Re: pesti bolnavi?

si se formeaza acele bacterii de abiea peste 3 saptamani sad .nu se poate si mai putin?desigur,fara substante.deja,inainte sa se intample toate astea cu pestii am sunat sa i-au ancistrusi.normal azi trebuia sa-i am dar din fericire s-a anulat pe luni/marti din anumite motive.ieri in acvariu(am cumparat ieri unul de 30 litri)am pus apa si am dat drumul la incalzitor si la filtru si am pus niste mancare(din pacate a cazut cam multicel)si azi apa era alba.acum am schimbat-o si am luat si o punga de pietris din curtea scolii si acum fierb pietrele.am schimbat multe ape si dupaceea am pus la fiert pietrele.dupaia pun in acvariu pietrisul si pun si celelalte.
si in legatura cu pestele,azi noapte(10/11 noaptea)am pus un ghiveci curat din plastic unde sa se ascunda pestele.a intrat si culorile i-au renviat la viata.credeam ca se va calma si exact asa a fost.:D

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

42

Re: pesti bolnavi?

Daca ai nitrivec, cumparat deja, poti sa pui cateva picaturi (conform instructiunilor) fiindca va ajuta ciclarea.

Ce bine te-ai gandit cu ghiveciul!... smile
Probabil ca avea nevoie de o ascunzatoare... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

43 Editat de polar bear (2010-03-25 18:12)

Re: pesti bolnavi?

da,el se ascundea sub incalzitor,dar la cat de putin litri sunt apa devine foarte calda si devine"peste fiert"(27/28 grade)pe cand in cealalta parte,in ghiveci,ramane aproape aceasi temperatura(23-24). smile
si cu nitrivecul,am avut dar a expirat.si l-am aruncat sad

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

apropo,coada nu i s-a mai "mancat" deloc.ma gandesc,pentru a fii mai linistit,cand vine noii pesti sa-l pun si pe el acolo?ca la fel si la om,un om singur este foarte stresat,pe cand daca este cu cineva se poate calma unul pe celalalt.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

45

Re: pesti bolnavi?

polar bear A scris:

apropo,coada nu i s-a mai "mancat" deloc.ma gandesc,pentru a fii mai linistit,cand vine noii pesti sa-l pun si pe el acolo?ca la fel si la om,un om singur este foarte stresat,pe cand daca este cu cineva se poate calma unul pe celalalt.

Asa este... ai dreptate... si eu cred ca niciunui sufletel nu-i place singur...
Doar ca, din cate stiu eu trebuie sa ai grija la aclimatizare cu cei noi.
Ei vin dintr-un mediu diferit, si  trebuiesc obisnuiti treptat cu apa din noua casuta.
Banuiesc, ca mai pe seara vor intra si avansatii sa te mai indrume... smile

Chiar imi doresc sa-si revina si sa te imbucure cu giumbusliucurile, pe care le va face impreuna cu noii prieteni:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

46 Editat de polar bear (2010-03-25 19:09)

Re: pesti bolnavi?

da,pana la urma sunt fericita,pestele acesta putea sa moara oricand,si totusi am reusit sa-l salvez,chiar daca sunt mai incepatoare in acvaristica.mai am multe de invatat,dar totusi,mai de la inceput s-a intamplat ceva(pestele mort + acest peste),si am reusit sa trec(probabil ca la alt incepator ar fii murit ambii pesti), si a fost un pas maricel,unul la care nu toti incepatorii il pot face,si ma bucura acest lucru ca am putut trece,intr-o zi,cand unii vor patii ca mine,ii voi ajuta cu mare placere asa cum voi ma-ti ajutat voi pe mine. big_smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

47 Editat de Lucia (2010-03-25 19:15)

Re: pesti bolnavi?

Asa este!
Ai facut un pas mare si totul va fi bine pana la urma... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: pesti bolnavi?

da,totusi,coada pestelui pare sa creasca la loc.inainteaza putin si greu da pare sa creasca ceva alb-transparent.eu cred ca ii creste coada la loc,ca nu pare sa isi mai piarda dinou coada.s-a vindecat?a reusit sa invinga boala?mi se pare totusi ciudat fara nici un tratament(dar asta nu inseamna ca nu sunt bucuroasa).daca pestele este vindecat,va rog sa nu inchideti topicul,cine stie,poate mai apare un caz in acvariu...

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

o,doamne!!!Scapi de una,vine alta.(ma refer la boli,am detectat alta boala sad ) !!! gris. din cate am citit trebuie sa maresc temp la 30-32 de grade si sa pun o lingurita de sare la 4 litri si sarea neiodata(dizolvata intr-un recipient si pusa dupaia treptat,treptat in acvariu).pestele este foarte voios si mananca.nu vad ca el ar incerca sa se "scarpine" de ceva,chiar daca are niste pietre inauntru.Deci,este bine?am ratat ceva?cand sa incep tratamentul?chiar de azi?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

50

Re: pesti bolnavi?

are pete mici pe corp,albe ??? daca da poti sa incepi tratamentul. dar ai grija cu ridicarea temperaturii. gradat se ridica,foarte gradat. si la fel si cand o aduci la temperatura initiala.

Re: pesti bolnavi?

nu are pe corp,doar pe cap si putin pe gat.de unde a contactat boala,nu stiu.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

bine,am inceput tratamentul.cred ca in apa am pus un gram de sare.nu am curaj sa pun o lingurita.mi se pare prea mult.nu inteleg cum un peste de apa dulce sa se inteleaga cu sarea.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

53

Re: pesti bolnavi?

Stai putin!

Daca are puncte albe pe cap si pe gat sunt aliniate cumva ca intr-o linie, la ancistrusi e semn de maturizare! Nu e boala!
Un gram de sare nu le face rau... smile

Si nici nu le ridica temperatura, daca nu e cazul..

Pe mine ma ingrijoreaza mai repede acel ceva alb transparent de la codita.. din fin rot se poate ajunge si la ciuperca...

Da mai multe detalii despre puncte... intre timp caut o poza..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: pesti bolnavi?

nu,nu sunt intr-o linie,sunt puncte neregulate ca sa zic asa,dar la codita,daca nu ii creste coada, si ar fi ciupesra,atunci cum ar trebui sa fie coada in moment ce creste?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

55

Re: pesti bolnavi?

Dar.. din ce am vazut eu in poze pe net ei au niste punctulete pe ei...

Cat despre codita... nu stiu ce sa-ti zic sad ... mai caut si eu...
Sper sa intre si vreun proprietar de ancistrus...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: pesti bolnavi?

m-am mai uitat la el o data,este dinou palid(dinou este stresat ca am lasat lumina aprinsa si nu puteam invata in intuneric).si cu punctele,parca a disparut putin(sunt mai greu vizibile ca pestele este stresat si a devenit palid),am pus jumatate de lingurita de sare(acum o ora).ca sa zic asa,pe gat,in lateral,are doua puncte(si pe o parte si pe alta deci,total 4 puncte albe),care sunt ca o linie,distanta intre ele este de un milimetru,chiar mai putin.

"Daca are puncte albe pe cap si pe gat sunt aliniate cumva ca intr-o linie, la ancistrusi e semn de maturizare! Nu e boala!"
scuze,dar nu este ancistrus,este hoplo.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

57 Editat de Lucia (2010-03-25 23:13)

Re: pesti bolnavi?

Nu-i bai ca e hoplo.. sanitarii in general au punctulete pe ei..
Uite un link cu o poza,... si ala are niste punctulete..

http://aquaworld.netfirms.com/Siluroide … acatum.htm


Vai.. sper sa nu fie altceva..

Desi... cumnatul meu are si zice ca si la al lui i s-a mai intamplat sa-i dispara din codita, si apoi si-a revenit.
El mi-a spus ca asa se comporta ei, ca asa se intampla la hoplo.. dar n-as vrea sa-ti spun prostii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

58 Editat de polar bear (2010-03-26 01:34)

Re: pesti bolnavi?

da,are acele punctulete albe.maine ii schimb apa,sa scap de sarea din apa.deci se pare ca este normal cu punctuletele big_smile .

ma uitam la peste,si este tot corpul alb,i se mai vad niste pete din acelea maronii foarte greu, cred ca este de la sare,gata,scap de sare,chiar acum,ii schimb apa,40%

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

am venit cu poze(scuzati claritatea,idea este sa vedeti cat de alb este).Poza 1

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

poza 2

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.