Re: Experiment betta

rtklancelot A scris:

sa ma prezint, sunt nou pe acest forum, dar am ceva experienta in acvaristica,am mai incalzit acum ceva timp betta,cand eram "incepator", si zilele acestea incerc sa reproduc din nou betta.o sa mai adaug si experienta mea legata de reprodus betta si sper sa obtin informatii valoroase de la voi.in curand o sa imi editez si profilul..voi pune poze cu acavariul meu, dar nu o sa mai am leeri...alta poveste ....nu o discut acum

bine ai venit printre noi, speram ca aici sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale si multumim pt raspunsul oferit colegei noastre.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Experiment betta

Ii multumesc si eu pentru sfaturi si ii urez bun venit! Voi reveni cu info putin mai pe seara, acum sunt prinsa.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Salut,
bine ai venit pe forum si multumim pentru aceste cuvinte frumoase si interesante wink, cu incalzirea nu e problema in sensul ca nu vor depun (betta poate depune si  la 20-21 grade C) dar fluctuatiile de temperatura ii deranjeaza foarte tare si iti pot ucide puii sad.

Re: Experiment betta

da ..cam asta e si ideea(vam zis ca o sa ma condamnati, decat sa imi depuna ina cvariul comunitar...asa incerc macar sa am si eu unele avantaje...tineam impreauna amsculul si femeleleprobabil dupa depunere voi izola masculul intrun recipient ) acum...sa nu pastrez puietul....doar sa formez un ciclu pt depunere...un mascul cu 2 femele...femelele sa depuna cam o data pe luna..masculu de 2 ori pe luna....si cand mai cresc un pic pestisori...sa depun cu o femela mai matura si sa duc "productia" la finish. Si zic productie ca as vrea sa am ceva icre depuse....ca sa la inceput...daca vor depune maxim maxim 100 de icre...la prima lor depunere....Mai ales pana se inavte si amsculu asta ce sa afca cu icrele...
la avatar e o poza cu masculul meu...am facut poza cu mobilul..dupa ce se termina acest mic experiment deal meu...apropo temperatura 21 de grade...voi face poze serioase cu o camera foto digitala.... astept si sugestii pt numele lui....
azi am lasat libera femela...comportamentul mascului a fost ceva gen alergam dupa femela...ne intoarcem la cuib ..mai construim ...sper seara se intensifica lucru al cuib..dince am obs...sau si ziua ...dar ar trebui umbrit putin acvariul...la lumina puternica...masculul are tendinta sa isi etaleze mai mult culorile si dimensiunile

sunt nerabdator sa vad ce face hard to please...daca are ceva rezultate...

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Neata! Ieri a murit femela accidentata:( Inca de la inceput am stiut ca asa va fi...maimulut statea intr-un colt, retrasa, si ranile de pe corp nu ii mai trceau, mancarea abia o nimerea....am fost terminata toata ziua. Masculul a inceput sa lucreze la cuib mai cu raspundere iar cealalta femela e foarte vesela ca i-am schimbat din apa.As vrea sa schimb din apa si la mascul dar imi e teama sa nu deranjez cuibul. Ceva sfaturi? Bafta Rtklancelot!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

