81 Editat de pasi_une (2012-03-09 22:31)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Reteta sigura timp de 1 luna constant 1 bula la 1/2 secunde
Pet 1.L
2 cani de zahar (400g)
Jumatate de lingurita rasa de drojdie

Se adauga zaharul in pet urmat de 750ml de apa fierbinte, se agita pana zaharul se dizolva complet (1.min) dupa care se adauga drojdia direct in pet fara sa se agite compozitia pana nu se hidrateaza drojdia (pana incepe sa cada la fundul sticlei) dupa care se agita compozitia (1.min) si se monteaza la "instalatie" fara alte adausurii :sok
Cei ce pun mai mult de jumatate de lingurita rasa in pet au spuma si de la asta pleaca acele probleme cu care va chinuiti (asta in general...)
Deobicei eu pentru o perioada mai indelungata maresc concentratia zaharului si scad cantitatea drojdiei :noroc  (drojdia si temperatura din incapere conteaza)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Spuneti-mi si mie cum fac un sistem de co2 home made,sau daca ma si pot folosi de proflora pentru bombe?! Pe langa gaurile din capacele la peturi nu iese aer?! cu ce le inchideti? ce fel de furtunase mi-ar trebui. Rog pe cineva sa spuna pas cu pas ce ar trebui sa cumpar pentru a "construi" o instalatie co2 si poate pune si ceva poze sa vad cum se face. ...inseamna ca am dat banii degeaba pe proflora jbl care-l am dar macar cred ca ma pot folosi de "difuzarea" prin ceramica care-l are,sper? Voi ce ziceti?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

83

Re: Reteta Bomba CO2 !

Daca respecti proportia intre volumul Bombei de firma si retele Home Made ar trebui sa mearga.
Vad ca ai mai primit sfaturi si pe alt subforum.In mod sigur: pana nu ajungi tu la o reteta, noi putem sa-ti spunem ca scoatem CO2 din pamant sil infigem direct in plante.
Incearca de la cea mai slaba reteta, spre cea mai buna combinatie. Tu o sa aflii raspunsul.
Incepe de la 100g zahar, nu merge in bomba aia, mai pune putina drojdie..... mai pui sare, mai pui piper... pana la urma faci o ciorba:"ca la mama" smile
Daca tot ai dat banii pe aparatul ala fasait, fa-l sa mearga big_smile

Re: Reteta Bomba CO2 !

mai omule,eu nu vb de compozitie ci cum se face o instalatie home made....pff

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

85

Re: Reteta Bomba CO2 !

Este foarte simplu.
Uita-te pe link-ul acesta.
http://www.youtube.com/watch?v=pdOgY2HgWug&feature=related

PS: gasesti astfel de "trailere" pe youtube cu sutele:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Reteta Bomba CO2 !

me_gaton A scris:

Este foarte simplu.
Uita-te pe link-ul acesta.
http://www.youtube.com/watch?v=pdOgY2HgWug&feature=related

PS: gasesti astfel de "trailere" pe youtube cu sutele:)

ms frumos!

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

87

Re: Reteta Bomba CO2 !

Salut,
Mie mi-a "murit" bomba, mai da bule doar daca mai agit putin sticla.
Sticla e moale, nu ca in primele zile. (cred ca si cola daca bagam si agitam era mai beton sticla:P).
Banuiesc ca nu e etanja cred sticla.
In fine, a fost un experiment reusit.Voi face ceva mai etans.
Se gasesc ceva recipiente speciale ptr "bombe" de genul acesta? la ce preturi?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

88

Re: Reteta Bomba CO2 !

pasi_une A scris:

Reteta sigura timp de 1 luna constant 1 bula la 1/2 secunde
Pet 1.L
2 cani de zahar (400g)
Jumatate de lingurita rasa de drojdie

Se adauga zaharul in pet urmat de 750ml de apa fierbinte, se agita pana zaharul se dizolva complet (1.min) dupa care se adauga drojdia direct in pet fara sa se agite compozitia pana nu se hidrateaza drojdia (pana incepe sa cada la fundul sticlei) dupa care se agita compozitia (1.min) si se monteaza la "instalatie" fara alte adausurii :sok
Cei ce pun mai mult de jumatate de lingurita rasa in pet au spuma si de la asta pleaca acele probleme cu care va chinuiti (asta in general...)
Deobicei eu pentru o perioada mai indelungata maresc concentratia zaharului si scad cantitatea drojdiei :noroc  (drojdia si temperatura din incapere conteaza)

mie unul, reteta asta merge ceas! simpla si eficienta numai ca eu am dublat toate ingredientele si sunt punse intr-o sticla de 2,5 litri. Am 1 luna juma de cand merge intruna si nu da semne de oboseala...  smile pt dizolvare am pus in capu furtunasului vata pe care am indesat-o in interior si amadaugat pana bulele care ieseau erau fff marunte si asa, pana sa  se ridice la suprafata aproape dispar - desigur nu toate dar in mare parte smile Multumesc pt reteta!

