21

Re: Ciudat

allexya A scris:

eu am folosit costapur mai demult, tot pe baza de verde de malachit, si mi-a cam ars plantele in saptamana respetiva. cu am zis si mai sus, alege plante cu fruza mai groasa, mai rezistenta.

le scot ca in acvariul in care o sa il bag am elodea si cryptocoryne !!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

22

Re: Ciudat

Mai bine asa decat sa ai surprize neplacute.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

23

Re: Ciudat

Daca esti 100% sigur ca e popeye.. e clar ca e o infectie bacteriana in acvariu.
Tind sa cred ca nu i-a disparut pata acelui individ.... eu cred ca s-a ascuns undeva fiind bolnav si nu-l mai vezi tu. Cate tetrazone ai in acvariu? Ia numara-le...
Probabil ca nu iti vor iesi la numar....

Dupa umila mea parere ar trebui un tratament cu antibiotic, gen Sera Baktopur... 3 zile, schimb de jumatate din apa, si iar 3 zile de tratament...

N-o sa moara plantele dintr-atata .. dar as recomanada adugarea de sera Nitrivec dupa tratament pentru siguranta...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24 Editat de aqua (2010-05-20 16:23)

Re: Ciudat

a murit chiar astazi cand am adus tratamentul !!!
chiar nu stiu de ce a actionat boala asa repede !!!
alaltaieri era OK,se juca si acuma....
nu pot sa ii mai tin ...ii dau ...
sunt sigur ca l-as fi putut trata....daca aveam ceva mai mult timp !!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

25

Re: Ciudat

aqua A scris:

a murit chiar astazi cand am adus tratamentul !!!
chiar nu stiu de ce a actionat boala asa repede !!!
alaltaieri era OK,se juca si acuma....
nu pot sa ii mai tin ...ii dau ...

Iar....???

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

26

Re: Ciudat

Andi66 A scris:
aqua A scris:

a murit chiar astazi cand am adus tratamentul !!!
chiar nu stiu de ce a actionat boala asa repede !!!
alaltaieri era OK,se juca si acuma....
nu pot sa ii mai tin ...ii dau ...

Iar....???

ce iar?...la ce te referi ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

27

Re: Ciudat

Pai ai mai renuntat odata...parca asa imi amintesc eu...sau ma insel cumva neutral

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

28

Re: Ciudat

Andi66 A scris:

Pai ai mai renuntat odata...parca asa imi amintesc eu...sau ma insel cumva neutral

asa e ...chiar am zis !!
dar ziceam si eu ca ..na ...sunt primii mei pesti si i-am crescut de cand erau mititei...si tata ii iubeste ....dar o sa ii dau la schimb pe niste characidae !!
si nu o sa ii zic lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

29 Editat de Andi66 (2010-05-20 16:36)

Re: Ciudat

aqua A scris:
Andi66 A scris:

Pai ai mai renuntat odata...parca asa imi amintesc eu...sau ma insel cumva neutral

asa e ...chiar am zis !!
dar ziceam si eu ca ..na ...sunt primii mei pesti si i-am crescut de cand erau mititei...si tata ii iubeste ....dar o sa ii dau la schimb pe niste characidae !!
si nu o sa ii zic lol

Pai mai intai incerca sa scapi de epidemia de la tine din acvariu...n-ar fi frumos sa-i dai cuiva gata bolnavi.
Asa ceva nu se face, nici tie nu ti-ar place sa patesti asa un deranj...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

30

Re: Ciudat

nu inteleg de ce renunti...sunt niste pesti foarte frumosi, vioi si colorati, de ce sa ii schimbi pentru ca a murit unul? intr-adevar foarte mare pacat dar...? cu altii crezi ca ar fi mai bine, nu ar muri la fel de repede in caz de boala? trateaza si restul pestilor, urmareste-i o saptamana sa vezi sa nu mai se imbolnaveasca nici unul... cum zice si Andi si sunt total de acord cu el, nu e frumos sa imbolnavesti alti pesti din alte acvarii.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

31

Re: Ciudat

In plus e si pacat, sa cresti un pestisor atata vreme si la primul semn de boala sa`l lasi de izbeliste..nu`i ok deloc. Trateaza`i, asigura`te ca sunt bine si dupa, daca te lasa inima da`i cuiva care ii apreciaza.

Etiamsi omnes, sed non ego.