86 Editat de rtklancelot (2009-10-16 12:11)

Re: Experiment betta

betta sunt f rezistenti...trebuia in apa femelei sa ii pui ceva urgent...putina sare gronjoasa....albastru de metil...sau orice alt medicament profesionist. Betta raspunde de cele  mai multe ori la medicamentatie, si se pot reface chair uimitor.
inainte sa te gandesti sa faci un schimb de apa...trebuie sa fii sigura ca merita, oricum masculul va reconstrui cuibul chiar daca il strici.
Nu prea ai fost clara , sau cel putin eu nu am obs sa fie mentionat pe undeva ce fel de hrana leai dat. daca foloseai de exemplu tetra min fulgi...si sfaramai intre degete si apoi le dadeai sa manance...e probabil sa fii ramas si resturi de mancare prin apa(care afecteaza calitate apei).eu inaite de reprodus as folosi hrana vie ori congelata gen artemia, sa ii pregatesc pt depus...in perioada depuneri recomand folosirea hranei granulata( eu acum folosesc betta bio-gold, cate 2-3 granule la o hranire).le dai cate o granula , astepti sa termine apoi dai din nou, de 2-3 ori pe zi...eu asa incerc sa reduc la minim alterarea calitatii apei(dar tot vor rezulta "deseuri" ca doar ce intra trebuie sa si iasa, dar daca e acvariul maricel te poti descurca altfel)din ce am citit pana acum tu nu ai zis acvariul de reprodus ce dimensiuni are...eu de exemplu am lungime =45 cm latime 25 cm ....si daca as dori sa fac un schimb de apa partial..as putea cu multa grija,rabdare, sa pastrez cam tot cuibul intact(lungimea maricica,oricum chiar daca distrugi tu putin din el..masculul va reconstrui,acum ca a inceput....Apropo de fatza asta , nu stiu daca stii dar si femelele pot face bule precum un mascul(am intrun recipient celalta femela...si ea gata de reprodus si a inceput singura sa faca ceva bule:)) )
femela cand este intrun acavriu cu un mascul(daca nu e separta intrun recipient, sau cu geam) pt reprodus mananca mai putin, e mai atenta la mascul sa nu vina sa o bata, daca ii desparti cum ai facut tu va incepe sa manance un pic mai bine,gandestete cum poti manca tu cu dusmanu langa tine....cu pistolu in fatza ta ....
si apa poate sa fi influentat apetitul ei...asa ca acum depinde de tine...ar fi bine sa dai detalii mai amanuntite(culoarea apei...e limpede, tulbure.....apa miroase intrun fel...daca nu ai teste sa faci pt ph duritate, nui probelma uitate la celelalte caracteristicile fizice care se pot observa cu simturile tale big_smile)....ca sa putem da sfaturi un pic mai precise....acum din experienta noastra ..vezi cam ce am facut noi...cum e  la tine situatia...si poti incerca ....nu e capat de lume ....
sper ca stii sa lasi apa de la robinet cam 24 de ore pt declorat si dedurizare...daca folosesti apa de la robinet ca mine ..recomand pastrarea ei 24 de ore intrun alt recipient pt a iesi clorul din ea..si sa se depuna materiile grele la fundul recipientului(poate fi si nisip, rugina de pe tevi vechi) si apoi foloseste acea apa.
am incercat sa acopar cam toate perspectivele problemei in speranta ca ceva de aici te poate ajuta, pt ca nu prea ai dat multe detalii tu si nici nu stiu exact cata experienta ai in acvaristica. toate cele bune...tinem pumni big_smile

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Da, am observat faza cu bulele, si ma tot uitam...nu cumva o fi mascul smile)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

88 Editat de rtklancelot (2009-10-16 12:26)

Re: Experiment betta

si femela poate construi la cuib...daca le dai drumu impreuna...osa  obs ca exista momente cand masculul lasa femla sa obs cuibul..sa vada cum e construi cat de mare e...etc..si poate face si ea bule la cuibul lor big_smile ...caz mai rar...de obicei doar il inspecteaza...doar pe femele vei obs dungi transversale sau longitudinale...ca sa stii sigur ca e femela....
oricum ce am uitat sa zic....daca apa crezi ca trebuie schimbata...schimba acum ..dupa ce vor depune...o sa ai o perioada pana incep pui sa inoate singuri...in aceea perioada ei cam depind de cuib+mascul sa stea la suprafata....atunci sa nu deranjezi cuibul in niic un fel....deci ...mai bine acum decat mai tarziu(acum ai femela separata...masculu e pe calea cea buna

