21

Re: salut voios de incepator

dar de pietrisul acela mare si urat nu zice nimeni nimic..? daca tot ai hornbach.. vezi ca au solutii acolo.. negru sau maro..

22 Editat de aqua (2010-05-25 23:50)

Re: salut voios de incepator

am vazut cel mai nasol lucru acuma !!!
tu ai o combinatie de pesti groaznica !!!
tetrazona sunt in razboi cu guppy !!
alege cu care ramai sau te alegi cu guppy fara coada !!
cum am zis coco,am uitat sa editez wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: salut voios de incepator

Salutare!

Revin si eu , daca nu te supara si deranjeaza, cu cateva sfaturi pe care le poti urma sau nu. Atat Limnophila cat si Didiplis ( cea din dreapta), sunt plante care ar fi mai frumoase daca le-ai planta in grupuri de mai multe fire. Banuiesc ca in dreapta acvariului ai un filtru intern (asa inteleg din foto), filtru care nu va fi mascat de Didiplis prea mult fiindca e o planta cu frunze subtiri. Cabomba si Ludwigia sunt plante cu ritm rapid de crestere si in curand vor concura una cu cealalta. Combinatia de Glosso cu Blyxa este buna intru-cat, din ce imi dau seama vrei sa creezi senzatia de profunzime a acvariului. Culoarea frunzelor de Blyxa tradeaza lipsa fierului din apa (iti recomad utilizarea unor micronutrienti. Iar daca nu ai pus fertilizant in substrat, nu e timpul perdut. Exista in comert tablete pentru fertilizarea substratului.Dar ceea ce e cel mai important pentru plante, este CO2, care vad ca lipseste. Daca nu gasesti pe forum "reteta" acestuia, ti-o pot furniza eu.

Sper sa te ajute aceste sfaturi si sa reusesti sa ne uimesti. Dureaza cam mult dar lucrurile "frumoase" se fac in timp si cu foarte multa munca si rabdare. Raman in continuare la ideea ca 80% dintr-un acvariu o reprezinta plantele.

P.S. - Renunta la acel background. Cel albastru sau negru dau senzatia de profunzime.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

24

Re: salut voios de incepator

Astept "reteta" de care vorbeai. Multumesc de sfaturi!

25

Re: salut voios de incepator

Stie cineva unde pot gasi in bucuresti easy carbo ?

26

Re: salut voios de incepator

adrian t A scris:

Stie cineva unde pot gasi in bucuresti easy carbo ?

pe www.happypets.ro, eu de acolo mi-am luat

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

27

Re: salut voios de incepator

Am urmat sfaturile ce mi le-ati dat. Am montat inca un tub (osram floura 77+osrem 865) si am confectionat si o bomba cu co2. Este adevarat ca plantele au inceput sa creasca mai repede dar le-a luat-o inainte algele. In doua zile m-am pricopsit cu un covor de alge pe care se pare ca nu il pot controla
Ce mai pot face?

28 Editat de mihaitza (2010-05-29 03:26)

Re: salut voios de incepator

DAca ai urmat intocmai ceea ce ti-am spus eu in legatura cu lumina, CO2, fertilizanti si programul de folosire a iluminatului, singurul lucru care ramane de facut in privinta algelor ramane introducerea in bazin a mancatorilor de alge (SAE, neritine, etc.)

SI inca ceva foarte important: iti recomand schimbul saptamanal de apa in procent de 25-30%.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

29

Re: salut voios de incepator

Ce fel de alge?
@ mihaita da ce retete de aur ai tu! Cu asa ceva se poate participa la salonul de inventica,e pacat sa ratezi smile

30

Re: salut voios de incepator

neritine....niste melci care fac treaba daca ii pui cu mana pe planta, altfel o taie si ii gasesti in cele mai nebanuite locuri din acvariu...filtru,capac, dupa neoane,etc tongue

31

Re: salut voios de incepator

nu stiu cum se numesc dar arata ca un covor fin de o culoare verde viu de cca 1-1,5mm. Am incercat sa fac niste poze. Nu stiu daca se vede prea clar dar poate ajuta.
PS. Schimb apa saptamanal in proportia pe care mi-o recomanzi. Singura abatere poatefi ca la ultima fertilizare am pus din greseala cantitate dubla. Oare fertilizantul neutilizat de plante a stimulat cresterea algelor?

32

Re: salut voios de incepator

inca o poza

33

Re: salut voios de incepator

Nu se vede nimic din poza,dar ma gandesc la Cianobacterie,asta presupune ca nu s-a incheiat ciclul azotului,cum e alga e prafoasa? cand dai cu mana se dezintegreaza rapid?

34

Re: salut voios de incepator

este destul de bine prinsa de suport ,foarte fina si alunecoasa ; are culoarea de un verde viu; se vede ceva pe buturuga; nu se dezintegreaza usor, de pe frunza de anubias care este destul de rezistenta nu am reusit sa o indepartez mecanic fara sa distrug  frunza

35

Re: salut voios de incepator

alta poza

36

Re: salut voios de incepator

Ah gata am vazut.Un pic e firesc ,fine rootul,la aparitia unui tub si a CO2ului.Stinge un tub ,baga CO2 mai mult,printre altele,ai o cantitate destul de mare nitrat,sau chiar forma primara a acestuia,amoniacul,in stare latenta nu a constituit un fertilizant,odata cu lumina multa  si co2ul a aparut un dezechilibru si acest fertilizant a devenit activ ...din pacate pt alge.La fel presupun ca Fe e sub limita.Sfat yikes saptamana lumina injumatatita,apoi treptat aprins cate 2,3h la fiecare 3-4zile.CO2 mai mult,schimburide apa la 2 zile de 25%,evident cu apa statuta, si o fertilizare zilnica cu Fe,zilnica intrucat banuiesc un agent chelator ce ar putea sa-ti anuleze Fe2.Easy carbo  e ok de pus ca si algicid dar de la inceput acum nu are mare valoare.In cca 10 zile ar trebui sa scapi de alga.Dupa ce ai scapat de alga folosesti aditie de macro doar K ,inca vreo 2 saptamani apoi poti pune toata suita de macro. Succes!