21 Editat de bogdivaio (2010-04-17 00:16)

Re: plante contaminate de alge

Paul hai pana la mine sa-ti dau un brat de "plante" lol:lol:...imediat am si pe pesti,deci in scurt timp le poti considera protozoare lol:lol::lol:

de las mana 10 minute in apa o scot afara plina de GSA...fac manusi la comanda din GSA lol lol..cine mai doreste,cine mai pofteste?! lol

22

Re: plante contaminate de alge

bogdivaio A scris:

Paul hai pana la mine sa-ti dau un brat de "plante" lol:lol:...imediat am si pe pesti,deci in scurt timp le poti considera protozoare lol:lol::lol:

inseamna ca ai o problema!....daca dai si de pomana!

23 Editat de Avatar (2010-04-17 01:48)

Re: plante contaminate de alge

scifficus A scris:

Ai prea multa lumina sau un dezechilibru mic de tipuri de plante care consuma prioritar PO4 si mai putin NO3. Sau ajunge lumina naturala dinspre sud sau vest pe acvariu, direct sau indirect.

Lumina intradevar am cam multa, peste 50lumeni/litru dar fara reflectoare deci, nu ajunge toata lumina pe plante. Cat despre NO3 n-am avut mai mare de 10ppm, pe cand PO4 cel mult 1,2...incerc sa le mentin in functie de redfield ratio.

Acvariul este situat intr-un colt al camerei in care nu ajunge lumina naturala nici sa vreau, prin constructia blocului.

24

Re: plante contaminate de alge

Am spus ca direct sau indirect. Fereastra camerei in care este acvariul spre ce punct cardinal este orientata?

Doi la mana, neonul ala 765 este sursa sigura de alge. Parere unanima in privinta lui este ca nu este bun pentru plantele acvatice. Personal nici la toaleta sau in bucatarie nu folosesc asemena neon. este si obositor pentru ochi. Cauta in supermaketuri ( si cele care au materiale diverse pentru constructii si decoratiuni ) un neon 830 sau mai bun, un 840 fata de 765 ala. Cat despre cel roz nu poti scrie exact ce scrie pe el, litera cu litera, cifra cu cifra?

Trei la mana , ca sarim aiurea subiectul. Domnul polar bear ne da-ti si noua un detaliu al acvariului? Lumina cata, de care, artificiala / solara si durata, fertilizare cata si de care, fauna, litrajul acvariului, schimburile de apa, declorinata prin metoda imbatranirii sau a solutiilor speciale?

Re: plante contaminate de alge

am o intrebare.apa de la chiuveta poate distruge algele de pe plante?ma gandeam ca apa continand clor o sa omoare algele.
din pacate nu pot pune azi poze ca apa a devenit alba peste noapte findca am pus doua feli de castravete pentru ancistrusi.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

26

Re: plante contaminate de alge

Asa si asa. Nu stiu cat clor ai tu la robinet. Dar expunerea algelor cu tot cu plante mai mult de 5-10 minute la aerul atmosferic sigur le distruge. Cel putin 95%. Bineinteles ca trebuie sa tii cont ca nu toate plantele rezista atata timp afara din apa.

27 Editat de narcis.b (2010-04-17 22:59)

Re: plante contaminate de alge

E greu de presupus ca intr-un acvariu care merge bine nu exista deloc alge,din tipul algelor verzi.Tot ce e bun pentru plante e bun si pentru alge,sporii sunt omniprezenti asa ca dezvoltarea e pe masura,dar daca evolutia lor poate fi controlata ,atunci e ok.Cine imi spune ca la curatenia de rutina nu a avut ce face ca totul era lacrima?
Corect,765 e o gluma proasta!
Apa de la chiuveta ar putea sa-ti dezvolte algele! Exista o metoda mai neortodoxa de curatat o planta infestata  de alge,si anume cea cu solutie de inalbitor de rufe,da nu chiar pt orice planta...

28 Editat de bogdivaio (2010-04-17 23:06)

Re: plante contaminate de alge

da se poate cu inalbitor de rufe dar sa respecti cantitatea de apa si inalbitor..se poate face asta la anubias dar la alte specii nu prea recomad...oricum e o solutie provizorie ,alegele vor reaparea...e important de gasit cauza aparitie lor si rezolvarea ei

Re: plante contaminate de alge

Eu am luat un SAE  de la shauru si vad ca una din plante pe care am cumparat-o plina de alge nu mai are chiar atat de multe alge . Si asta dupa doar cateva( cred ca 3 ) zile.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

30 Editat de bogdivaio (2010-04-17 23:07)

Re: plante contaminate de alge

hard to please A scris:

Eu am luat un SAE  de la shauru si vad ca una din plante pe care am cumparat-o plina de alge nu mai are chiar atat de multe alge . Si asta dupa doar cateva( cred ca 3 ) zile.

probabil ai alt tip de alga dar GSA,SAE nu poate indeparta!

Re: plante contaminate de alge

Am inteles. Nu stiu exact ce tip de alga e. Sa inteleg ca am avut noroc:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...