61

Re: echinodorus

La cei 54L pe care ii are acvariul meu am 15W/865 OSRAM doar 1 buc. si sta 12 ore cu pauza de 2 ore la pranz ca sa ma bucur de el seara cand ajung acasa. Nu am alge si cred ca sti ca am o padure de plante. Acum s-ar putea sa fie si de la faptul ca tu ai 2 neoane, dar nu stiu ce volum are acvariul tau.:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

62 Editat de allexya (2010-05-20 12:12)

Re: echinodorus

eu am 63l, nu cu mult fata de al tau. si am 15W/865 OSRAM si 15W/OSRAM Fluora. e si de putin timp adus, tre sa se adapteze plantele cu aditia de lumina. stau aprinse 11-12 ore fara pauza la pranz.
aveam si inainte filamentoase pe vallisneria si putin pe crypto dar o data adusi otocinclusii era veselie, nu mai era strop de alga. acum au explodat, astia micii vad ca nu mai curata nimic si sunt foarte agitati.
tot sper sa fie vina temperaturii pentru ca de atunci a inceput "explozia" de alge (mult spus explozie dar sa vad atatea fire de vallisneria paroase e mult), au inceput sa se gaureasca ech si sa se puturoseasca oto.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

63

Re: echinodorus

Am gasit ceva despre alge: TIPURI DE ALGE 1. ALGA NOROIOASA Este mai mult o bacterie decat o planta si este considerata cea mai rea alga care va poate infecta acvariul. Creste foarte repede si fiind toxica nu poate fi atacata de mancatorii de alge. In plus, omoara plantele prin sufocare si prin faptul ca le limiteaza accesul la lumina. Ceea ce o face in mod special periculoasa este faptul ca poate infecta chiar si acvariile foarte bine ingrijite daca acestea nu au suficienti nutriti. Cel mai bun tratament de starpire a acestui tip de alga este cel cu eritromicina, un antibiotic care este vandut sub diferite denumiri drept medicament pentru pesti.
Tratamentul standard indicat in prescriptie este suficient pentru a indeparta plaga cu aspect de noroi, chiar si in cateva zile. Dar pentru a preveni dezvoltarea rezistentei la antibiotice, va recomandam sa respectati tratamentul ca la carte chiar si in cazul in care vi se pare ca pata de namol a disparut. Daca nu respectati indicatiile, exista sanse foarte mari ca aceasta alga sa reapara dupa cateva luni iar antibioticele sa nu mai aiba nici un efect asupra ei. Daca stratul de noroi apare din nou cel mai indicat este sa schimbati conditiile de apa din acvariu de urgenta. 2. ALGELE BRUNE In acvariu algele brune sunt in general reprezentate de diatomice. Se mai numesc astfel deoarece formeaza pete de culoare maro chiar pe plante dar cele mai vizibile sunt cele de pe geamul acvariului. Cel mai adesea apare chiar din prima etapa de viata a unui acvariu dar poate fi alungata cu un tratament simplu. Cel mai bun mancator de alge maro este pestele pisica sau otocinclus vittatus. Acest tip de alga este cauzat de excesul de nutriti si de silicat.
Asa cum am spus se dezvolta de obicei sub forma unui strat foarte subtire pe elementele de decor sau pe geamurile bazinului. Indica lipsa luminii sau excesul de silicati. Nu uitati ca, cresterea cantitatii de lumina le face de obicei sa dispara. 3. ALGA VERDE Este o adevarata alga unicelulara. Apare din primele stadii de evolutie ale unui acvariu cu plante si infloreste foarte repede punand stapanire pe intreg acvariul. Daca apar in cantitati mai mici sunt considerate a fi un semn bun, mai ales in mediul bazic, dar daca se inmultesc foarte mult deja este un semnal de alarma. Algele verzi filamentoase sunt cel mai des intalnite si pot ajunge la cativa centimetri lungime. Acest tip de alge reprezinta dezvoltarea in exces a algelor microscopice care sunt determinate fie de iluminarea in exces, fie de un surplus de elemente nutritive. Alga verde nu poate fi controlata cu usurinta chiar daca schimbati apa foarte des. Trebuie sa reduceti sursa de micro nutriti care au tendinta de a le hrani floarea si deci le ajuta sa se raspandeasca foarte repede. Pentru un impact imediat, incercati o sterilizare cu ultraviolete care previne inflorirea lor chiar din prima zi. 4. BEARD ALGAE sau algele care seamana cu o barba. Cresc de obicei pe frunzele plantelor si au culoare verde, foarte deschisa.