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … .html,Asta este acvariul pe care il folosesc la reprodus si cred ca daca mi-as pune mintea as reusi sa scot putina apa fara sa stric din cuib.Am pus acum incalzitorul in apa cu care voi completa, sa fie la aceeasi temperatura, si in vreo 2 ore o sa ii schimb putin si din apa.Nu am stiut ca sarea e buna si in cazul in care e ranita.... Mancarea...i-am dat  JBL Novo Bea ....nu dati cu pietre, nu aveau la pet shop cand am fost nimic pentru betta insa am comandat deja pe net betta bio gold ca si tine. Mancare i-am dat in cantitati mai mari decat ar fi trebuit ( puiul meu de om a prins mancarea pestilor si a simtit neaparat nevoia sa ii hraneasca la greu:( ) Deci apa nu e tocmai ok si de-asta as vrea sa o schimb, aprox 40% si la mascul, si miroase putin a statut, dar nu suparator. Apa femeilei miroase putin diferit, nu stiu sa explic a ce, dar nu suparator, mai ales ca am si schimbat 40% din ea.Oricum , femela e ok, cred eu, se comporta normal, inoata, manaca, e ok. Cat despre experienta mea in acvaristica, este zero, sunt la prima incercare smile.  Multumesc frumos pentru sfaturi! O sa revin cu detalii, sa vedem ce se mai intampla azi.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

6,6 l ...cam micut...dar oricum vei reusi sa ii reproduci...schimba apa...lasa acvariul intro zona umbrita....mai retras...masculul va reconstrui cuibul...eu acum dupa 2 zile am cuib de vreo 10 cm lungime si 5-6 latime, iar acum femela ar da semne ca vrea...vedem daca imi depune azi....sar pueta masculul meu sa fie cam neexperimentat in reprodus si asta sa am tina un pic pe loc...
cand te hotarasti sa bagi femala cu masculul impreuna..ai grija sa amenajezi ascunzisuri in acvariu...in colturi...ca altfel o poate face franjuri....la propiu

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Esti un fericit, al meu a facut o tentativa de cuib de vreo 12 lungime si 2 latime...Afelicitari! Asteptam continuarea! Revin si eu pe seara cu poze, daca nu uit sa cumpar baterii la aparat:P

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Ha ha!! Chiar in momentul asta construieste la cuib!! Yupiiiiiiii!!!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Am schimbat apa si cuibul este aproape intact. Cand am scos din apa a ramas lipit pe peretele acvariului, apoi cand am pus apa s- a pus la loc smile Si o poza dupa schimbarea apei

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

promitator.....cred ca muncit ceva la cuibul ala.....ai perspective....dar acum nu stiu dca tia zis cineva ...dar in 6,6L chiar daca vor depunde....nu ma indoiesc ca nu vor depune....probabil nu iti va supravietui mult puiet. era bine sa fi fost un acvariu mai mare..si sa fii avut la inceput un volum mic de apa si apoi dupa depunere si dupa ce progeniturile au ajuns sa inoate singure sa cresti cate un pic volumul de apa....Un volum mic inseamna ca pesti vor creste f incet...le cam stagnezi cresterea....si s eintretine f greu calitatea apei cand incepi hranirea lor, puietul este f sensibil....la calitatea apei maia les ca optiunile de filtrare ale apei sunt limitate....un curent prea puternic(un filtru prea puternic) va avea rezultate negative asupra nr de supravietuitori.
sper ca nu team descurajat ..dar cam acesta este adevarul ...se recomanda pt depunere un acvariu de cam 40 de litri minim...umplut in prima faza cu 10-15 litri ca apoi sa cresti treptat volumul de apa....si nici 40 de litri nus suficienti daca vor depune f mult

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

De dimineata am gasit un cuib de toata frumusetea...vreo 12 lungimei si 8 latime. Dar cum totul ar fi fost prea simplu...femela mea nu mai are dungile verticale sad. Se poate sa ii dispara chiar daca nu a depus? Adica...e pe toane?:P

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

din cate am inteles pana cum ..tu ai femela separata de mascul.....o cauza posibila a disparitiei dungilor...
oricum dungile apar in functie de "toane" dar vor revni mai mult ca sigur
ai putea sa incerci sa o reintroduci in acvariul de reprodus...cuibul e maricel....deci masculul momentul cel mai bun de reintrodus era f de dim(sau daca veia stepta pana amien ..poti incerac si dupa inserate sa introduci femela..dupa ce stingi lumina la pesti)..cand pesti sunt cam letargici...acum masculul e vioi banuiesc...si cum o vei introduce femela in acvariu, acesta va sari pe ea...nelasandui timp sa se obisnuiasca cu acvariul, si va fugi in toate colturile dupa ea...=>carnagiu

