21

Re: De la A la ...apa tulbure

Nici indesat nu trebuie ca daca se colmateaza repede o sa scada debitul mult sau doamne fereste nu mai trece apa si se arde pompa. Dar in rest e ok cum ai procedat.

Acum te intreb ce volum are acvariul tau si cum faci filtrarea biologica? Ca si acolo e mica mare problema. Stii despre materialele filtrante care ofera suport pentru bacteriile denitrificatoare. Ca acel aquaball este foarte slab la acest capitol.

22

Re: De la A la ...apa tulbure

o sa mai umblu sa mai scot putin din vata sa nu fie prea multa.
acvariul are 63l brut. inafara de acel filtru nu am nimic.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

23 Editat de scifficus (2010-04-14 13:33)

Re: De la A la ...apa tulbure

Depinde si de ce pesti ai si numarul lor. Este mult prea mic ca sa poata oferi o filtrare mecanica si biologica in acelasi timp. Incearca sa vinzi filtrul actual, poate il ia cineva doar pe post de pompa de recirculare si cauta un filtru intern, nu costisitor, dar in care se poate etaja catusi de putin materialele filtrante incat sa poti face o filtrare mai buna.

24 Editat de drblade (2010-06-09 00:45)

Re: De la A la ...apa tulbure

Am uitat de apa tulbure

http://img411.imageshack.us/img411/9500/dsc05102b.jpg


http://img693.imageshack.us/img693/3518/dsc05099f.jpg


http://img32.imageshack.us/img32/3875/dsc05097zd.jpg

25

Re: De la A la ...apa tulbure

INCREDIBIL!

26

Re: De la A la ...apa tulbure

Frumos!
Te intreb si pe tine...! Aspiri vreodata substratul? Si daca da, cum?!

27

Re: De la A la ...apa tulbure

Eu am bagat apa direct de la robinet in care am adaugat 2 produse de la Sera(bionitrivec cu bacterii, si aquatan pentru decalcificare si nu mai stiu ce alta epurare)si apa dupa 2 zile era deja cristalina si pestii nu au avut nicio problema, recunosc ca mi-a fost cam frica sa-i las in apa fara sa las acvariu la ciclat

28 Editat de Avatar (2010-06-09 02:51)

Re: De la A la ...apa tulbure

bogdivaio A scris:

INCREDIBIL!

Normal ca e incredibil, doar a avut profesor bun big_smile Si sa stii ca asta a fost si reactia mea cand am intrat la el in casa si i-am vazut acvariul dupa 2 luni. Totusi i-am sugerat sa mai taie din umbrosumul ala ca e prea imens, eclipseaza restul plantelor din jur.
Vreo 10 fire de umbrosum de la mine, doua luni mai tarziu si uite ce monstruozitate acolo big_smile Co2 rulez !

ciprian01 A scris:

Frumos!
Te intreb si pe tine...! Aspiri vreodata substratul? Si daca da, cum?!

Nu-l aspira, inca mai si uita sa schimbe apa, ii mai reamintesc eu big_smile schimba apa cu acelasi tip de furtun de care iti spuneam in celalalt topic, pompa aia manuala de 7-8lei tongue

Am preferat sa raspund eu ca e om ocupat, cu familie, copil.

29

Re: De la A la ...apa tulbure

ionela A scris:

Eu am bagat apa direct de la robinet in care am adaugat 2 produse de la Sera(bionitrivec cu bacterii, si aquatan pentru decalcificare si nu mai stiu ce alta epurare)si apa dupa 2 zile era deja cristalina si pestii nu au avut nicio problema, recunosc ca mi-a fost cam frica sa-i las in apa fara sa las acvariu la ciclat

Ai nimerit bine aici oare ? Cred ca ai gresit topicul lol

30

Re: De la A la ...apa tulbure

Avatar A scris:
ionela A scris:

Eu am bagat apa direct de la robinet in care am adaugat 2 produse de la Sera(bionitrivec cu bacterii, si aquatan pentru decalcificare si nu mai stiu ce alta epurare)si apa dupa 2 zile era deja cristalina si pestii nu au avut nicio problema, recunosc ca mi-a fost cam frica sa-i las in apa fara sa las acvariu la ciclat

Ai nimerit bine aici oare ? Cred ca ai gresit topicul lol

Poate ca nu am inteles bine despre ce se vorbea, dar pentru asta existi !!! Taxeaza-ma!!!

31

Re: De la A la ...apa tulbure

ciprian01 A scris:

Frumos!
Te intreb si pe tine...! Aspiri vreodata substratul? Si daca da, cum?!

Nu prea am cum sa aspir manado..:)

32

Re: De la A la ...apa tulbure

Ehhh, ce se poate face cu doar 3-4 firicele de plante, mult co2 si ceva fertilizanti smile

33

Re: De la A la ...apa tulbure

Update:

34

Re: De la A la ...apa tulbure

drblade A scris:

Update:

Superb, Alex! ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35

Re: De la A la ...apa tulbure

De vis !!! :apl  :apl  :apl

36

Re: De la A la ...apa tulbure

Prietenii stiu de ce  :sok

37

Re: De la A la ...apa tulbure

drblade A scris:

Update:

Imi poti spune te rog ce planta este cea din centru(tufa cu frunzulite mici) si daca necesita instalatie de CO2?

Multumesc,

Andrei

38

Re: De la A la ...apa tulbure

AndreiPro A scris:
drblade A scris:

Update:

Imi poti spune te rog ce planta este cea din centru(tufa cu frunzulite mici) si daca necesita instalatie de CO2?


MICRANTHEMUM UMBROSUM si citez "This plant can be grown without CO2, although the growth rate will be greatly slowed and the leaves will be smaller. "

39 Editat de Horia (2010-11-30 18:18)

Re: De la A la ...apa tulbure

Foarte frumos acvariul si eu am unu identic (ca marca nu ca splendoare) Ti-am furat pozele si le voi folosi ca model :pp. Ai facut o treaba super sper sa imi iasa si mie ceva asemanator big_smile

Vad ca folosesti Taifun, esti multumit de el e mai bun ca unu ceramic?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

40

Re: De la A la ...apa tulbure

Nu mai folosesc de mult taifun...recomand reactor extern sau filtru de tigara intern.