21

Re: papagal bolnav

am si eu o curiozitate.. venita mai mult dintr-o oarecare experienta..

de cat timp merge acvariu?
ai vreun test de no3 pe acasa? daca da, sunt curios de valoare..
daca ai si de no2.. idem

22

Re: papagal bolnav

nu nu am teste , dar acvariul merge de cel putin 2 luni jumate din care 1 luna a stat la ciclat fara pesti si inca aproape una doar cu 2 pleco.

23

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

poti sa ma lamuresti tu in legatura cu conditiile ? si pana la urma e prea mare pietrisul ?

daca imi spui ca am gresit o sa incerc sa repar greseala, dar trebuie sa ma ajuti

Greseala trebuie s-o repari, nu pentru ca am spus eu, ci pentru ca este o greseala. Cele doua specii au necesitati diferite fata de parametri apei: parrot (ciclid american obtinut in laborator) are nevoie de pH in jur de 6,5-7,5; ciclidele africane au nevoie de pH mai mare de 8, mai ales cele de Tanganyka. Pietrisul este prea mare, iti recomand ceva cu granulatie 2-3 mm. Ca o concluzie, ai de ales intre sfaturile interesate ale vinzatorilor din pet shop-uri si sfaturile noastre, cei de pe forum. Alegerea iti apartine in totalitate! Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: papagal bolnav

ca sa schimb pietrisul trebuie sa scot tot din acvariu .. daca pun apa din el in ceva si dupa ce termin o pun inapoi in acvariu mai trebuie sa`l las sa se cicleze ?

25 Editat de Baracuda (2010-05-05 21:12)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

ca sa schimb pietrisul trebuie sa scot tot din acvariu .. daca pun apa din el in ceva si dupa ce termin o pun inapoi in acvariu mai trebuie sa`l las sa se cicleze ?

Intr-adevar ar trebui sa scoti tot din acvariu, varianta pe care ti-o recomand, este radicala dar este mai simplu de realizat si mai eficienta. Exista insa alternativa de a scoate numai plantele si decorul, apoi cu mare grija, cu ajutorul unui furtun care sa permita aspirarea pietrisului actual sa-l scoti si pe el o data cu apa care il antreneaza. Daca te misti repede, cantitatea de apa scoasa va fi destul de mica. Ar urma partea mai grea, punerea noului substrat, aici te las pe tine sa "bricolezi". De asemenea poti adauga un strat de pietris/nisip cu granulatie mica, peste cel existent, scotind doar plantele si decorul. Daca optezi pentru golirea completa a acvariului, si ai filtru extern, unde se presupune ca s-a format colonia de bacterii, la care se adauga apa pastrata, teoretic nu mai este nevoie de o perioada de ciclare prea mare. Asta teoretic, pentru ca nu putem sti cum reactioneaza tot ansamblul acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

nu nu am teste , dar acvariul merge de cel putin 2 luni jumate din care 1 luna a stat la ciclat fara pesti si inca aproape una doar cu 2 pleco.

Acvariul "merge" (in ce conditii nu se stie), chiar daca o eventuala testare a parametrilor apei ti-ar indica ca ceva nu este in regula. Intre "a merge si "a schiopata" este o mica/mare diferenta. Este de dorit ca mesajul lui merlin sa fie corect receptionat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: papagal bolnav

Din pacate am doar filtru intern ..o sa golesc tot acvariul si am sa o iau de la inceput dar cam intr`o luna(si asa aveam ceva idei de schimbare). Pana atunci maine am sa iau sa fac un test la apa sa vad ce iese.

Daca pun nisip nu e greu de aspirat ?

28 Editat de Baracuda (2010-05-05 21:40)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

Din pacate am doar filtru intern ..o sa golesc tot acvariul si am sa o iau de la inceput dar cam intr`o luna(si asa aveam ceva idei de schimbare). Pana atunci maine am sa iau sa fac un test la apa sa vad ce iese.

Daca pun nisip nu e greu de aspirat ?

"Daca pun nisip nu e greu de aspirat ?" Nu inteleg intrebarea! In alta ordine de idei, protocolul acestui forum impune folosirea lui "multumesc", ori de cite ori cineva primeste sprijinul celorlalti useri, Daca nu ai observat, nu-i nimic, ia-o ca pe o informatie "utila"! Multumesc! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: papagal bolnav

ma refeream la faptul ca daca trag apa sa nu trag si nisipul de jos..