Individual au o textura foarte fina dar cresc mai ales in smocuri care seamana cu o barba verde. Pot ajunge pana la 4 cm iar aspectul de barba le permite sa fie “pieptanate” de curentii de apa. Acest tip de alge face parte din categoria celor care nu pot fi starpite cu usurinta. De asemenea, cresc foarte repede si pot umple intreg acvariul daca conditiile apei le sunt favorabile. 5. ALGELE TUFIS Cresc in smocuri bogate de 2 – 3 mm lungime si au tendinta sa se stabileasca pe frunze precum Anubias, pe specia de plante numita Echinodorus dar si pe alte plante cu frunzele mari. De asemenea, pot acoperi si echipamentele introduse in acvariu. Mai este cunsocuta sub numele de Acrochaetium, Rhodochorton, Chantransia si este considerata a fi o alga rosie de tipul celei cunoscute sub numele de Audouinella. Nu poate fi starpita cu usurinta si de aceea va recomand sa rupeti frunzele afectate. Echipamentul din acvariu poate fi curatat cu o solutie de decolorare si ulterior frecat pentru a fi indepartate algele moarte. Cel mai drastic tratament ar fi cel pe baza de cupru. ALGELE ROSII Sunt o specie de alge care apare, din fericire, destul de rar intr-un acvariu. Dupa o lectura atenta a conditiilor si a factorilor care favorizeaza cresterea tuturor acestor tipuri de alge trebuie sa fiti constienti de faptul ca daca nu se iau masuri drastice aceste alge vor fi omniprezente in acvariu.
Pentru acvariile care contin numai pesti, cea mai buna solutie este utilizarea sterilizatorului cu ultraviolete. Aceasta solutie nu este insa potrivita pentru bazinele care contin plante, deoarece acestea vor fi afectate. Nu uitati de ca faptul ca, conditiile optime pentru plante, vor fi optime si pentru dezvoltarea algelor. Pentru a se inmulti algele profita de orice dezechilibru nutritional din acvariu. Sursa: http://www.planteacvariu.ro/alge.html

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

64

Re: echinodorus

Cat despre Otto s-ar putea sa fie molesiti de caldura iar algele sa se fi inmultit din aceeasi cauza....:(:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

65

Re: echinodorus

exact asa ma gandesc si eu, sunt foarte agitati nu prea mai stau pe frunze, alearga ici si colo. nu prea suporta caldura clar. dar macar au scapat de la o moarte lenta si urata prin gris. sunt convinsa ca algele tot din cauza caldurii au aparut, la fel si gaurile in plante. s-a produs un dezechilibru din cauza temperaturii mari si nu s-au adaptat bine.
in cele prezentate mai sus nu am regasit-o pe a mea, aveam o poza gasita pe google cu ea, la mine nu am reusit sa o pozez niciodata.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

66 Editat de Andi66 (2010-05-20 13:36)

Re: echinodorus

Mai uitate ce a postat "pelly67" la sectiunea Alge de la Articolele comunitatii, poate o gasesti.:/ am vazut ca a pus si poze....
Ce tip de alga e ? mai exact ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

67

Re: echinodorus

alga filamentoasa. asta e denumirea care am gasit-o, cica este mancata cu placere de ierbivori. mai astept putin, duminica se termina "carantina" si poate le mananca oto

