21

Re: Racii se impaca cu pestii?

kamatz A scris:

Toti pestii vreau sa ii iau de mici... Acvariul va fi foarte plantat.

cu un acvariu foarte bine plantat sunt sanse sa iti reziste aia micii dar tot timpul vei sta cu griji..(mi-a mancat crevetele mi-a mancat crevetele mi-a mancat crevetele....etc)
deci eu repet...daca vrei red chery sau amano shrimp sau alti creveti eu zic sa iei neoni sau rasbore + corydorasi si nu o sa ai probleme big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

22

Re: Racii se impaca cu pestii?

Vreau sa bag pesti ca lumea... Nevertebratele sunt pe locul 2 , dar voi face un test , voi lua un rac si il voi lasa acolo, evident dupa ce plantez ca lumea...

23

Re: Racii se impaca cu pestii?

Sa nu iti pui raci daca vrei sa fie plantat ca iti face curat prin ele chiar daca au mancare variata..  La raci merg decat variante de echinodorus si plante mai dure, gen anubias.. cu toate ca o sa se dea la frunzulitele tinere.
Eventual mergi pe creveti; amano sunt perfecti, dar nu cred ca o sa gasesti prea usor, iar la red cherry nu te mai gandi ca nu merge. smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

24

Re: Racii se impaca cu pestii?

La hornbach au si altceva in afara de Red Cherry? Ceva compatibil...

25

Re: Racii se impaca cu pestii?

Vrei creveti in acvariu?

daca ai pesti nitel mai mari ai o singura solutie - Atyopsis moluccensis care creste ceva mai mare decat restul si-l gasesti relativ usor, are si o culoare care-l ajuta la "camuflaj" ....... eu sunt multumit de ei .... de restul m-am ferit ca intra discusii in ei de le sar mustatiile lol:lol::lol::lol:

?

Re: Racii se impaca cu pestii?

Din experienta,
raci nu prea merg bine cu pestii... cel putin cu cei mici...guppy, platy, zebre... o sa ii papesau o sa le rupa cozile, melcii maro la fel o sa pateasca (super asasini de melci big_smile ).
Le place sa iasa la aer sa se catere pe ceva (plante, filtru...etc.) si ajung sa creasca in timp destul de mari.. unii ajung pana la 20 cm.