Cat despre multumiri stati linistiti ca multumeam la toata lumea cand incheiam discutia.(am impresia ca iti cam place sa ma iei de sus, daca am deranjat cu ceva poti sa imi spui)

Multumesc!

30

Re: papagal bolnav

Nu vei aspira nisipul.. exista in comert niste "palnii" speciale cu care se aspira fundul acvariului... si daca sunt atatia oameni care le folosesc... nu o sa se intample nimic. Ai sa vezi.. e cu tehnica smile wink


Daca dai pe vre-un motor de cautare "aspirator acvariu" vei gasi repede, o gramada.... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

31

Re: papagal bolnav

da stiu ca am si eu unul .. dar ma gandeam ca nisipul intra prin sita aia de la palnie..oricum mai am de asteptat o luna pana sa redecorez.

32

Re: papagal bolnav

hai sa iti spun de ce te-am intrebat..
in 2 luni.. acvariul e tanar.. e pe la inceput..  probleme pot sa apara din orice.. si cum un acvariu vechi.. imbatranit, nu poate fi inlocuit de nimic si te salveaza de multe greseli.. aici este vorba de filtrare..
la ciclide nu se pun filtre interne.. pesti mari, mizerie multe trebuie filtre supradimensionate.. si externe..
eu banuiesc ca in acvariu la tine s-a adunat no3.. in timp.. si acum se vede... si multi pesti.. sunt sensibili la cantitati mari de asa ceva.. banuiesc ca nu ai plante care sa il consume..

off doamne ce bine e cu pesti.. nu atatea probleme fata de plantate.. atatea variabile .. si un tablou frumos se poate face si fara plante..
sologsx ai grija de ei.. pesti aia sunt printre preferatii mei si eu imi doresc de mult.. ar fi pacat sa ii pierzi

33 Editat de Baracuda (2010-05-06 10:39)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

ma refeream la faptul ca daca trag apa sa nu trag si nisipul de jos..

Cat despre multumiri stati linistiti ca multumeam la toata lumea cand incheiam discutia.(am impresia ca iti cam place sa ma iei de sus, daca am deranjat cu ceva poti sa imi spui)

Multumesc!

Sint foarte linistit in general, insa trebuie sa recunosc ca lipsa de gratitudine ma cam "nelinisteste". Situatia poate fi asemanata cu pataniile din trafic: soferul caruia ii faci un serviciu lasindu-l sa treaca, cind nu are prioritate, iti semnalizeaza (sau nu) cu avariile, in semn de multumire. Nu cred ca gestul ar avea aceeasi valoare, daca l-ar face la capatul drumului. De deranjat, sigur ca nu ai deranjat, dimpotriva, esti bine-venit in aceasta comunitate, indiferent de comentariile mele care nu s-au dorit a fi "de sus", ci mai degraba colegiale. Imi pare rau pentru perceptia ta. Propun sa raminem totusi in tematica site-ului. Atentie din nou la "merlin"!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34 Editat de sologsx (2010-05-06 14:23)

Re: papagal bolnav

mersi de info merlin dar pesti multi nu sunt ... adica am in 200 de litri 2 papagali,2 ciclide af, 2 pleco din care doar cei 2 pleco sunt intradevar mari...si am si ceva plante ce`i drept nu prea multe (aveam mai multe dar papagali au hotarat ca nu le plac unele din ele si trebuie scoase)

Chiar vreau sa ii tin imi plac foarte mult si mie si aveam de gand sa mai iau inca 2 dar acum mai astept.
Imi plac mai ales cand incep sa mute pietrele de pe fund(le iau in gura si arunca cu ele):lol:



Ok bradraqua ai si tu dreptate dar pe sofer poate la urm colt nu il mai vezi.. eu stau mai mult pe aici smile

35

Re: papagal bolnav

asta e comportamentul lor.. sunt niste pesti foarte frumosi..
faptul ca nu ai foarte multi pesti, probabil a dus ca acumularea de no3 sa se produca in timp.. oricum ai pesti mari si nu ii poti tine cu filtrarea aia.. stiu pe cineva care are 6 papagali in 350 l si ii tine cu 2 filtre externe cu 1200l/h.. si atat, altceva nu mai are in acvariu..
eu iti recomand schimburi dese de apa.. si o solutie pe viitor, chiar daca nu asta ar fi cauza acum, sa te gandesti la ceva pt eliminarea no3.. sunt materiale filtrante care fac asta, sunt solutii, sun chiar si aparate.. poti vorbi cu lucia pt asa ceva.

