Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Cel mai economic este un aer conditionat, are si un avantaj se poate folosi si vara, ca de "iarna nu-i ca vara"
Incalzitoare pui numai in acvariile care necesita caldura suplimentara.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

22 Editat de Laurentiu A (2009-02-14 02:03)

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Daniel,

Da-i bataie si ai sa prinzi secretele pe parcurs. Chiar daca poate nu vrei sa te bagi la reproducere de pesti, la inceput, tot e ok sa-i aduci si sa-i cresti putin pana-i vinzi. Oricum o sa faci bani. Sunt pe net informatii legare de hrana cea mai ok ca sa creasca mai repede. Din cate am citit si eu, mai mult hrana congelata sau combinatii.

Din experienta mea cel mai bun mod de ati face clientela este sa oferi produse de calitate. Aici ma refer la pesti sanatosi si plante bune. Eu unul cumpar toti pestii de la un singur om, pentru ca imi garanteaza pestii ce-i cumpar de la el, cu conditia sa nu mai iau din alta parte. Mie unul imi e super asa. Din cate stiu el ii aduce din Ungaria, o parte ii vinde si o parte ii inmulteste.

Toata afacerea lui se desfasoara intr-o camera de apartament plina de acvarii.
Se ma ocupa si de mentenanta pentru acvarile ce le face. Asta poti sa faci si tu pe viitor.
Cat tine de plante. Cele crescute direct in apa sunt alea bune. Asta o sa trebuiasca sa faci tu.
In magazine nu am gasit decat plante crescute in mediu umed (in ghiveci si pulverizate continuu cu vapori de apa) si se fac varza in cateva saptamani dupa ce le pui in acvariu.

Eu iti urez succes si BRAVO pentru initiativa.

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Pe 28 februarie, pica intr-o duminica o sa ajung la bucuresti ca are Steaua meci. Vreau sa fac in cursul zilei si o vizita la Coralis. Poate ne vedem acolo...
La faza cu compresorul cred ca o sa renunt. Raman la ideea mea cu pompe de aer. Sunt cred eu mai practice, imi da o extensibilitate mai mare in cazul in care vreau sa mut ceva sau sa opresc sau chestii deasta, plus ca ies si mai ieftin.
Stiu ca am sunat odata la unul dintre cele 3 numere si te-am intrebat daca stii ceva distribuitori sau un depozit ceva de unde pot procura accesorii atat pentru utilarea magazinului cat si pendru desfacere... Poti sa imi mai spui odata?

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

si acum din nou imi pare rau ca nu esti din bucuresti lol:lol::lol::lol::lol: eu sunt innebunit dupa inmultirea pestilor, ador sa ii inmultesc, daca ai fi vrut sa faci cum zice Laurentiu si o parte din pesti sa ii inmultesti stateam eu de grija lor doar sa ii observ in perioada de inmultire si sa am satisfactia faptului ca si eu am contribuit la cresterea acelor pui. tongue cat despre compresor era o idee buna in sensul ca economiseai spatiu wink

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

smile))
Scalari si guppy am inmultit fara sa vreau si a fost ok smile) intr-adevar nu ma gandesc sa inmultesc si nici nu ma gandesc sa iau Q7 dupa o luna de la deschidere. Toate vor merge treptat... Mi-ai dat numarul baiatului de la care iei pesti, o sa il contactez la momentul oportun. Si asta vom discuta, ma refer la ce specii voi baga pentru inceput. Eu unul as vrea o parte sa fie pesti cunoscuti gen betta, scalari, xifo si cealalta parte sa vedem ce gasim mai deochiatzi smile)
Discutam in continuare... o sa va stresez mult... smile)
Si daca esti din bucuresti poate stabilim pe 28 luna asta o ora sa ne vedem la Coralis la trigodava wink

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

26 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-13 22:57)

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

sau daca ai drum intr-o duminica vii la intalnire wink


P.S. eu am reusit sa inmultesc betta de curand (ma laud si eu pe unde apuc tongue) daca vrei knd vor avea 2-3 luni ii donez (ca sa imi mearga bine si urmatorii sa ii vand lol:lol::lol::lol::lol: ) knd o sa fiu sigur cati au scapat o sa postez cati donez si cam 50 % iti pastrez pentru magazin wink
asta daca vrei wink

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Facem cresha smile) Vedem Florin pe parcurs...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Baieti e cineva care se pricepe la partea fiscala? Sau cineva care mai are petshop cu animale?
Ma intereseaza ceva informatii legate de proceduri...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Hai noroc.
Am gasit o poma de aer: Resun Pompa aer LP100. Spune ca are distribuitor de aer inclus pentru 33 de iesiri. Acum am gasit pe un magazin online la 755 lei parca. Sa vad ca am o firma de distributie in Constanta, nu stiu la cat o au.
Voi sa imi spueti, si aici ma refer la maistrii acvaristi, daca merita sa o iau si daca face banii. vreau sa o pun desigur la peretele de acvarii...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

Mai intreb odata daca e buna pompa asta cu iesire pentru 33 de pietre de aer. Costa 750 ron in magazine si vreau sa stiu daca merita ... LP100

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

31

Re: Pareri si sfaturi pentru un magazin

nu cred ca o sa primesti un raspuns concret.. tot ce pot sa spun este ca resun e firma chinezeasca... oricum toate sunt facute acolo dar sub alt brand smile
imi pare rau cam atat iti pot fi de ajutor..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.