81

Re: Romania este tara de poveste!!!!

comunist sau nu dar pe vremea lui ceausescu ai mei isi permiteau in fiecare an sa mearga la mare  o saptamana in concediu, isi permiteau sa faca un chef la onomastica sau la zile mari, acum ce iti mai permiti??? mergi la magazin si ceri o paine pe caiet pana la salarul mizer de 700 ron dupa 35-40 de ani de munca!!!  nu zic ca atunci era bine dar tot romanul avea ce pune pe masa, toti aveau de lucru si toti isi permiteau sa iasa dumineca la un restaurant , la o iarba verde etc. acum toti tiganii au iesit la liman si se cred in tara lor si va fi a lor daca imbecilii de la putere  isi vor mai bate joc de poporul roman.

82

Re: Romania este tara de poveste!!!!

pelly67 A scris:

Ok, și care ar fi soluția Sorine?....sa o scoatem onorabil la liman!

Sa mergem sa votam de fiecare data cand avem ocazia si sa ne informam foarte bine pe cine votam!Asta e singura sansa intr-o democratie...Daca cei mai multi stau acasa si nu voteaza atunci cand trebuie sa nu ne mai miram ca avem asa conducatori...

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

83

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Daa, clar. Sorin, ca asa am inteles ca te cheama, eu sunt tinerica, si cu toate astea de cand am drept de vot n`am ratat vre`unul. Poate nu sunt prea bine informata, dar de cate ori am votat, am impresia ca am votat unul care parea mai putin rau ca altu, dar tot rau. Asa ca alegerea degeaba o fac, cand n`ai de unde alege ceva decent. Nu ma pricep la politica, dar incerc sa nu arat ignoranta din ce in ce mai des aparuta printre noi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

84

Re: Romania este tara de poveste!!!!

coco A scris:

comunist sau nu dar pe vremea lui ceausescu ai mei isi permiteau in fiecare an sa mearga la mare  o saptamana in concediu, isi permiteau sa faca un chef la onomastica sau la zile mari, acum ce iti mai permiti??? mergi la magazin si ceri o paine pe caiet pana la salarul mizer de 700 ron dupa 35-40 de ani de munca!!!  nu zic ca atunci era bine dar tot romanul avea ce pune pe masa, toti aveau de lucru si toti isi permiteau sa iasa dumineca la un restaurant , la o iarba verde etc. acum toti tiganii au iesit la liman si se cred in tara lor si va fi a lor daca imbecilii de la putere  isi vor mai bate joc de poporul roman.

Asta este exact genul de atitudine care ne tine pe loc! Ce puneai pe vremea lui Ceausescu pe masa? Daca esti prea mic iti spun eu : tacamuri de pui, picioare de porc,creveti vietnamezi,masline grecesti, ghiveci si fasole la conserva. Asta gaseai in mod curent in orice alimentara! Ca sa incropesti o masa de doamne ajuta statei la cozi cu zilele sau faceai tot felul de artificii, iti creeai relatii de tot felul etc. Nu-mi mai lauda vremea lui Ceausescu ca am trait pe vremea aia. Nu-ti doresc sa afli cum era intr-un apartament de bloc iarna fara caldura, cum se stingea lumina de 10 ori pe zi, cum nu aveai presiune la gaze nici sa prajesti un ou si ca teava de apa calda era pur decorativa...Asa era de bine pe vremea lui Ceausescu! Cat despre tigani ei existau si atunci si erau la fel de smecheri. Daca aveai nevoie de un pachet de Kent sau de o cafea naturala mergei pe Covaci si cumparai de la tigani. Mai erau si in alte locuri dar Covaciul era de notorietate...Ceasuri electronice, blugi, adidasi ciorapi de dama etc. tot de la tigani cumparai! Exista si atunci un gen de muzica tiganeasca la fel de cretin ca si manelele din ziua de azi. Tiganii sunt o minoritate! Daca ei isi fac de cap e vina noastra a majoritatii ca-i lasam. Daca la doar 20 de ani de cand i-am dat un sut in dos lui Ceausescu voi il regretati atunci aveti o memorie tare scurta si nu apreciati libertatea de care ne bucuram acum si pe care unii dintre noi mai naivi sau mai idealisti au platit-o cu sange. Ne uitam la televizor cum se fac tot felul de fraude, cum se incalca legea si cum se ignora decizii ale Curtii Constitutionale si cand un sindicat sau o asociatie organizeaza un miting se duc cativa tampiti acolo care probabil au fost si pe 21 Decembrie in strada unii dintre ei. Si ne mai miram ca la noi nu e democratie smile Ati vazut cum au iesit francezii in strada cand presedintele lor i-a gonit pe tigani? Ce s-au gandit francezii? Este ,,Egalite,fraternite,liberte'' sau ce masa este? E adevarat ca aia au democratie de la caderea Bastiliei si nu ne putem compara cu ei. Dar putem invata de la ei ca nu suntem tampiti! Drepturile pe care le-am castigat trebuie sa le aparam permanent nu sa dormim cum am dormit 45 de ani pe vremea lui Ceausescu sau sa-l votam pe cutare ca ne-a dat 1 kil de zahar si unul de ulei. Daca noi dormim si ne amintim ce bine era pe vremea lui Ceausescu si cat de tare bateam din palme si ce bine ne distram cand ieseam la munca patriotica sau la sortat de cartofi, de ce dracu ne mai miram ca la noi nu e bine?

