21

Re: valisneria gigantea

sece4u20 A scris:

bogdi facem un topic cu retetare de mancare pt pesti ??? ce ziceti ??

Buna ideea!

Dar carnea sau orice aliment isi pierde f mult din valoare prin preparare termica! O solutie este congelarea la temp f scazute! Sterilizeaza!


Mixtura s-a incetatenit ca ar fi hrana pt discusi! Dar este o modalitate de a hrani orice peste! Doar compozitia poate sa difere in functie de necesitati!
Dar carnea se administreaza cruda!

22

Re: valisneria gigantea

Lucia A scris:
bogdivaio A scris:
Lucia A scris:

Carnea o lasi cruda?

eu o fierb inanite,apoi o curat de pielitza si o tai cubulete

De la tine... numai cu clestele trebuie scos...
lol lol lol

lol...am reeditat mai sus..RETETA NU IMI APARTINE!(am luat-o si eu de la cineva dar este buna va granatez pentru orice specie de pesti)

23

Re: valisneria gigantea

de la valisneria am ajuns la retete culinare. ce imi place mie forumul asta lol:lol::lol::lol::lol:

24

Re: valisneria gigantea

sece4u20 A scris:

bogdi facem un topic cu retetare de mancare pt pesti ??? ce ziceti ??

Eu una... abia astept sa fie totul centralizat undeva...
Adica, se poate mentiona aceasta reteta este potrivita pt urmatoarele tipuri de pesti... etc

Multa lume are in casa un morcov de exemplu, dar nu s-a gandit ca poate si fishulica ar manca...
Se stie ca in hrana pt imbogatirea culorilor este pus betacaroten..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: valisneria gigantea

ciprian01 eu fierb doar inima de vita(motive personale)..in rest nu se fierbe nimic
Acest tip de hrana l-am folosit-o initial  la scalari(pentru ei am facut-o) dar am tras-o in baghete mai mci si am da-to si la vivipari si alte specii cu gura mai mica...o DEVOREAZA!

26

Re: valisneria gigantea

este un topic facut la hrana http://www.acvariidevis.ro/forum/viewto … 407#p30407
aici ne trecem cu totii retelete. e bine ??? sau doriti altfel facut ???

27 Editat de Lucia (2010-03-30 00:50)

Re: valisneria gigantea

bogdivaio A scris:

ciprian01 eu fierb doar inima de vita(motive personale)..in rest nu se fierbe nimic
Acest tip de hrana l-am folosit-o initial  la scalari(pentru ei am facut-o) dar am tras-o in baghete mai mci si am da-to si la vivipari si alte specii cu gura mai mica...o DEVOREAZA!

Te rog sa explici cum ai transformat-o in baghete mai mici..

Si eu le-am preparat a lor mei niste hrana speciala, dar am doua probleme:
1. Cand am congelat-o am portionat-o pt o hranire
2. Nu pot sa maruntesc cubul fiindca e beton...

N-am incercat sa-l arunc in acvariu... fiindca m-am gandit ... daca e prea rece?

Si daca se dezintegreaza aiurea?

Na!
Hop! Ca m-am luminat si eu... am gasit la hrana pestilor de apa dulce... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: valisneria gigantea

Eu merg pe varianta cruda!
Biologic este mai completa! Se mai opareste cateodata ficatul, da rputin!
oricum, starea pestilor ne spune cat de mult le place si cat de buna mancarea administrata!

29

Re: valisneria gigantea

in general bacteriile mor undeva la 60-70 de grade celsius. de aceea si alimentele noastre sunt bine sa fie doar oparite cum a spus ciprian. deoarece prin fierbere multe din substantele necesare se pierd.

30

Re: valisneria gigantea

acum fiecare face cum vrea..eu am postat reteta mai departe poate fi imbunatatita de fiecare dupa nevoi si cunostiinte