21

Re: Acvariu 450l

sal
 
Nu inteleg de ce nu ai ales un silicon negru!ca sigur se vedea mai bine!

22

Re: Acvariu 450l

chiar vroiam sa iti zic.. un e1500 singur nu face fata.. mai ales la ciclide..
parerea mea.. ori 2 e900 sau si pe asta as merge eu e1500 cu e900..
parerea mea e ca siliconul transparent arata cel mai bine

23

Re: Acvariu 450l

Mult material filtrant bio intr-un e1500 si o pompa de recirculare puternica, gen Koralia, este suficient pentru ce ai acolo.

Iti urez succes cu ce vrei sa faci tu acolo.

24

Re: Acvariu 450l

dorul A scris:

Salutare,
Astazi am inceput un nou proiect acvariu 453l, dimensiune 150x55x55, dimensiune sticla 10mm
Acvariu pe care vreau sa il populez cu ciclide americane: ramirezi, apistogramma cacatuoide si apistogramma agassizii
momentan am urmatoarele:
-  un jbl e900 (de la fostul acvariu are aproape 4 luni) si vreau sa mai cumpar un jbl e700 sau sa cumpar un jbl e1500 si sa renunt la e900
- lampa UV jbl 9w
- incalzitor Eheim 150W  si vreau sa imi mai iau unul identic sau sa iau unul la 300w
- pompa aer eheim 400
- termometru JBL
- hranitor automat

salut
am o intrebare la tine
vreau sa stiu daca ai avut probleme cu lipitura la umplere sau o eventuala burta a geamului
intreb ca sunt in proiect cu un acvariu de 480L avand dimensiunile de 160.Lx50.Lx60.I
geamul avand grosimea tot de 10mm
cu stima....

25

Re: Acvariu 450l

Parerea mea, la o inaltime de 60 cm cu sticla de 10 mm recomand intaritura longitudinala un pic supradimensionata. Eventual doua fasii de 8mm lipite intre ele tip sandwich sau numai o fasie de 10 mm mai ingusta dar si o intaritura transversala lipita de fasiile longitudinale, tip H. Asta pentru ca depasesti critica lungime de 1200 mm a bazinului ( L = 2 x H ).

26

Re: Acvariu 450l

scifficus A scris:

Parerea mea, la o inaltime de 60 cm cu sticla de 10 mm recomand intaritura longitudinala un pic supradimensionata. Eventual doua fasii de 8mm lipite intre ele tip sandwich sau numai o fasie de 10 mm mai ingusta dar si o intaritura transversala lipita de fasiile longitudinale, tip H. Asta pentru ca depasesti critica lungime de 1200 mm a bazinului ( L = 2 x H ).

asa e si facut
am 2 fasii de 10 mm lipite gen sandwich si o alta fasie tot de 10mm si lata de 20cm lipita gen H
ma intereseaza doar daca el a avut ceva probleme
o eventuala dezlipire... orice

27

Re: Acvariu 450l

pana la urma ce mai e cu acvariu` asta?:)

28

Re: Acvariu 450l

Ce "africani" as fi bagat in el

29

Re: Acvariu 450l

S-a finalizat acvariul   :apl

30

Re: Acvariu 450l

.

31

Re: Acvariu 450l

Felicitari, e un acvariu reusit!  :sok
... pe viitor incerca sa faci pozele cand este intuneric in camera, sa se vada doar lumina de la acvariu si fara blitz , o sa iasa mult mai bine.
Bafta in continuare!  :noroc

32

Re: Acvariu 450l

Multumesc pt apreciere, pozele sunt facute cu telefonul, data viitoare promit sa fac cu aparatul de fotografiat si seara ca sa se vada mult mai bine.

33

Re: Acvariu 450l

Frumos acvariu, felicitari! Mama cata apa :apl  ce inseamna sa ai spatiu!

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

34

Re: Acvariu 450l

foarte frumos acvariu...dar de ce ai renuntat la chiclide?......poti sa imi spui cat te-a dus sticla ca vreau sa imi fac si eu unu

35 Editat de dorul (2012-06-04 11:22)

Re: Acvariu 450l

Salut, acvariul l-am populat cu ciclide americane asa cum am si vrut de prima data . Cu ciclidele africane am vrut dupa dar din pacate nu prea poti pune multe plane in acvariu cu africane, iar pe sticla nu am dat bani pe ea am facut schimb cu un acvariu de 180L si o masa de acvariu din horb..