acum e momentul decisiv...introducerea femelei....e mai mult vb de noroc....daca experienta nu prea e....:D ...daca introduci femela si nu reapar dungile....atunci e putin mai complicat dar nu cred sa nu reapara dungile...ori introduci azi femela..ori maine ....cam asta e problema la tine acum big_smile

daca vrei sa incerci acum sa introduci femela...poti incerca sa pui masculul putin timp intrun recipient mic transparent...sa ramana totusi in acvariu...si sa introduci femela...lasandui timp si ei sa se obinuiasca cu acvariul...iar masculul sa obs tot big_smile, cam dupa 30 de minute lasa masculul liber si sper sa ai timp sa obs...e f interesant jocul lor de curtare...nu iti pot garanta ca vor depune azi( inca un sfat ..betta poate sa sara din acel recipient....cata nu face un mascul pt depus smile) )
Dar oricum va alterna pt inceput curtarea femelei cu intoarcerea la cuib sa faca lucrari de intretinere...si femela va veni spre cuib sal obs....sau va sta aproape nemiscata ca sa nu atraga atentia mascului. Daca vor depune azi...ar fi ceva....trebuie dupa depunere sa scoti femela...si sa ramana doar masculul....atentie masculul nu mananca icrele...le ia in gura si le duce la cuib..icrelele sunt mai grele ca apa si nu plutesc sar ducce la fund daca nu ar fi masculul.apoi masculul va sta si va avea grija de cuib..va ventila ...si va aduna icrele care mai cad din cuib..etc....cand treci de etapa asta...voi reveni cu pasi de urmat....

oricum ai acvarul micut...si daca femela nu are locuri de ascuns....va iesi oricum lovita...fara cativa solzi...muscata de inotatoare....daca nu e ceva f drastic..gen lipsa coditza big_smile, femela se va reface rapid dupa depunere. Oricum dupa depunere recomand sa tii femela putin intrun acvariu mic separat ..ori pui putina sare gronjoasa in apa ei..ori putin albastru de metil(sa incerci sa previi infectarea ranilor, sare parca un varf de linguritza la 4 litri, si albastru de metil, sau verde de malachit cumparale de la un petshop si vb cu vanzatorul de acolo sa iti spuna exact). Nu am mai avut de mult probleme cu pesti , asa ca nu mai stiu exact dozajul, si tu nu dozezi ca sa tratezi, pui ca sa previi..deci vei tine pestele acolo(un fel de carantina impusa).oricum se pune mai putin decat in mod normal...ca sa poti tine si pestele mai mult timp in aceea apa...si ca previi orice probleme, poti icnerca sa vezi daca exista topic,discutie pt tratarea bolilor de pestii....oricum e destul sa pui si putina sare gronjoasa...sarea este un antiseptic natural....deci nu vei avea probleme....
Bafta...uitate la semnatura mea...observatie si rabdare...deci cam asta trebuie sa ai ca sa reusesti big_smile

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Hmmm, am ajuns acum pana acasa si vad ca are cuibul spart in unele parti, sunt niste goluri micute....asta va fi o problema ?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

presupun ca nu ai pus femela imrepuna cu masculu....acele goluri nu vor fi o problema...cat vrei sa reziste bulele acelea....au durata limitata de viata(doar sunt bule)...dar masculul va reconstrui cuibul....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Nu am pus inca femela. O sa o bag in noaptea asta intr-un recipient sa se "cunoasca" si dimineata devreme ii dau drumu sa vedem ce iese:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

100 Editat de rtklancelot (2009-10-17 22:55)

Re: Experiment betta

as recomanda o cautare youtube...betta
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rK0m_awMOWQ[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xv8mitobTw8&feature=related[/youtube] acest al doilea linke..e de fapt un jurnal vidoe de reproducere betta...si daca dai in dreapta more from ....poti vedea tot jurnalul...poate fi util

in primul link ..am obs cat de simplificat e decorul pt reprodus...la umatoarea reproducere poti incerca cum a reusit acel tip.....apropo acolo vezi cat de afectata e femela de reprodus..si inc e stare a aduso masculul...bine ca nu are si luptele intre ei...:D
cam la asta te poti astepta big_smile

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie