21

Re: ma las de fumat

"Mie mi-a placut - pacat ca nu sunt fumatoare.".....pai de aia ti-a placut cartea! lol

22

Re: ma las de fumat

Am vrut sa spun ca mi-a placut mesajul si daca eram fumatoare inraita probabil m-as fi gandit de doua ori inainte sa mai aprind o tigara> Am citit si eu zeci de articole care iti spun cat de mare e riscul de cancer, cum fumatul pasiv ii afecteaza pe cei de langa tine...bla bla bla. Toate m-au lasat rece -  ce sa mai zic pe un fumator. Toata lumea stie chestiile astea. Nu stiu cati s-au lasat de fumat din teama de cancer- -probabil cam 1-2% din fostii fumatori care oricum la un moment dat se reapuca de fumat.
Cartea asta in schimb te face sa vezi lucrurile intr-un fel la care poate nu te-ai gandit. Nimic nou, doar ca iti pune altfel problema. Cu alte cuvinte te face sa te simti prost ca le faci altora jocul, ca te lasi manipulat si nu doar atat ci chiar convins ca nu poti sa traiesti fara un lucru care de fapt nu iti ofera nici o satisfactie, ca iti irosesti timpul si banii si aiurea, bani pe care altfel nu i-ai da pentru nimic in lume. In fine nu vreau sa spun mai mult.La unii functioneaza, la altii nu. Oricum merita incercata.

23

Re: ma las de fumat

Eu am 8 luni de cand nu mai fumez. M-am lasat dintr-o data fara carti, medicamente, plasture etc. Ce e drept mi-a cam fost rau si probabil asta a fost impulsul de care aveam nevoie, pentru ca si eu le sudam si erau tigari (Camel) nu jucarie. Nu pot da sfaturi nimanui, dar pot spune ca ma simt mai  bine de cand nu mai fumez si de ce nu si cu ceva bani in plus, desi in toata ecuatia asta e ultimul aspect care conteaza. A fost foarte greu, mai la inceput.....cafele, dupa masa, sprituri sau bere, etc. care erau asociate intotdeauna cu tigara. Am reusit sa trec peste moment si acum, pot fuma linga mine o armata si nu mai simt nevoia de a mai incerca....asta e....
Bafta multa celor ce incearca sa se lase !!! si sa auzim numai de bine. wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

24

Re: ma las de fumat

Felicitari. Doar ca nu multi au vointa ta. Si poate chiar  mai mul decat voita e lipsa de motivatie. Probabil ca la un moment dat devine un reflex. Chestia cu banii chiar nu e suficienta, e adevarat, cu toate ca la 2 pachete pe zi daca faci un calcul lunar...se cam simte. Acum depinde ce bani are fiecare dar pentru un salariu normal e ceva diferenta. Si eu am fumat in facultate pana mi-am dat seama ca era o tampenie, nu simteam nici o placere. Plus ca ma dispera faptul ca miroseam ca o tutungerie tot timpul -  hainele, parul, pielea... a fost o motivatie suficient de puternica. Nu am simtit nevoia sa ma reapuc niciodata cu toate ca in jurul meu se fumeaza in permanenta.

25 Editat de Avatar (2010-06-06 00:08)

Re: ma las de fumat

Cel mai urat lucru: sa-ti puta gura a scrumiera.
Felicitari celor care s-au lasat de fumat !

26 Editat de adibingo (2010-06-06 23:43)

Re: ma las de fumat

cum zicea caramela  Cartea asta in schimb te face sa vezi lucrurile intr-un fel la care poate nu te-ai gandit. Nimic nou, doar ca iti pune altfel problema. Cu alte cuvinte te face sa te simti prost ca le faci altora jocul, ca te lasi manipulat si nu doar atat ci chiar convins ca nu poti sa traiesti fara un lucru care de fapt nu iti ofera nici o satisfactie, ca iti irosesti timpul si banii si aiurea, bani pe care altfel nu i-ai da pentru nimic in lume.
ai mare dreptate  sincer nu vreau sa cred ca din cauza cartii m-am lasat dar recunosc ca a avut o anumita influenta asupra mea
in fine acum mi-e scarba de acele otravuri, cel mai placut lucru in faptul ca te lasi de fumat e ca toata lumea te admira, te lauda , si asta te face sa te simti mai puternic decat ei (sper sa fiu inteles nu sunt o persoana care mor sa fiu ridicat in slavi) pentru cei care doresc carte in format pdf   adresa mea  e adibingo@yahoo.com  is chiar curios daca functioneaza si la alte persoane

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

27 Editat de emyemanuel (2010-06-27 00:17)

Re: ma las de fumat

Eu m-am lăsat pe 15 octombrie 2007,de ziua mea.Fără medicamente,plasturi...VOINȚA! Întradevăr mă durea un pic stomacul dimineața și nu aveam, poftă de mâncare...pe la 10 mâncam ceva....dar acum la 7 dimineața bag un sanwich neapărat!Mă simt muuuuuult mai bine acu' față de cum mă simțeam când fumam+ bani arși și sănătate distrusă!Aveam 69-70kg.Acum am 86kg.Ideea e că am 1,86m înălțime,deci este ok!

Ape limpezi,
Emy

28

Re: ma las de fumat

Avatar A scris:

Cel mai urat lucru: sa-ti puta gura a scrumiera.
Felicitari celor care s-au lasat de fumat !

da da da scrumiera putin spus cind mai bei si o bere cu un pachet de tigari si o barfa bune suntem masochisti dam bani sa ne inbolnavim singuri respect pentru cei ce sau lasat

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

29

Re: ma las de fumat

lol Promit........sa nu ma las!Imi place si chiar nu vreau :apl  :pp  Nu vreau sa ma hlizesc tamp la 90 de ani cu plosca sub mine fericit ca sunt longeviv, din lipsa de...vicii! :smoke  :noroc  cool  :-

Re: ma las de fumat

lol  lol Eu ziceam la fel...mă rog aproape:mai bine mă las de femei,decât de țigări.Și iată că m-am lăsat de 2 ani!Nici că aș mai vrea să pun pe buze  țigară!

Ape limpezi,
Emy

31

Re: ma las de fumat

ca te-ai lasat am inteles, dar de care dintre cele doua vicii...?! smile

Re: ma las de fumat

lol  lol  :apl  :apl De țigări,bineînțeles!

Ape limpezi,
Emy

33

Re: ma las de fumat

sa stii ca nici varianta cealalta nu e tocmai de nebagat in seama...!
poate fi un viciu cu mult mai nociv! tigara iti termina stomacul in tiimp, dar nu iti afecteaza ficatul! celalalt viciu iti termina brusc (si) ficatul...!
tigara nu vorbeste...! celalalt viciu are o gura maaaareeee...!  smile

34 Editat de emyemanuel (2010-06-27 03:46)

Re: ma las de fumat

wink Da! Dar când vi seara acasă de la muncă,e bine că găsești o farfurie de ciorbă pe masă!

Ape limpezi,
Emy

35

Re: ma las de fumat

intrebare...!
oare cum ar fi sa gasesti aceeasi farfurie...pusa in fiecare seara de altcineva...?! smile

P.S.
daca vede ,,pedeapsa,, ce scriu eu acum...viata la manastire mi s-as parea un joc de glezna...! basca faptul ca mi-ar lua acel minim buget pt...tigari!

Re: ma las de fumat

șșșșșșșșș mai încet că dacă vad consoartele....vai și amar de noi! Bună aia cu .....pusă de altcineva...dar....nu pot să zic nimic!ESTE bine și așa....cel puțin eu nu mai fumez :pp

Ape limpezi,
Emy