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

85

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Aquahappy A scris:
coco A scris:

comunist sau nu dar pe vremea lui ceausescu ai mei isi permiteau in fiecare an sa mearga la mare  o saptamana in concediu, isi permiteau sa faca un chef la onomastica sau la zile mari, acum ce iti mai permiti??? mergi la magazin si ceri o paine pe caiet pana la salarul mizer de 700 ron dupa 35-40 de ani de munca!!!  nu zic ca atunci era bine dar tot romanul avea ce pune pe masa, toti aveau de lucru si toti isi permiteau sa iasa dumineca la un restaurant , la o iarba verde etc. acum toti tiganii au iesit la liman si se cred in tara lor si va fi a lor daca imbecilii de la putere  isi vor mai bate joc de poporul roman.

Asta este exact genul de atitudine care ne tine pe loc! Ce puneai pe vremea lui Ceausescu pe masa? Daca esti prea mic iti spun eu : tacamuri de pui, picioare de porc,creveti vietnamezi,masline grecesti, ghiveci si fasole la conserva. Asta gaseai in mod curent in orice alimentara! Ca sa incropesti o masa de doamne ajuta statei la cozi cu zilele sau faceai tot felul de artificii, iti creeai relatii de tot felul etc. Nu-mi mai lauda vremea lui Ceausescu ca am trait pe vremea aia. Nu-ti doresc sa afli cum era intr-un apartament de bloc iarna fara caldura, cum se stingea lumina de 10 ori pe zi, cum nu aveai presiune la gaze nici sa prajesti un ou si ca teava de apa calda era pur decorativa...Asa era de bine pe vremea lui Ceausescu! Cat despre tigani ei existau si atunci si erau la fel de smecheri. Daca aveai nevoie de un pachet de Kent sau de o cafea naturala mergei pe Covaci si cumparai de la tigani. Mai erau si in alte locuri dar Covaciul era de notorietate...Ceasuri electronice, blugi, adidasi ciorapi de dama etc. tot de la tigani cumparai! Exista si atunci un gen de muzica tiganeasca la fel de cretin ca si manelele din ziua de azi. Tiganii sunt o minoritate! Daca ei isi fac de cap e vina noastra a majoritatii ca-i lasam. Daca la doar 20 de ani de cand i-am dat un sut in dos lui Ceausescu voi il regretati atunci aveti o memorie tare scurta si nu apreciati libertatea de care ne bucuram acum si pe care unii dintre noi mai naivi sau mai idealisti au platit-o cu sange. Ne uitam la televizor cum se fac tot felul de fraude, cum se incalca legea si cum se ignora decizii ale Curtii Constitutionale si cand un sindicat sau o asociatie organizeaza un miting se duc cativa tampiti acolo care probabil au fost si pe 21 Decembrie in strada unii dintre ei. Si ne mai miram ca la noi nu e democratie smile Ati vazut cum au iesit francezii in strada cand presedintele lor i-a gonit pe tigani? Ce s-au gandit francezii? Este ,,Egalite,fraternite,liberte'' sau ce masa este? E adevarat ca aia au democratie de la caderea Bastiliei si nu ne putem compara cu ei. Dar putem invata de la ei ca nu suntem tampiti! Drepturile pe care le-am castigat trebuie sa le aparam permanent nu sa dormim cum am dormit 45 de ani pe vremea lui Ceausescu sau sa-l votam pe cutare ca ne-a dat 1 kil de zahar si unul de ulei. Daca noi dormim si ne amintim ce bine era pe vremea lui Ceausescu si cat de tare bateam din palme si ce bine ne distram cand ieseam la munca patriotica sau la sortat de cartofi, de ce dracu ne mai miram ca la noi nu e bine?

