21

Re: Neritine sau Pomaceea?

oau ce de alge..:lol::lol::lol::lol::lol:...ai mare nevoie de melci!,pe langa ai putea sa-ti cumperi si ceva pesti mancatori de alge...niste 2-3 SAE mai mari daca gasesti,cred ca ar merge cu carasi tai

22

Re: Neritine sau Pomaceea?

bogdivaio A scris:

oau ce de alge..:lol::lol::lol::lol::lol:...ai mare nevoie de melci!,pe langa ai putea sa-ti cumperi si ceva pesti mancatori de alge...niste 2-3 SAE mai mari daca gasesti,cred ca ar merge cu carasi tai

Da... si eu m-am gandit la SAE, dar.. baiu-i ca ma atasez de ei,... si daca se intampla ceva... sad

Nu-i frumos sa recunosc public, dar am plans o saptamana dupa Stelica (un betta) care l-am avut timp de un an, de-aia m-am hotarat pe melci...
Poate ca imi va fi mai usor... (desi ma mint frumos)... daca e viu, si se intampla ceva ...

Oricum m-am gandit ca-i voi lua cu pereche 6 neritine, 6 pomaceea...
Sa nu fie singuri,... si noua ne place compania cuiva... Nu? smile 

Si asa stiu sigur ca nu or sa someze o bucata de timp...
Vor avea putin de lucru... desi am observat ca si caraseii mai papa din alea de pe fundal...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: Neritine sau Pomaceea?

Eu am avut mai multi pomacea ce mancau ca nebunii dar problema era ca manacu si plantele:lol::lol:...cred ca au fost crescuti cu legume si nu mai faceau diferenta..a trebuit sa-i donez si o parte sa-i arunc,am lasat doar cativa mai care i aveam de mai demult,care erau pasnici
Dar sa nu te sperii ca pomacea nu mananca plantele,doar frunzele bolnave..dar se mai intampla si exceptii cum a fost la mine si au mai patit si altii,sa zicem ca 1% din ei se mai abat de la regula big_smile

P.S.sa aduca odata la nevertebrate neritinele ca nu mai pot lol

24

Re: Neritine sau Pomaceea?

Nu cred ca melcii ii bat pe carasi la mancat plante... lol:lol::lol:

Si eu abia astept... iti dai seama? eu trebuie sa caut 12 nume... lol
O sa am de lucru, de studiat, sa-i deosebesc...
lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.