41 Editat de ciprian01 (2010-03-30 00:27)

Re: Va place sa cititi?

Mai sunt si altele faine...!

42

Re: Va place sa cititi?

La ora asta imi vin in minte o gramada de autori...

De exemplu nu mi-a venit sa cred ca "De veghe in lanul de secara", a fost scris de un om cu IQ 69.
Asa se spune de Jerome Salinger...
Va recomand si "Noua povestiri".

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Va place sa cititi?

M-as baga si eu aici dar imi e teama sa nu fiu catalogata drept paranoia...
Mie personal mi-a placut f tare Irvin Yalom- "Calaul dragostei" . De fapt imi place tot ce scrie Irvin Yalom , dar asta a fost prima carte scrisa de el pe care am citit-o, si nu am putut-o lasa din mana. Sunt povestite cu umorul specific autorului cateva cazuri de psihoterapie pe care le-a avut in decursul carierei. M-a marcat cat de mult isi pun amprenta asupra psihicului nostru anumite intamplari carora nici macar nu le dam importanta . In unele cazuri m-am regasit partial ( si acum o sa spuneti..."ahaaaaaaa, deci esti putin dusa " big_smile ....toti suntem putin dusi, stati linistiti wink  )

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Va place sa cititi?

Ar mai fi ... Castelul Palarierului - AJ Cronin, Eseuri de indragostit - Alain de Botton, Formula Fericirii - Stefan Klein, Dincolo de bine, dincoace de rau, despre iubire - Aurora Liiceanu &Alice Nastase, Despre ura - Gabriel Liiceanu, Sons and Lovers - D.H. Lawrence, 1984 - George Orwell, Jane Eyre - Charlotte Bronte, Egoistul Romantic - Frederic Beigbeder, Patul lui Procust - Camil Petrescu, Adam si Eva - Liviu Rebreanu......si lista poate continua. Pacat ca nu mai am timp sa citesc in ultima vreme sad

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

45

Re: Va place sa cititi?

Incercati o carte de-a lui Neagu Djuvara sau Alexandru Paleologul.. as putea spune ca e imposibil sa nu va placa.
Nicolae Steinhardt - Jurnalul Fericirii - o carte din care veti invata multe!
Pentru cei impatimiti ai genului Fantasy (si nu numai) as veni cu propunerea Roata Timpului a lui Robert Jordan, impartita in 12 volume, peste 10.000 de pagini.. chiar daca necesita mult timp, dar merita!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Va place sa cititi?

Ah, si uitasem Frank Herbert- Dune. Care cu siguranta depaseste mult filmul/filmele facute dupa carte

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

47

Re: Va place sa cititi?

hai ca ma provocati top 10 pentru mine:
1. Castelul din Ronquerolles autor Frederic Soulie
2. Crima si pedeapsa - Dostoievsky
3. Zeii insisi - Isaac Asimov
4. Mitul eternei reintoarcerii - Mircea Eliade
5. Marile sperante - Charles Dickens
6. De veghe in lanul de secara - JD Salinger
7. Numele trandafirului - Umberto Eco
8. Mandrie si prejudecata - Jane Austen
9. Surorile Boleyn - Philippa Gregory
10. si pentru ca am fost si eu copil....karl may-winnetou (si absolut ce a scris acest om despre pieile rosii fara a fi nici macar pentru o zi in preerie.....al naibi neamtz wink ); Alexandre Dumas - cei 3 muschetari sau Robin Hood; Aventurile lui Tom Sawyer si Aveturile lui Huckeberry Finn - Mark Twain;  Coliba Unchiului Tom-Harriet Beecher-Stowe si altele........ si altele........ si altele..........doamne ce amintiri, iar timpul asta ne impiedica sa ne facem altele...in acest domeniu.....

inainte nu mancam, nu dormeam doar pentru a mai citi un capitol......offff....alergatura de zi cu zi ne cioparteste vertebra cu vertebra............

?

48

Re: Va place sa cititi?

paulteroristu A scris:
eXotic A scris:

Sincer nu prea se mai citerste ca inainte.Moemntan cartile au ramas de domeniul trecutului.

adevarat....nici macar nu se mai scrie cum se scria inainte....:))

teroristule cand vom termina cartiile bune din trecut...abia atunci avem dreptul sa ne plangem de cele din prezent....si acum sunt o multime de carti bune...........

?

49

Re: Va place sa cititi?

Cartile nu vor ramane niciodata de domeniul trecutului! wink
Cei care la citesc (sau incearca) sunt expusi fenomenului....

50

Re: Va place sa cititi?

Se pare ca cei care scriem aici... suntem cam in aceeasi generatie...  suntem printre cei care n-au uitat ce inseamna sa simti mirosul hartiei si al cernelii...
Ma bucur nespus...

Sa nu uitam de exemplu de aventurile romanesti: "Ciresarii".. lol
Si azi daca ar citi-o cineva... nu s-ar mai putea opri din citit, si dupa ce ar termina toate volumele... ar avea senzatia ca mai trebuie un volum...

Portretul unei doamne, H. James,
Moartea unui comis voiajor, A. Miller,
Agatha Cristie, Autorii rusi,

Codul lui Da Vinci - Dan Brown, ecranizarea nu urmareste cartea pas cu pas, dar Tom Hanks face un rol... mie imi place 

Ce lume frumoasa lumea cartilor... 

Acum mi-am cumparat Simbolul pierdut.. Dar o voi citi dupa Ingeri si demoni...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

51

Re: Va place sa cititi?

sti care hartie si cerneala miroase mai tare decat Chanel No. 5? cea de la 100$ lol

52

Re: Va place sa cititi?

pelly67 A scris:

sti care hartie si cerneala miroase mai tare decat Chanel No. 5? cea de la 100$ lol

Beton! Nu stiam bancul... lol :LOL: lol :LOL:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53 Editat de pelly67 (2010-03-30 14:02)

Re: Va place sa cititi?

nu e banc ...chiar asa este! cauta o hartie nou nouta si bag-o sub nas! te i-a cu lesin! wink

54

Re: Va place sa cititi?

Hm...observ ca mai toti cititi aproape numai scriitori straini. Chiar nu se mai gasesc carti de calitate de pe meleagurile noastre? Intreb, au trecut mai multi ani peste voi, si ma gandesc ca daca existau le`ati fi mentionat....

Etiamsi omnes, sed non ego.

55

Re: Va place sa cititi?

pai astia romani s-au facut toti parlamentari!...sau scot numai surogate!

56

Re: Va place sa cititi?

nu ma refer la ce a iesit nou...ca jumatate din cartile nou lansate sunt bune de aruncat la gunoi. Asta`mi aduce aminte de colectia aia, cu Blonde la cumparaturi sau ceva de genu, sunt niste carti colorate, clar adresate unei clase de cititori...daca pot fi numiti "cititori". Eu zic de roamne/carti consacrate din literatura romana.

Etiamsi omnes, sed non ego.

57

Re: Va place sa cititi?

sau poezie....mie una imi place extraordinar de mult Ion Minulescu. Daca aveti un minut si vreti sa cititi o poezie frumoasa, va recomand Romanta policroma, sau Cantecul nebunului. Astept si o parere, de la cei ce citesc poezie

Etiamsi omnes, sed non ego.

58

Re: Va place sa cititi?

da acel segment este de toata lauda! penibil este ca cei care chiar aveau vocatie au dat condeiul pe talk-show-ul de 2 lei!

59

Re: Va place sa cititi?

Cezara A scris:

sau poezie....mie una imi place extraordinar de mult Ion Minulescu. Daca aveti un minut si vreti sa cititi o poezie frumoasa, va recomand Romanta policroma, sau Cantecul nebunului. Astept si o parere, de la cei ce citesc poezie

Iubesc "Rondelul Rozelor" de Macedonski, si il iubesc pe Eminescu... cu poezie si cu proza cu tot..."Cezara"...
Hm... ce amintiri... am facut actorie in timpul liceului si am avut un fragment din Cezara...

Apropos de fragmente... si amintiri

Teatru: Pescarusul - Cehov

Eheeiii ce vremuri erau...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

60

Re: Va place sa cititi?

lucia A scris:

si il iubes pe Eminescu

...iar eu pe Veronica Micle....mai ales ca stau chiar pe ea(str.) din cand in cand lol:lol::lol: ....... si permanent vreo 4 ani....relatie lunga lol:P

?