Perfect adevarat

86

Re: Romania este tara de poveste!!!!

ce drepturi avem acum ??? care sunt acelea ??? ca este democratie? si ce faci cu ea ca nu iti tine de foame, ai tv si curent toata ziua si ce misto estee cand tu pleci dimineata si vii seara de la munca rupt si obosit pentru 700 de lei amarati numai chef de televizor nu iti mai vine si daca te mai si gandesti ca nu ai ce pune in geanta mancare si iti mai vin si copii si iti cer niste bani de papuci ca umbla cu ei rupti , astea sunt vestitele drepturi??

@ am prins si eu perioada aceea si iti spun ca am trait de 1000 de ori mai bine decat acum. si tu crezi  ca daca eram tot de ceausu condusi si in ziua de astazi crezi ca aceleasi reguli erau si acum ?? ba vezi sa nu. ceausu a fost bun pana a achitat datoriile externe ale tarii, cand sa ajuns la 0 gata hai sa il dam jos ca sa putem sa ne facem de cap.

si nu doarme nimeni ca nu are timp de dormit ca democratia este inteleasa asa: fur cat pot ca e democratie si nu ma poate atinge nimeni, ma c..c pe el DNA ca seful de acolo fura cu mine si tot asa.

87

Re: Romania este tara de poveste!!!!

coco A scris:

ce drepturi avem acum ??? care sunt acelea ??? ca este democratie? si ce faci cu ea ca nu iti tine de foame, ai tv si curent toata ziua si ce misto estee cand tu pleci dimineata si vii seara de la munca rupt si obosit pentru 700 de lei amarati numai chef de televizor nu iti mai vine si daca te mai si gandesti ca nu ai ce pune in geanta mancare si iti mai vin si copii si iti cer niste bani de papuci ca umbla cu ei rupti , astea sunt vestitele drepturi??

@ am prins si eu perioada aceea si iti spun ca am trait de 1000 de ori mai bine decat acum. si tu crezi  ca daca eram tot de ceausu condusi si in ziua de astazi crezi ca aceleasi reguli erau si acum ?? ba vezi sa nu. ceausu a fost bun pana a achitat datoriile externe ale tarii, cand sa ajuns la 0 gata hai sa il dam jos ca sa putem sa ne facem de cap.

si nu doarme nimeni ca nu are timp de dormit ca democratia este inteleasa asa: fur cat pot ca e democratie si nu ma poate atinge nimeni, ma c..c pe el DNA ca seful de acolo fura cu mine si tot asa.