Life is true and it's deserve to live

89

Re: Reteta Bomba CO2 !

bogdivaio A scris:

1 lingurita bicarbonat de sodiu (creste pH-ul initial ca sa aiba de unde sa scada in urma fermentatiei

asta se refera la ph-ul amestecului din sticla sau din acvariu?este necesar adaugarea de bicarbonat de sodiu in compozitie sau e doar o supozitie?

90

Re: Reteta Bomba CO2 !

e vorba de PH-ul din apa acvariului pe care il elimina co2-ul si pt a se pastra echilibrul se adauga un pic de bicarbonat.

Life is true and it's deserve to live

91 Editat de bogdivaio (2012-06-03 20:20)

Re: Reteta Bomba CO2 !

tykazs A scris:

e vorba de PH-ul din apa acvariului pe care il elimina co2-ul si pt a se pastra echilibrul se adauga un pic de bicarbonat.

WTF !!!  lol

- 1 lingurita bicarbonat de sodiu (creste pH-ul initial ca sa aiba de unde sa scada in urma fermentatiei. Aceasta datorita faptului ca aciditatea prea mare omara drojdia prea repede. Aici ideal ar fi daca s-ar putea gasi drojdie de bere intrucat aceasta nu are "probleme" cu alcoolul)  ,o punga va tine o viata.
Pentru asta se foloseste, sper ca e mai clar acum.  :smoke

92

Re: Reteta Bomba CO2 !

pai din ce a zis bogdan aici si in primul post inteleg ca se refera la compoyitia din sticla.inteleg bine?

93

Re: Reteta Bomba CO2 !

Exact!  ^:)^

94

Re: Reteta Bomba CO2 !

am inteles acum

95

Re: Reteta Bomba CO2 !

Prin aportu de co2 PH-ul scade! documentati-va inainte de a face prostii si apoi sa va intrebati de ce va mor pestii.

Life is true and it's deserve to live

Re: Reteta Bomba CO2 !

Vineri seara am montat o bomba ,aveam ph-ul 7 si azi avea 6,5,concluzile le trageti voi

Ce nu te omoara,te face mai puternic

97

Re: Reteta Bomba CO2 !

tykazs A scris:

Prin aportu de co2 PH-ul scade! documentati-va inainte de a face prostii si apoi sa va intrebati de ce va mor pestii.

E na ca ai venit tu cu ceva ce chiar nu stiam  lol  , era vorba strict de ce era scris in reteta  si la ce facea referire acea lingurita de bicarbonat de sodiu, sens pe care tu l-ai interpretat gresit.
In fine, vorba multa saracia omului.Bafta!  :noroc

98

Re: Reteta Bomba CO2 !

claudel,cat baga bomba ta si cat are acvariul tau?ca eu am bomba de vreo 3 saptamani cu o bula/sec si nu am reusit sa scad ph-ul aproape deloc

99

Re: Reteta Bomba CO2 !

tykazs A scris:

e vorba de PH-ul din apa acvariului pe care il elimina co2-ul si pt a se pastra echilibrul se adauga un pic de bicarbonat.

Te-as ruga sa reformulezi, altfel nimeni nu o sa inteleaga nimic util.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

100 Editat de bogdivaio (2012-06-04 13:45)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Eu cred ca el facea referire la asta:
Cel mai la indemna sa cresti ph-ul apei e sa bagi o aditie de bicarbonat de sodiu.
Se amesteca o lingurita de bicarbonat de sodiu cu o cana de apa, de preferat apa de osmoza , care apoi se aduga treptat in acvariu, in decurs de o ora sau doua....omul nu a gresit dar nu asta era discutia sau cel putin nu la asta facea referire textul retetei ...in fine.  :pp


Radu, te poti apuca si tu sa ti o teorie a chibritului.  lol