36

Re: papagal bolnav

da stiu ca nu e buna filtrarea pt 200l si am in plan un filtru ext.. ma gandeam ca un ex700 ar ajunge ce zici ?

apa schimb in fiecare weekend cam 15l cand aspir si mizeriile, astazi ma duc la un petshop si am sa intreb ce au pt no3 si eventual sa iau si teste.

37 Editat de Baracuda (2010-05-06 14:58)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

mersi de info merlin dar pesti multi nu sunt ... adica am in 200 de litri 2 papagali,2 ciclide af, 2 pleco din care doar cei 2 pleco sunt intradevar mari...si am si ceva plante ce`i drept nu prea multe (aveam mai multe dar papagali au hotarat ca nu le plac unele din ele si trebuie scoase)

Chiar vreau sa ii tin imi plac foarte mult si mie si aveam de gand sa mai iau inca 2 dar acum mai astept.
Imi plac mai ales cand incep sa mute pietrele de pe fund(le iau in gura si arunca cu ele):lol:



Ok bradraqua ai si tu dreptate dar pe sofer poate la urm colt nu il mai vezi.. eu stau mai mult pe aici smile

Ma bucur ca ai de gind sa stai mult! Oricum, ti-am luat nr. de inmatriculare si daca dispari te cautam... lol In topic: (si eu am crescut parrot), pentru a evita dezradacinarea plantelor, pe care de cele mai multe ori incearca sa le manince, trebuie sa introduci sau sa maresti doza de hrana vegetala, in general ciclidele au nevoie de asa ceva. Faptul ca se joaca cu pietrele de pe fund, poate fi un semn ca incearca sa-si faca cuib pentru icre. Daca nisipul ar fi mai fin, ar face gropi in el in scopul asta. Oricum este un comportament specific ciclidelor. Schimbi prea putina apa saptaminal, ar trebui cel putin 20%

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

apa schimb in fiecare weekend cam 15l cand aspir si mizeriile, astazi ma duc la un petshop si am sa intreb ce au pt no3 si eventual sa iau si teste.

OOOOO ! Pai asta e problema! 15 litri ... sunt ca si cum nu ai schimba nimic... Acuma urgent schimba 40 litri de apa, ai grija ca temperatura sa fie aceeasi cu cea din acvariu, si pune neaparat Sera Aquatan.

E un produs foarte bun! Ai sa vezi o schimbare imediat!
Nu doar elimina clorul si metalele grele din apa ci are si complex de vitamine, care ii va ajuta foarte mult pe pestisori!

Mult succes si multa sanatate!

Pe viitor, pana iti vei lua filtru extern, (eu as zice mai mare de 700).. schimba saptamanal 40-50 litri de apa odata. 15 litri... e nimic...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

39 Editat de Baracuda (2010-05-06 15:06)

Re: papagal bolnav

bradraqua A scris:
sologsx A scris:

mersi de info merlin dar pesti multi nu sunt ... adica am in 200 de litri 2 papagali,2 ciclide af, 2 pleco din care doar cei 2 pleco sunt intradevar mari...si am si ceva plante ce`i drept nu prea multe (aveam mai multe dar papagali au hotarat ca nu le plac unele din ele si trebuie scoase)

Chiar vreau sa ii tin imi plac foarte mult si mie si aveam de gand sa mai iau inca 2 dar acum mai astept.
Imi plac mai ales cand incep sa mute pietrele de pe fund(le iau in gura si arunca cu ele):lol:



Ok bradraqua ai si tu dreptate dar pe sofer poate la urm colt nu il mai vezi.. eu stau mai mult pe aici smile

Ai sa fii uimit daca vei avea cel putin 4 buc. de blood parrot, comportamentul li se schimba radical, atunci vei fi incintat realmente de ei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40 Editat de sologsx (2010-05-06 15:27)

Re: papagal bolnav

si daca pun aquatan mai trebuie sa las apa sa stea ? sau pun aquatan amestec apa de la robinet si o pun in acvariu ?


PS ieri am schimbat cam 30 litri de apa si azi am vazut o imbunatatire la peste ...nu mai are asa de multe pete, si da inca sapa de nebun gauri .. smile