Cel putin vad ca mai sunt si alti care inca gandesc sanatos si asta ma bucura foarte mult smile Pe tine coco n-am sa incerc sa te conving ca e mai bine acum decat atunci pentru ca din punctul meu de vedere esti o cauza pierduta...totusi cateva lucruri ar fi de spus...Tie ti se pare ca traiesti prost acum pentru ca ai informatii sau daca ai avut ocazia ai vazut cum se traieste in tarile vestice. Daca te uiti numai la ce ai acum in casa si la ce aveai pe vremea lui Ceausescu ai sa realizezi ca este o foarte mare diferenta . Pe vremea lui Ceasca iti trebuia foarte putin ca sa fi multumit:) Daca aveai un apartament cu o biblioteca de 10.000 lei pe care toti o aveau in case, un magnetofon Tesla sau Kashtan, un frigider Zil si un televizor color+ o daie 1300 in parcarea din fata blocului se numea ca ai atins maximul de bunastare smile Restul de timp ti-l petreceai zbatandu-te sa faci rost de o bucata de carne, o cafea naturala sau mai stiu eu ce chestii care tin de o minima decenta. Totul era pe sub mana, pe spaga si pe diverse mici smecherii pe care fiecare le facea la locul de munca. Ceausescu ne-a invatat asa nu ne-am nascut noi hoti si smecheri , a trebuit s-o facem ca sa supravietuim. Daca erai de exemplu strungar faceai flecuri metalice pentru pantofii de dama pe care le schimbai pe o cafea , un sapun un kil de zahar ... Asa se traia atunci! Poate ca tu ai trait mai bine pe vremea aia... Nu contest treaba asta si nici nu stiu ce au fost parintii tai pe vremea aia...dar daca ai fost asa descurcaret in perioada aia asa de neagra si lipsita de alternative acum de ce nu reusesti sa te descurci mai bine? Nu este poate pentru ca nu te-ai adaptat la regulile sociale de acum sau pentru ca numai e partidul care sa te puna intr-o functie care sa-ti permita sa faci tot felul de smecherii?
Ma intrebi ce drepturi avem acum? Ai toate drepturile pe care le are orice cetatean european din vest! Daca tie nu-ti place sa traiesti in libertate si preferi statul politienesc al lui Ceausescu atunci e foarte simplu...Fa o chestie nasoala sa te bage astia la parnaie si ai sa traiesti la fel ca pe vremea lui Ceausescu smile Ba inca si aia de la puscarie o duc acum mai bine decat o duceam noi pe vremea impuscatului...si mananca mai bine decat mancam noi.
Sper sa nu te superi pe mine ca am fost poate prea dur in limbaj...Nu te judec si-ti respect punctul de vedere desi pentru mine e incredibil de fiecare data cand cineva afirma ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu...Ne mai trebuiesc probabil cateva generatii ca sa scapam de cei care gandesc asa cum gandesti tu coco, din pacate...Apropo...Tu ai voie sa ai o alta opinie acum...eu nu aveam voie sa am alta opinie pe vremea lui Ceausescu fara sa ma tem atat pentru viata mea cat si pentru a celor din familie...Chiar si numai dreptul asta care-ti permite sa te exprimi liber si tot a meritat sacrificiile pe care unii le-au facut in `89...

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

88 Editat de pelly67 (2010-11-26 11:30)

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Mie, unuia, mi se pare cumplită inerţia în care s-a cufundat această societate. După dramatismul anilor ‘90, când lumea ieşea în stradă pentru orice, am picat în extrema cealaltă, în autism social. Oamenii s-au înconjurat de obiecte luate pe credit – fiecare familie cu noul televizor, cu noul frigider, cu noile telefoane mobile şi cu cele două maşini, pentru tata şi pentru mama, care şi-au supt de sub unghie ca să achite leasingul. Iluzia prosperităţii ne-a pulverizat în milioane de celule familiale izolate. Suntem baricadaţi în propriile noastre suficienţe. Împreună nu mai facem o societate – şi din ce în ce mai puţin o naţiune.
Sub mormanul ăsta de lucruri e linişte, dar afară e o lume post-cataclismică, în care nimeni nu se ocupă de reconstrucţie iar cei puşi să ne îndrume se ocupă cu şperţuirea banului public. Partidul care a venit la putere ca să cureţe lumea politică de corupţie a devenit acum un perfecţionist al traficului de influenţă. Opoziţia tropăie pe margine, nerăbdătoare să-i vină şi ei rândul la ţuţuroiul fondurilor de stat.

Re: Romania este tara de poveste!!!!

....pppfff...cand nu mai esti activ....poti zice orice..:P
:noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

90

Re: Romania este tara de poveste!!!!

remus242004 A scris:

....pppfff...cand nu mai esti activ....poti zice orice..:P
:noroc

Cine te tine Remuse???...mai ți minte ce scrie pe stațiile radio? Atenție..... lol  lol

Re: Romania este tara de poveste!!!!

