101

Re: gris

asa am facut si eu cu femela  caras.am puso intr-un bol si temp apei a fost in prima zii 2 de grede,aa doua zii 33de grede si intr-o zii a ajuns la 34 de grede dar doar pentru 5 ore,acum este la 30 de grade.femela era(si este) intr-o stare urata.avea puncte albe si pe ochi,chiar si in branhii!unctele acelea albe erau ca niste bube,undeva pe langa coada se evtinse un cm Lxh si acum este negru.ii ieseau si din cap si din ochi acele puncte albe care pareau a fii bube,are marginea coadei putin putrezita,a ramas fara o inotatoare,si sta singura,si stresata.
in celalalt acvariu toti carasiii se simnt excelent,si plantele de asemenea,temp apei este de 27 de grade,in fiecare zii scad un grad,caraseii par 100%sanatosi,nu au nici un demn de gris,nu nimic,si nici de finrot nu mai par afectati.par foarte fericiti,si ma gandeam,voi ce ziceti?pana se va face femela bine(daca se mai face)daca as putea sa i-au saptamana asta sau cea vitoare niste pesti.credeti ca ar mai evista vreo boala?credeti ca ar utea patii pesti ceva?in acvariul acela a fost si acolo temp apei la 32 de grede doar o zii.daca ar mai avista vreo boala eu cred ca a murit.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

102

Re: gris

eu zic ca sa nu mai pui nici un peste cu carasii, sunt pesti care sunt compatibili doar cu ei insisi, eventual sanitarii. au pretentii care nu se preteaza celorlalti pesti.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

103 Editat de polar bear (2010-05-24 19:45)

Re: gris

dap,dar din pacate nu am sa-i pastrez decat un an,eu de la bun inceput nu vroiam carasi ca stiam ca se fac mari si le trebuie un acvariu mare si .....  .undeva am si zis,nu eu i-am luat,ci mama roll ,ei i se par foarte frumosi dar nu-si da seama ca lor le trebuie mult spatiu  si nu prea sunt compatibili cu alte specii de pesti,si parca eu nu as vrea sa am doar carasi in acvariu si atat.oricum,eu de la bun inceput,vroiam pesti ce nu cresc mult si stau de obicei in banc,eu initial vroiam:xipho,neoni,black moly,2 ancistrusi/2 labeo erythrurus/2 cory(ori unul ori altul),si poate niste guppy.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

104

Re: gris

daca mamai tale ii place atat de mult  asta e un motiv de a o convinge ca ai nevoie de un acvariu de 150L sau mai mare. doamne voi nu stiti sa speculati oportunitatiile lol:lol::lol::lol:

105

Re: gris

lol:lol::lol:
dap,asa,dupa mine as vrea un acvariu de 1.000 de litri lol dar nu mai am unde sa pun nici macar unul de 20 de litri.atat de plin este casa mea de acvarii lol (4 ,=>3 sunt folosite si inca le folosesc si 1 nu mai e bun,dar cu un strop de silicon este ca nou big_smile).
deci,chiar daca o conving nu am unde sa pun acvariul lol ,decat in pereti wink

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

106

Re: gris

mama polar cat te invidiez lol la mine e aglomerat doar cu unu de 60l lol
am unul carantina de 10l care e acum cu 2 neoni, e bagat pe sub scaune in bucatarie, ma mira ca am gasit si acolo loc lol
abia astept sa ma mut la casa mea, apt cu 4 camere si eu o sa dorm in baie, restul va fi destinat acvariilor lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

107

Re: gris

POlar, ce mai iti fac caraseii? s-au vindecat? dar fetita, este mai bine?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

108

Re: gris

caraseii sunt vindecati.femela este umpic mai bine,acum 2 zile era foarte slaba,scuipa ce manca si i se vedeau oasele.dupa cum am zis este mai bine,s-a mai ingrasat putin sii codita e la fel si tot fara o inotatoare a ramas.inca sta despartita de fratiprii ei,cred ca ii voi pune impreuna peste 2 zile,totusi,din fericire nu mai are gris big_smile .si nici finrot big_smile .

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

109

Re: gris

ma bucur tare mult pentru tine si pentru frumuseii tai. multa sanatate!!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....