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

68

Re: echinodorus

Asa zic si eu, n-are rost sa grabesti sau sa mai introduci cine stie ce minuni in acvariu....doamne fereste sa nu patesti vreo nepatita roll
Ca pe urma punem de un gratar...:lol::lol::lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

Salut,
Are cineva habar ce planta este asta.
Am vagi banuieli, dar sincer nu sunt sigur.
Merci

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

70

Re: echinodorus

dupa frunze zici ca e hygrophila polysperma dar dupa culoare sa ma bata de stiu lol

71

Re: echinodorus

lol lol eu zic sa facem saramura - sare neiodata+pesti fierti+salata big_smile ca din neoni nu stiu ce gratar iese lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

72 Editat de Andi66 (2010-05-20 14:16)

Re: echinodorus

allexya A scris:

lol lol eu zic sa facem saramura - sare neiodata+pesti fierti+salata big_smile ca din neoni nu stiu ce gratar iese lol

Cu neonii facem lumina cand se insereaza...:lol::lol::lol::lol::lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

Am banuit si eu ca ar fi hygrophila , dar ma gandeam si la Ammania Gracislis sau nesea.
Chiar nu stiu_
Poate o fi o balarie, dar nu cred.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

74

Re: echinodorus

viaregio13 A scris:

Am banuit si eu ca ar fi hygrophila , dar ma gandeam si la Ammania Gracislis sau nesea.
Chiar nu stiu_
Poate o fi o balarie, dar nu cred.

Sa nu confundati, eu zic ca e Ludwigia Repens varietatea rosie, am si eu cateva fire....e foarte frumoasa.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

75

Re: echinodorus

Ludwigia repens
http://acvaristica.files.wordpress.com/2008/11/ludwigia-glandulosa.jpg
Exista o varietate verde si o alta tonalitate rosiatica de ludwigia taratoare. Amandoua cer o buna luminozitate si sunt considerate rezistente. Talie: 30 cm
Mai mult de zece specii din acest gen, amfibii sau in totalitate acvatice figureaza printre plantele de acvariu cele mai populare. Frunzele lor fragede sunt apreciate de catre pestii ce au tendinta alimentara vegetariana; altii isi depun ponta pe ele. Miile de frunze acvatice iubesc lumina si apele in medie dure, dar limpezi: micicle particule in suspensie sunt retinute de catre frunze. Reproducerea se realizeaza in principal prin butasire.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

E posibil, dar s+ar putea sa te inseli.
Am cumparat aceasta planta acum cateva zile de la Animax Turda. Am luat mai multe plante defapt dar asta nu avea indicativ pe ea. Tipul de caolo nu stia nici el sa+mi spuna. Mi+a placut si am luat+o.
V+am zis banuiam ca ar fi Ammania Gracislis sau nesea, dar foarte bine poate fi si Ludwigia sau hygrophila.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

77 Editat de Andi66 (2010-05-20 14:49)

Re: echinodorus

viaregio13 A scris:

E posibil, dar s+ar putea sa te inseli.
Am cumparat aceasta planta acum cateva zile de la Animax Turda. Am luat mai multe plante defapt dar asta nu avea indicativ pe ea. Tipul de caolo nu stia nici el sa+mi spuna. Mi+a placut si am luat+o.
V+am zis banuiam ca ar fi Ammania Gracislis sau nesea, dar foarte bine poate fi si Ludwigia sau hygrophila.

E....iti place ? Banuiesc ca de asta ai si cumoparat-o.
Pana una alta asta e important, o sa aflii tu cu timpul de care e.
Ce sa-ti urez ? Sa-ti traiasca si sa se inmultasca....sa ne dai si noua lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

Sigur, cum sa nu.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

79

Re: echinodorus

viaregio13 A scris:

Sigur, cum sa nu.

Ar fi frumos sa-ti completezi la avatar si adresa sa vedem si noi de unde esti....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

Scuze pt omisiune.
Acum cred ca este OK.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND