21

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Cei 5 "giganti" au ajuns in iaz, in acvariu au mai ramas: 5 guppy, o zebra, un xipho si 2 molly, maine ma voi ocupa de el.
Azi am fost sa caut plante "normale" (nu investesc mult in el) dar nu am avut noroc sad ma voi duce saptamana viitoare (atunci aduc), mai tre sa rezolv cu lumina, am o mica mare problema cu lungimea bazinului care e de 50cm.
Voi revenii cu poze si mai multe detalii in curand.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

22

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

sfat ! du-te la un lac,ia niste nuferi cu diametrul de 1 metru, niste "matasa broastei" si ai reusit sa obtii plante "normale "  :pp
serios acuma...tu crezi ca daca investesti putin,vei avea un rezultat placut ?
plantele cele mai frumoase,sunt si scumpe....asa dai 10 lei pe un ghiveci de plante de duzina,sa le zic asa si ce o sa obtii....nimica...  neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23 Editat de imi (2010-07-23 00:09)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

mai bine ceva "de duzina" sa si reziste
n-ai nici o problema cu lungimea acvariului
incearca sa te mentii pe 2-3 specii cit de cit compatibile+ceva de fund
cred ca avatarul te obliga la ceva mai mult
SUCCES

24

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

aqua A scris:

sfat ! du-te la un lac,ia niste nuferi cu diametrul de 1 metru, niste "matasa broastei" si ai reusit sa obtii plante "normale "  :pp
serios acuma...tu crezi ca daca investesti putin,vei avea un rezultat placut ?
plantele cele mai frumoase,sunt si scumpe....asa dai 10 lei pe un ghiveci de plante de duzina,sa le zic asa si ce o sa obtii....nimica...  neutral

Bag nuferii in iaz in primavara ...
Acvariul il voi face plantat, prefer sa bag plante simple, banale, ieftine, nu vreau ceva de fite, vreau un acvariu frumos facut cu un buget de criza (acum un an si ceva am plantat bine acvariul asta cu doar 30lei) ..

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

25

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

imi A scris:

mai bine ceva "de duzina" sa si reziste
n-ai nici o problema cu lungimea acvariului
incearca sa te mentii pe 2-3 specii cit de cit compatibile+ceva de fund
cred ca avatarul te obliga la ceva mai mult
SUCCES

Am o mica mare problema, nu am gasit corpuri pentru neoanele de 15w, doar de 18w care au 65cm lungime, acvariul are 50cm deci o sa arate ca naiba, iar neaonele T5 de 24w la 45cm (parca atat au) sunt scumpe ... deci sunt nevoit sa folosesc un bec economic ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

26

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

poti sa-l faci "open" cu18w
atentie:capac [sar]

27

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

imi A scris:

poti sa-l faci "open" cu18w
atentie:capac [sar]

Nu este estetic, acvariul este in hol, deci tre sa arate cat mai frumos ... singura solutie e sa merg pe becuri economice, acvariul a stat cateva luni bune fara capac si nu au sarit.
Mai tarziu ma apuc sa fierb radacinile, poate fac un aquascape interesant.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

28

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

mai gandeste-te la prima sentinta
cred ca ai apucat sa vezi ceva acvarii "open"

29

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Am bagat radacinile, sper ca maine sa bag si niste plante (am fost azi dar nu aveau ...)

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

30

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

tie nu ti se pare ca ai foarte putin pietris ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

31

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Am un strat de 4cm de pietris in acvariu, pentru ce vreau eu sa fac ajunge wink

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

32

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

nu mai zic nimic...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

nu-ti ajunge pietrisul. si incearca sa lipesti un autocolant pe background sa nu se vada "matele" alea pe acolo

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

34

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

cum ai putea sa faci ceva estetic cu pietrisul ala?
nici radacinile nu imi plac.. plus ca echipamentul este prea la vedere..

35

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

merlin21 A scris:

cum ai putea sa faci ceva estetic cu pietrisul ala?
nici radacinile nu imi plac.. plus ca echipamentul este prea la vedere..

radacinile o sa arate super daca le acopera cu microsorium ! dar intr-adevar,asa arata ca un copac din ala mohorat iarna....fara suparare,dar mie nu imi place acvariul tau alex...
UNDE AI TU 4 CM DE PIETRIS !nu vezi ca pe pesti ii desparte de fundul de sticla al acvariului un covoras de pietris de nici un cm ....fi serios !
ai facut rost de sistem de iluminare ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

36

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

@aqua acvariul are o rama jos, am 4 cm de pietris (daca te uitati la primele poze vedeai).
@merlin21 pietrisulnu o sa se mai vada, voi pune gazon, legat de radacini, intentionez sa le imbrac in plante (o sa fie ceva original), iar filtrul il voi schimba cu unul cascada, urmand ca in acvariu sa ramana doar incalzitorul care o sa fie mascat de plante ...
@bobi voi pune un fundal cu pietre (din pacate acvariul are doar 25cm latime si nu pot face unu` din polistiren).
O sa mai dureze ceva pana o sa bag plantele ... inca nu au primit cei din piata :fcry

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

37

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

de pe forum gasesti la bani putini plante super

38

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

imi A scris:

de pe forum gasesti la bani putini plante super

Asa este, dar eu refer sa iau din piata (care este aproape de casa), iar preturile sunt ok.
Momentan nu ma mai gandesc la plante, marti sau miercuri plec din Bucuresti pentru 2 saptamani, iar cand ma intorc ma ocup de acvariu.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

39 Editat de Alex N. (2011-02-03 22:34)

Re: Un nou inceput ... reamenajare acvariu 52l

Salut.
Au trecut 5 luni de la ultimul post legat de acest acvariu, asa ca m-am gandit sa-l aduc la zi, poate mai primesc niste sfaturi utile, idei, criticile sunt bine venite si ele.
In primul rand am scapat de lemnele alea acum ceva timp, am bagat radacina de vita din nano-ul de 18l, am schimbat lumina, momentan un neon Osram Floura de 18w, o sa mai pun un neon, posibil un T5, pestii sunt: 4 neoni (inital au fost 6, doua femele au ramas "gravide" si nu au putut sa nasca si au murit) voi mai baga 3, un cory, o zebra (o am de 2 ani), 4 guppy si aproximativ 30-40 pui (prima serie care scapa, asta in 2 ani; nu am obiceiul sa scot femelele din acvariu si sa le bag in maternitate) si 8-10 RCS, plantele sunt (o mare parte din ele sunt pin cel de 18l desfacut azi): java moss, valisneria, rotala macrandra (asa cred), anubias, lemna si inca o specie la care nu-mi amintesc numele mad ... voi mai baga.
Nu arata prea ok acum, e inca prea chel, dar in viitor sper sa devina o jungla adevarta, plantele nu vor fi aranjate intr-un mod anume, mai exact sunt sanse destul de mici ca plantele sa fie bagat in substrat, asta datorita fatului ca acvariul este pus pe o polita si nu imi incape mana (intre marginea bazinului si polita de "sus" fiind doar 6 cm).
Multumesc.

http://s3.postimage.org/2bk1f7zt0/SDC11866.jpg

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.