Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Iar pe lemn se prinde mai repede? Se prinde mai decat pe piatra? Multumesc. Dar cum o leg? Pur si simplu  sau trebuie sa fie radacinile cumva anume?:D

Nimeni nu e nascut invatat !

22 Editat de bogdivaio (2010-05-19 23:53)

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

esti formidabil lol:lol::lol::lol:

la fel se prinde si pe lemn si pe piatra si pe sticla si pe.....o legi cum vrei tu cu guta de pescuit sau ata de papiota...pui radacinile cum crezi tu ca se dezvolta mai bine

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Dar pe lemn se prinde mai usor si mai repede decat pe piatra? Multumesc pentru raspunsuri tuturor:)

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

ok. Am inteles. va multumesc tuturor si scuzati daca v-am enervat cu intrebarile mele:D

Nimeni nu e nascut invatat !

25 Editat de narcis.b (2010-05-20 00:12)

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Evident ca in prima faza va fi legat cu un fir de orice ar fi el! Evolutia lui e inceata asta e mersul  lui n-ai ce-i face,in acelasi fel si timp se va prinde pe orice material!Te grabesti? smile
Scz Bogdane,nu citisem postu tau si am repetat si eu...

26

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

lasa ca poate i intra mai bine in cap big_smile

27

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

bine ai venit observatile colegilor sunt bine venite daca le ei in calcul. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

da o sa le iau in calcul. Multumesc !:)

Nimeni nu e nascut invatat !

29

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

catag A scris:

Pai xifo sunt de apa dulce-salmastra, moli de apa dulce mai rar, salmastra mai des chiar si sarata si ambele sunt specie vivipara care traiesc in america, gouramii sunt asiatici si le plac apele cu coloana de apa mica, pesti mai putini agitati ca vecini, iar rassbora sunt pesti de amazon carora le trebuie o apa acida in comparatie cu ceilalti, iar la temperaturi din nou difera. Nu zic ca nu au trait impreuna sau ca nu se inteleg dar din punct de vedere al chimiei apei sunt cam pe dos.

RASBORA=AMAZON?????

30

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

R.heteromorpha - Asia

31

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

catalin818 A scris:

Anubiasul se prinde si pe piatra? Dar totusi stie cineva in cat timp se prinde? smile

Intre pescuit si acvaristica exista o asemanare esentiala: pentru amindoua ai nevoie de multa rabdare. Nu stiu daca esti si pescar sau numai acvarist in devenire, dar viteza, graba si nerabdarea nu au ce cauta in acvaristica. Anubiasul se va prinde extrem de greu de orice, este o planta cu dezvoltare foarte lenta. Nu asta trebuie sa te ingrijoreze, ea va trai la fel de bine si prinsa si neprinsa de un obiect, se poate intimpla chiar sa nu adere niciodata la obiectul de care a fost atasata. Singura conditie este sa nu-i ingropi rizomul in substrat, pentru ca va muri. Daca iti vine greu s-o legi de un obiect, o poti imobiliza pur si simplu intre niste pietre, radacini, sau alte elemente de decor. Pe linga rabdare, imaginatia si creativitatea sunt f. importante.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Va multumesc mult ! vreau sa va anunt ca am legat anubiasul de buturuga de vita de vie si arata foarte bine. :fok

Nimeni nu e nascut invatat !