61

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

au murit si ceilalti 2 arlechini!! cam ciudatei,nu prea i-am vazut la culoare. poate daca ai 10-15 buc. or fi mai indrazneti.

seba shrimp  -  0722 784 888

62

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

din ce am vazut eu pe net.. nu.. tot asa sunt si in mai multi..
cum mai sunt tigri?

63

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

tigrisorii cresc,au cam un centimetru. mai am o serie iesiti acum si inca 2 femele cu oua.

seba shrimp  -  0722 784 888

64

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Naspa ca ti-au murit..
Cat despre indrazneala lor, nici in grup de 50 nu sunt mai indrazneti. Tot timpul se ascund..si ei si cardinalii. Nu cred ca ai ce sa faci pentru a-i vedea mai des.
Succes cu inmultirea creveteilor

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

65

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Tocmai am vorbit cu un prieten din Cluj care, vorba aia stie meserie, are acvarii pe la AGA, a inmultit crystal red si alte specii de creveti, mai multa bataie de cap, mi-a spus ca a avut pierdere de vreo 15milioane cu crystal red smile deci clar eu nu ma mai bag sa investesc. De fapt si daemon poate confirma faptul ca sansele supravietuirii puilor de creveti crystal red sunt aproape nule.
Aline vezi ca vin cu bogdan pana la tine smile  :sok

66

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Cred ca de data asta nu o sa fiu in totalitate de acord cu tine..nu poti spune ca sunt aproape nule..au nevoie de ceva atentie mai multa, dar sa nu creada cineva ca e imposibil.
Si da e adevarat ca mi-am omorat vreo 9 pui de CRS insa am dat putin vina pe filtrul intern ca i-ar fi inghitit.
Mai am doua femele cu oute si acum ca nu mai pot intra in filtru vom vedea care e defapt problema.
Poate o sa-ti dau dreptate Dan, dar sper sa nu fie cazul. Am vazut pui de Crs crescand ft frumos in apa de Cj(care se stie ca e ft moale).
Succese tuturor cu inmultirea( crevetilor  :frogp )

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

67

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

si eu te contrazic cu privire la sanse. in niciun caz nu sunt 0,poate la arlechin sau cardinali.la mine ,femelele nu au dus oualele pana la final. acum am ramas doar cu masculi si caut o femela,doua.

seba shrimp  -  0722 784 888

68

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Cand o sa aveti succes in cresterea puilor de crs sa dati un semn  ^:)^  o sa zic "JOS PALARIA !"

Poate o sa incerc si eu, chit ca sunt foarte scumpi si nu garanteaza nimeni ca vor supravietui odata introdusi in acvariu. Bafta multa  :sok

69

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Dane..atata am sa-ti spun..mai mult curaj in acvaristica :sok
Da sa nu uiti asta ''un om informat e un om puternic''
Daca ai ceva informatii si sti ca altii au reusit..tu de ce n-ai reusi??? In ecuatia asta singura problema e informarea..si nu cred ca stam asa rau nici la capitolul asta

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

70

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

In ecuatia asta problema nu este doar informarea ci si banii. Nu e vorba de curaj, am avut curaj sa-mi fac 3 acvarii plantate, in doar 7luni de zile. Daca cumpar 5 crs asta inseamna 160ron, iar daca vor muri.........spune-mi ce ai fi facut tu daca ti-ar fi murit toti crevetii pe care i-ai cumparat cu 32lei bucata ? Nu e ca atunci cand pierzi un neon.
Mi-ai spus ca sunt cativa acvaristi care au reusit sa inmulteasca crs, totusi de ce nu se vand ? Pana la urma ar iesi si ei in castig, eu in afara de Atti n-am vazut pe nimeni sa posteze ca vinde crs...jur ca daca o sa fii primul din Cluj care ii inmulteste de la tine cumpar !

71

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

mi se intampla ceva ciudat in acvarii!!!! in 2 acvarii diferite,unul cu red cherry celalalt cu tigrii...in acelasi timp au inceput sa sara dupa care cad in gol. nu stiu ce sa le fac,cred ca-i pierd pe toti. nu am umblat la ei, nu le-am facut nimic!

seba shrimp  -  0722 784 888

72

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

f ciudat.. nu am mai auzit de la nimeni sa pateasca asa ceva.. e prima oara..
o fi intoxicaie cu ceva..  daca ai schimbat apa, o fi ceva de la retea..
eu as lua 2 bidoane de 5-6lde apa plata si as face un schimb urgent..
altceva nu stiu.. temperatura? poate face scurt ceva in apa.. vreun cablu.. nu pot sa imi explic..
sa ne ti la curent

73

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

sebacka A scris:

mi se intampla ceva ciudat in acvarii!!!! in 2 acvarii diferite,unul cu red cherry celalalt cu tigrii...in acelasi timp au inceput sa sara dupa care cad in gol. nu stiu ce sa le fac,cred ca-i pierd pe toti. nu am umblat la ei, nu le-am facut nimic!

Daca ai nevoie de apa de osmoza iti dau cat ai nevoie!

74

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

foarte ciudat,mai ales ca se intampla in 2 acvarii diferite ,singurul lucru comun fiind priza.am acvariile in sufragerie si ma uit tot timpul la ele si dintr-o data in ambele au inceput sa danseze crevetii.am crezut ca o sa vina cutremurul!

seba shrimp  -  0722 784 888

75

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

acum cum mai sunt? daca fenomenul continua.. scaote cativa intr-un borcan mare.. cu apa din acvariu.. si vezi ce se intampla acolo..
parerea mea este ca in cazul asta nu poti sa faci decat experimente.
multa bafta!

76

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

acum la ora asta parca red cherry s-au mai linistit,dar tot chiauni sunt...parca sunt beti. in celalalt acvariu tigrii par sa mearga pe picioarele lor dar vom vedea maine dimineata pagubele. pana acum n-am vazut niciunul mort...am schimbat si un pic din apa...am pus de la cel mare, in care cherry de acolo n-aveau nicio trb. inca odata nu am facut nimic special azi,ba chiar n-am umblat deloc la ei,temperatura n-avea cum sa se schimbe....dosarele x.mi s-a intamplat trb asta cu red crystal cand se murdarea apa si crestea no2 si no3,dar acum curatasem filtru zilele trecute,apa e lacrima si ce ma frapeaza e ca s-a intamplat la red cherry,care astia traiesc si in nomol daca-i bagi! va spun maine cati mai sunt,noapte buna!

seba shrimp  -  0722 784 888

77

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

Poate sa fie ceva in apa. Ai incercat sa folosesti un conditioner?? Poti incerca ceva ieftin si bun Biotopol C de la JBL.

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

78

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

asa dintr-o data! dimineata i-am gasit ok,acum o fi murit unu-doi,n-am de unde sa stiu,trb e ca n-am vazut morti. multumesc pt toate sfaturile!

merlin,am ratat red crystal de la coralis. am ajuns prea tarziu cand nu mai erau. ce facem cu comanda,vad ca nu se mai baga nimeni!

seba shrimp  -  0722 784 888

79

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

pai eu oricum vroiam sa dau singur.. din pacate nu mai pot ca nu are cine sa ii ridice.. pana in septembrie abia..
daca vrei sa dam eu sunt 100% pentru.. singura mea conditie ar fi daca poti sa ii ti 2-3 zile in acvariu la tine, in functie de cand ajung.. de fapt pana vineri cand plec acasa sa ii duc..
hai sa iti mai dau o idee..afara e cald frumos, numai bun sa mergi la munte, la brasov.. iar la plecare treci prin real si la petshpul de acolo au CRS la 12lei.. (B sau C)..
dar daca vrei de afara, eu iau sigur..

80

Re: RED,BLACK,YELLOW,ORANGE,RILLI,TIGER,CARDINALI,MEXICANI

auzi, afara nu e nici cald nici frumos big_smile ! nu cred ca am cum sa ajung acum la bv pt o plimbare si sa ma duc doar pt ei....cat ma costa benzina ii scot cat nu face.
e vorba de tinut acum daca dam comanda sau in septembrie?

seba shrimp  -  0722 784 888