21 Editat de robertino (2010-05-10 19:42)

Re: Salutare Bucuresti :)

Nu-i nimic ca masculul este mai mare decat femela.
Am vazut poza cu acvariul si pestii...acvariul nu este pregatit pentru depunere...coloana de apa e bine sa fie de 10 cm inaltime, mai ales daca masculul e la prima depunere, fara substrat ( e mai simplu pt mascul sa culeaga icrele care cad din cuib), temperatura cam cu 2 grade mai mare decat cea la care stau in mod normal, dar sa nu depaseasca 28-29 grade, plante de suprafata si locuri pt. femela sa se ascunda..
Daca vrei sa iti creasca sansele de a avea o depunere reusita, sfatul meu este sa-i separi pentru o saptamana, timp in care ii conditionezi si ii lasi sa se vada zilnic 30 de minute din acvarii diferite ( sa se obisnuisca unul cu celalalt), apoi ii pui la loc la inmultit cu acvariul pregatit cum ti-am zis putin mai sus.
Chironomus eu am cumparat din Hornbach Berceni, iar hikari betta bio gold din pet shopul din Vitantis Center, dar banuiesc ca se gasesc si prin alte locuri...

Re: Salutare Bucuresti :)

In acvariul mare am alti pesti, dar unde am betta e un acvariu de 14 litri fara substrat si am ceva plante de suprafata asa cum ai zis, precum si ascunzisuri. Am 28 grade in acvariu. La separat te referi sa-i separ cumva sa nu se vada deloc intre ei?  Multumesc  si scuze ca nu mai termin cu intrebarile:rolleyes:

Nimeni nu e nascut invatat !

23

Re: Salutare Bucuresti :)

Cel de 14 litri e perfect pentru reproducere, dar apa sa fie cam de 10 cm, temperatura 27-28 e ok si ea.
Da, o saptamana tine-i separat si ii pui sa se vada cam 30 de minute pe zi, fiecare din acvariul lui.
II poti tine fara probleme pe amandoi in cutii de 2 litri daca nu ai altceva la indemana, dar foarte important sa faci schimburi zilnice de apa, iar cea de schimb sa fie invechita cel putin 24 de ore si la aceeasi temperatura cu apa in care stau pestii.
Acvariul de 14 litri lasa-l liber cat stau ei separati si pregateste-l pentru reproducere. Si neaparat sa aiba capac, sa se pastreze umezeala la suprafata apei, altfel se va strica cuibul repede.

Re: Salutare Bucuresti :)

Dar daca tin si masculul tot in cutie cum ai zis nu exista riscul ca el sa-si faca, cuibul acolo? MUltumesc!:)

Nimeni nu e nascut invatat !

25

Re: Salutare Bucuresti :)

E posibil sa faca cuib, nu-i nici o problema...asta trebuie sa te bucure. Asa se comporta masculii, fac cuiburi fie ca sunt singuri, fie ca vad o femela sau chiar nervi ca vad alt mascul. Construirea unui cuib des de catre mascul e un semn ca acesta e bine sanatos si apt de reproducere. wink

Re: Salutare Bucuresti :)

Si daca o sa faca cuib in respectivul vas de 2 litri cum ai zis tu sa fac? Daca isi face acolo cuib trebuie sa-l mut imediat in vasul mare? Iar femela din cat in cat timp poate depune icre? Multumesc !:rolleyes:

Nimeni nu e nascut invatat !

27

Re: Salutare Bucuresti :)

salut si bine ai venit.

28

Re: Salutare Bucuresti :)

catalin818 A scris:

Si daca o sa faca cuib in respectivul vas de 2 litri cum ai zis tu sa fac? Daca isi face acolo cuib trebuie sa-l mut imediat in vasul mare? Iar femela din cat in cat timp poate depune icre? Multumesc !:rolleyes:

Daca face cuib in vasul de 2 litri, in timpul saptamanii de conditionare nu faci nimic, il lasi acolo linistit, il hranesti bine si ii faci zilnic schimbul de 30% de apa. Va face cuib si cand va fi cu femela in acvariul de reproducere! O femela sanatoasa si bine hranita poate depune si saptamanal, dar nu se recomanda...e bine sa depuna cam o data la 3 saptamani.

29

Re: Salutare Bucuresti :)

un singur sfat.. daca nu te pricep la betta, nu te apuca de inmultit..
multi intra in hobbyul asta cu prea mult entuziasm.. dar ca la noi la romani, nici un fel de documentare..

Re: Salutare Bucuresti :)

Nu ma pricep pentru ca acum am achizitionat primii betta, dar cred ca in timp daca am rabdare, ma documentez si ma ajutati si voi o sa reusesc sa inmultesc si betta. Cred ca nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca o sa ma straduiesc sa invat, chiar daca e greu. Pana la urma asta ne dorim cu totii( sa reusim sa ne intrecem pe noi insine) , iar cand reusim suntem fascinati. smile Sper cu ajutorul vostru si cu ce ma voi mai documenta si eu, sa reusesc sa duc la bun sfrsit inmultirea la bettani tongue

                                          Multumesc !;)

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Salutare Bucuresti :)

Yuuuppyyy  !!! A inceput sa construiasca masculul cuibul . A construit cam 4 cm pe 4 cm. il mai las sa construiasca si dupa aceea ii dau drumul femelei? Sau ii dau drumul acum? Astept raspuns...

                                         Multumesc !:)

Nimeni nu e nascut invatat !

32

Re: Salutare Bucuresti :)

Faptul ca a construit masculul cuibul nu inseamna neaparat ca va avea loc o depundere...de ar fi asa simplu...:)
Daca totusi vrei sa incerci, da-i drumu maine dimineata. Daca in 48 de ore nu depun, ii separi. Si grija sa nu omoare femela. wink

Re: Salutare Bucuresti :)

Multumesc Robertino ! Multumesc ca ai grija si de mine:D O sa te anunt ce se intampla. Am pus si capac la acvariu asa cum m-ai invatat wink O sa vin cu noutati ...:)  Multumesc !

Nimeni nu e nascut invatat !

34

Re: Salutare Bucuresti :)

nu vreau sa fiu personajul negativ.. dar mai bine pt pesti..
sa presupunem ca sti cum sa cresti niste pui de betta.. si ca nu o sa ii omori pe toti..
apoi ce faci cu ei?
ai acvariu separat in care sa ii ti sa creasca? apoi ai suficienta recipiente pt toti masculii? si apoi ce faci cu ei? betta nu prea se cumpara sa sti..

nimeni nu s-a nascut invatat, corect.. dar cand exista atata informatie pe net, e si gratis.. de ce mai intai cumperi pestii si apoi intrebi?
si avand o experienta cu incepatorii pot sa iti spun ca ei invata cel mai bine din greseli.. si pt asta trebuie sa moara acesti pesti..

Re: Salutare Bucuresti :)

merlin iti dau dreptate si recunosc faptul ca nu am atatea acvarii pt a creste betta, insa daca Dumnezeu mma ajuta sa+mi traiasca ceva pestisori, am destui prieteni carora le pot da pestii,asa ca incerc sa vad ce pot. Si daca incepatorii invata din greseli, acum e momentul sa invat si eu big_smile  Nu va suparati pe mine. Sunt dispus la orice critica din partea voastra, pentru ca am ce invata de la cei experimentati smile


                                                                                       Multumesc !:|

Nimeni nu e nascut invatat !

36

Re: Salutare Bucuresti :)

din puntul meu de vedere nu ai invatat nimic din ce am zis..
eu sunt pentru sa nu ii inmultesti.. nu iti inteleg graba.. de ce acum si nu mai incolo. cand poate o sa sti ceva mai mult.. cumva nu vrei sa iti traiasca mai multi?
ai atatia prieteni incat sa le dai vreo 20 de betta? sau ei o sa ii tina la gramada si nu mai conteaza ce fac dupa ce ii dai?

eu am betta inca de la inceput de tot.. de ani de zile.. desi am avut si femele si masculi.. si potrivti genetic niciodata nu i-am inmultit..