatics/aquarium-filtration/filters-3/eheim-pick-up-2012-internal-filter

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

23

Re: Salut si bine v-am gasit

Daca e sa vorbim de bun simt, in primul rand nu ne insultam unii pe altii. Chiar daca ne ia putin valu', strangem din dinti si ne abtinem. smile
Filtrul ala e bun... pentru filtrare mecanica. Tu pentru ce il vrei?

24

Re: Salut si bine v-am gasit

vexx A scris:

frate de unde sa stiu ca devii nostalgic la vederea mileului smile) !?

   Mai corect era

vexx A scris:

surioara de unde sa stiu ca devii nostalgica la vederea mileului smile) !?

25 Editat de Faye (2016-03-27 00:53)

Re: Salut si bine v-am gasit

Turnatorule!  :kiss
L.E. Se prindea el pana la urma ca barbatilor nu le trebe zestre. big_smile

26

Re: Salut si bine v-am gasit

Faye A scris:

Se prindea el pana la urma ca barbatilor nu le trebe zestre. big_smile

   De atunci am crezut si eu ca se prinde... dar nah smile

27 Editat de vexx (2016-03-27 01:18)

Re: Salut si bine v-am gasit

Hahah m-am prins tarziu  ,imediat dupa ce am citit cea mai simpatica poveste cu pacala si am avut Deja vu ,mai ales in conditiile in care si eu ma confrunt cu un incalzitor "mincinos" smile))

M-am abtinut sa zic ca asa cum gandul la bunici iti da energie si gandul dupa zestre iti fura din ea  wink  At fi trebuit sa-mi ascult intuitia si de data asta , acum e pe repeat :"I told you so"  smile

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

28

Re: Salut si bine v-am gasit

Esti copil. Cand o sa mai cresti nu mai lasi incalzitorul mincinos sa se plictiseasca singur in acvariu. Ii iei si 3 termometre mincinoase care fiecare o sa arate alta valoare, bineinteles diferita de a incalzitorului. Asa, ca sa fii total in ceata.
Dar tot n-ai zis pentru ce vrei filtrul ala.

29

Re: Salut si bine v-am gasit

Faye A scris:

Daca e sa vorbim de bun simt, in primul rand nu ne insultam unii pe altii. Chiar daca ne ia putin valu', strangem din dinti si ne abtinem. smile
Filtrul ala e bun... pentru filtrare mecanica. Tu pentru ce il vrei?

  insulta a fost cu iz de simpatie , simt ca stii asta smile

Filtru il vreau pentru imbunatatirea filtrarii , doresc inlocuirea pompei de aer si ai buretilor uriasi , care fac o treaba buna insa plantele au de suferit din cauza oxigenarii foarte bune facute de acest sistem


Daca noaptea opresc pompa se intampla ceva ? Doresc sa pun 2 pastile de co2 si mai pun una si poimaine si ideal ar fi sa fie oprita cand le pun si pana se dizolva

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

30

Re: Salut si bine v-am gasit

vexx A scris:

Filtru il vreau pentru imbunatatirea filtrarii

   Exista mai multe tipuri de filtrare, cea mai importanta fiind cea biologica.

vexx A scris:

Daca noaptea opresc pompa se intampla ceva ? Doresc sa pun 2 pastile de co2 si mai pun una si poimaine si ideal ar fi sa fie oprita cand le pun si pana se dizolva

   Da, se poate intampla sa se modifice pH, adica sa devina mai acid, iar viviparii exact asta nu prea suporta.

31

Re: Salut si bine v-am gasit

Filtrul ala e o jucarica buna sa-ti aereze, sa-ti creeze ceva curenti in acvariu si sa mai adune o parte de mizerie. Dar filtrare biologica nu-ti face.

32

Re: Salut si bine v-am gasit

Da , mi-a facut cu ochiul si m-am gandit ca e mai OK decat ce am acum mai ales cand vine vorba de mizerie wink
Care ar fi cea mai buna optiune ?! Filtrarea biologica fiind acele bacterii benefice care si-au facut culcus in filtrele de,acum ?

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

33

Re: Salut si bine v-am gasit

Filtrul extern e cea mai buna optiune, burdusit cu material filtrant ca lumea. (Sera Siporax, Seachem Matrix, Eheim substrat pro, Ada bio rio, Micromec, piatra ponce... la alegere sau combinate)

34

Re: Salut si bine v-am gasit

Faye A scris:

Filtrul extern e cea mai buna optiune, burdusit cu material filtrant ca lumea. (Sera Siporax, Seachem Matrix, Eheim substrat pro, Ada bio rio, Micromec, piatra ponce... la alegere sau combinate)

Multumesc de sfaturile bune amandurora , voi tine cont de ele . Sera Siporax pare cel mai indicat material filtrant , e laudat absolut peste tot  :sok


Daca spre exemplu cumpar http://m.emag.ro/filtru-extern-eheim-2213-4011708220429/pd/DVZYMMBBM/?gclid=COXy4_yF4csCFcG6Gwod4usBfA&gclsrc=aw.ds si il umplu cu materialul filtrant e ok ?

Am ales modelul asta pentru ca e aici pe forum la mana a doua si ma incadrez in buget . userul am vazut ca il vinde fara materiale filtrante , doar bureti


Multumesc din nou dragilor , o duminica extraordinara    :noroc

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

35

Re: Salut si bine v-am gasit

Ancistrus A scris:
vexx A scris:

Filtru il vreau pentru imbunatatirea filtrarii

   Exista mai multe tipuri de filtrare, cea mai importanta fiind cea biologica.

vexx A scris:

Daca noaptea opresc pompa se intampla ceva ? Doresc sa pun 2 pastile de co2 si mai pun una si poimaine si ideal ar fi sa fie oprita cand le pun si pana se dizolva

   Da, se poate intampla sa se modifice pH, adica sa devina mai acid, iar viviparii exact asta nu prea suporta.

N-am mai oprit aerarea noaptea sa nu cumva sa pateasca viviparii ceva  :fok    in schimb n-am sa dau drumul la lumina 2 zile iar apoi ii fac program de iluminaere 12 cu 12 in loc de 16 cu 8 cum a fost pana acum  :ang

Sper sa-si revina plantele ca altfel devin nostalgic ,asa cum a patit Faye la vederea mileului vintage  :fcry

Am fugit , tree sa ajung la un prieten sa ma invete cate ceva despre creveti , tocmai si-a facut acvariu pentru ei si m-a rugat sa-i duc cateva plante  :hug

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

36

Re: Salut si bine v-am gasit

vexx A scris:

Daca spre exemplu cumpar http://m.emag.ro/filtru-extern-eheim-2213-4011708220429/pd/DVZYMMBBM/?gclid=COXy4_yF4csCFcG6Gwod4usBfA&gclsrc=aw.ds si il umplu cu materialul filtrant e ok ?

Mic. Debit mic, volum mic, nu se preteaza la 200l.

Daca vrei ceva care costa putin, uita-te dupa filtre Sunsun. Sunt cele mai ieftine de pe piata, si-s chiar bune.

37

Re: Salut si bine v-am gasit

Ai dreptate , Sunsun pare foarte interesant. Gasesti mai greu Insa cred ca e o investitie buna big_smile
Am pus ochii pe modelul asta  SUNSUN FILTRU EXTERN HW-303B (UV-1400L/H

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=83

Am vazut ca Eheim are debit de 440 l/h Insa specifica ca e bun pana in 250 l . Momentan functioneaza o pompa de aer chinezeasca cu doua trepte. E conectata la doi bureti iar debitul e maxim 480 l/h si o tin la prima treapta , deci undeva la 240 -300 l/h asa ca m-am gandit ca Eheim o poate inlocuii cu succes , ideea fiind de imbunatatirea filtrarii biologice

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

38

Re: Salut si bine v-am gasit

Filtrarea biologica nu se bazeaza pe debit mare al pompei, ci pe volum mare al materialului filtrant. Sunsun-ul ala care ti-a facut cu ochiul primeste masurat fix 6 litri de siporax. Pentru un bazin de 200l e super. UV-ul n-o sa-l prea folosesti, din punctul meu de vedere nu se justifica investitia.
Iesi mult mai ieftin cu acelasi filtru, dar fara UV: http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&path=17_71_74_80&product_id=82
Momentan nu-s pe stoc, dar stiu ca le va aduce in aprilie. Daca nu de aici, gasesti si prin alte parti. Inca un avantaj, piesele de schimb (rotor/garnituri), daca vei avea vreodata nevoie, sunt foarte foarte ieftine.
Exemplu: rotor Sunsun maxim 10 lei, rotor Eheim 70 lei.
Tot nenea care vinde filtrele, are in oferta si Siporax mult mai ieftin decat in magazine.

39

Re: Salut si bine v-am gasit

SunSun sa fie  :noroc

Multumesc pentru ajutor Faye , esti draguta smile

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

Re: Salut si bine v-am gasit

Sun sun am si eu si merge foarte bine de mai mult de 2 ani.
Daca ai de gand sa mergi pe plantat iti recomand cel mult 1 l de siporax. Siporaxul consuma masiv no3. Poti completa cu piatra ponce. O gasesti cu 7-10 lei litrul.