21

Re: Test apa / problema nitrati

Lucia A scris:
Avatar A scris:

cred ca te referi la acesta : http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm nitrat removal

Asta il aveam in acvariul mic, in ala de 54 fiindca era chiar de la firma Juwel...
Poate de-asta acolo n-am avut chiar asa probleme cu algele...
Mai aparea cate un punctulet mic pe geam.. dar care se indeparta usor, dar adevarul este ca n-au "inflorit" niciodata algele in el...

Ciudat este ca acum... nu apar green spot algae...

Iar green beard algae, am citit ca se dezvolta in acvariile sarace in CO2.

Lucia, am incercat sa mi te imaginez dupa noaptea de nesomn. Nu am reusit decit sa-mi imaginez ceva descurajant pentru un eventual privitor. Revino-ti si intelege ca acvariul acela nu reprezinta intreaga ta viata! Si chiar daca ar fi asa, in viata nimic nu este iremediabil cu exceptia mortii.
In esenta, toti cei care ti-au dat sfaturi, ti-au spus lucruri f. exacte. Incearca sa faci o sinteza a informatiilor si vei rezolva problemele cu certitudine. Dar, inainte sa iei orice masura, asuma-ti in totalitate situatia in care acvariul tau adaposteste carasi aurii, care impun niste reguli destul de stricte in ceea ce priveste amenajarea. Nu numai numarul pestilor este determinant in cazul acesta, ci si marimea lor. Imposibilitatea de a planta semnificativ un astfel de bazin, duce de multe ori la suprematia algelor. Substantele hranitoare in exces, le ajuta sa prolifereze, datorita dereglarii unor parametri ai apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Test apa / problema nitrati

catag A scris:

Eu unu vorbesc de co2 in orice acvariu in care sunt plante si probleme de alge.

deci tu inca susti ideea de a avea o instalatie de co2 intr-un acvariu cu carasi, aproape steril? F tare..

ar fi prima oara cand vad asa ceva.. cine stie poate descoperi ca merg eriocauloni si tonine in acvariu cu carasi.. Doar au reusit sa combine pesti de apa sarata si apa dulce in acelasi bazin.. Orice se poate..

Lucia, mai bine intreaba ce solutii adopta crescatorii de pesti..

23

Re: Test apa / problema nitrati

Va multumesc tare mult pt suport!

Atunci voi cumpara acel burete filtru care inlatura nitratii, doar ca nu stiu cum sa cresc un pic duritatea apei pt noii mei prieteni melci. (Am vrut 6, dar erau 7 pe stoc si atunci i-am luat pe toti)

Mi-e frica, sa nu pateasca ei ceva...

Sa ascund o scoica in acvariu?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24 Editat de Baracuda (2010-03-31 18:34)

Re: Test apa / problema nitrati

Lucia A scris:

Va multumesc tare mult pt suport!

Atunci voi cumpara acel burete filtru care inlatura nitratii, doar ca nu stiu cum sa cresc un pic duritatea apei pt noii mei prieteni melci. (Am vrut 6, dar erau 7 pe stoc si atunci i-am luat pe toti)

Mi-e frica, sa nu pateasca ei ceva...

Sa ascund o scoica in acvariu?

Mi-e teama ca vei inlatura numai efectele, nu si cauzele prin folosirea "acelui burete". Facind asa, problemele se vor manifesta din nou, mai devreme sau mai tirziu. Ar fi ca si cind, ai bea o cafea ca sa alungi somnul, in loc sa te culci. Tu trebuie sa te concentrezi asupra cauzelor, care au fost enumerate de toti cei care au scris in topicul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Test apa / problema nitrati

Acum am testat apa din bidoane (flacone de 5l) care o las la declorinat cca. o saptamana.
Asta e de sambata..
Valorile ei sunt:

NO3 - 0-10
NO2 - 0
GH - 7
KH - 3
PH - 7,2-7,6

Concluzia mea... hm ... sunt in ceata.. am niste pietricele calcaroase... sau scoici...

Daca fac acum un schimb de apa scad NO3 -ul, dar duritatea carbonatului ramane la fel....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

26

Re: Test apa / problema nitrati

dupa cate am inteles eu, testele au fost facute cu 5 in 1...nu stiu cat de bune sunt, incearca sa testezi cu cele dedicate individual pentru ca sunt mai apropiate de adevar
toate testele sunt orientative, nici unul nu i-ti va arata cu exactitate o valoare.

am mai citit ca doresti sa maresti Kh-ul,:rolleyes: ...de ce ? ...mai toata lumea urmareste sa obtina o valoare a acestuia cat mai mica pentru a avea o apa cat mai moale....si tu vrei sa il maresti.eu zic sa il lasi asa. in rest celelalte valori mie unul mi se par OK, doar ca as mai umbla putin la Ph las mai scade putin, tongue:P...... ce sai faci mie i-mi place o apa mai acida:lol:

27

Re: Test apa / problema nitrati

costi8 A scris:

dupa cate am inteles eu, testele au fost facute cu 5 in 1...nu stiu cat de bune sunt, incearca sa testezi cu cele dedicate individual pentru ca sunt mai apropiate de adevar
toate testele sunt orientative, nici unul nu i-ti va arata cu exactitate o valoare.

am mai citit ca doresti sa maresti Kh-ul,:rolleyes: ...de ce ? ...mai toata lumea urmareste sa obtina o valoare a acestuia cat mai mica pentru a avea o apa cat mai moale....si tu vrei sa il maresti.eu zic sa il lasi asa. in rest celelalte valori mie unul mi se par OK, doar ca as mai umbla putin la Ph las mai scade putin, tongue:P...... ce sai faci mie i-mi place o apa mai acida:lol:

Multumesc tare mult!

Dar valorile din mesajul de mai sus, sunt facute la apa care o tin pentru schimburi.
Eu am NO3 - undeva la 25.

Iar duritatea KH... fiind 3.. nu va afecta melcii?
Eu n-as vrea sa li se destrame cochilia, si sa le provoc suferinte inutile...
De-asta ma tot agit pe-aici...

Nu m-ar lasa inima sa-i... distrug eu...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.