:apl  :apl  :apl ...asa este ...si dupa aia...... :pls  :pls  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

92

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Aquahappy din cate am citit, am impresia ca tu nu vezi bine ce se intampla in jur  hmm
ok esti mandru ca esti roman....de ce? ce este asa minunat la acest statut? ce este asa bun la viata pe care o ducem?
ca noi ii votam? ti se pare..... nu conteaza cu cine votez, conteaza cine numara voturile wink si daca nu era basescu, era antonescu si asa mai departe, ei erau mai buni? de ce?
nu regret comunismul, regret prezentul, din tot sufletul meu. pentru ca am ajuns la 24 de ani cu 3 limbi straine la perfectie, cu experienta cu carul in 2 domenii foarte cerute actual si .. mor de foame nu? si ar trebui sa sar in sus de bucurie "doamne nu am ce manca, imi vine factura si nu o am cu ce plati, cu ce achit caldura la iarna dar nu conteaza, bucuria de a fi roman ma va tine in puteri si imi va da si caldura si hrana"
nu functioneaza asa.
mi s-a oferit ocazia sa plec si mi s-a luat inapoi, am regretat. si regret si acum. sper sa gasesc o alta... pentru ca in acest moment nu vad nici o cale de scapare in aceasta mirifica tara de care tu esti asa mandru.

Nu reneaga nimeni pe Eminescu, Blaga, Brancusi... ei deja sunt istorie. noi trebuie sa suportam un prezent mizer si crezi ca se poate face asta adorand trecutul. Nu trebuie s atraiesti in trecut ci in viitor, si acela se arata tare sumbru.
daca te gandesti bine nu am fost niciodata "cineva". au venit strainii de ne-au scos din anonimat, ne-au cucerit si ne-au pus pe harta ca altfel...nu intram in analele istoriei prea usor. Si chiar si acum numai  in domeniile in care s-au bagat strainii am facut ceva, ca noi de capul nostru aducem orice firma la faliment.

Deci degeaba injuri Europa si ghetourile ei, in momentul de fata Europa ne hraneste, ne ofera grau, mere, portocale, zahar, malai, gaz metan, asa jegoasa cu cu ghetouri mai mizere ca Ferentari. Noi asa mandri ca suntem romani si cu Eminescu in spate nu suntem in stare nici graul pentru paine sa ni-l producem.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Romania este tara de poveste!!!!

"Europa ne hraneste, ne ofera grau, mere, portocale, zahar, malai, gaz metan".......de ce oare o face???...le-o fi mila de noi?????....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

94

Re: Romania este tara de poveste!!!!

mila? nici macar noua nu ne e mila de noi lol

tara nu produce, daca am fi singuri, izolati cred ca am muri de foame, desi avem resurse necesare sa traim si noi si sa si exportam, economia este 0, fondurile europene pe agricultura in proportie de 90% nu au fost accesate, fabricile se inchid una cate una..
lasa sa avem mic.ro ca sa se dezafecteze micile magazine si mall-uri sa ne luam tzoale de firma.
ajungem la principiul romanilor, distreaza poporul sa uite ca moare de foame

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

95

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Bine le zici mai Alexandra!!!! :kiss ...păcat ca nu ne aude nimeni!...dar vorba aia.... ce mai contează, vom crăpa mândri ca suntem romani! :sok

96

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Fara intentia de a se supara cineva imi astern si eu parerea.

Coco si Aquahappy, din punctul meu de vedere, fiecare aveti dreptate si va spun de ce.

Unul din principiile mele este: "Ce nu stii, nu te afecteaza."
@ Aquahappy - Pe vremea lui Ceausescu intr-adevar nu erau multe pe rafturi, dar putini erau cei ce si le doreau. Ganditi-va bine si amintiti-va, ca nu suferea nimeni ca nu are 4 modele dintr-o anumita marca de pantofi, sau de TV, sau de masina. Asa cum spui, neavand pe sa-si cheltuie banii, isi permitea omul o pereche de jeansi sau pantofi sport ("adidasi", sau moda Puma..:) )
Daca toata lumea avea Dacie, era Ok, si suficient sa ai Dacie.
Nu murea nimeni cand vedea ca un prim secretar avea Mercedes si numar scurt la masina... Ala avea o functie si .. era a a lui...

@Coco - Se mergea in concedii anual, sau la un restaurant Duminica, tocmai cauza faptului ca oamenii nu aveau pe ce cheltuii banii.
Daca nu erau "tentatii" pe raft.. Ce sa faca cu ei? O masa pentru 2 persoane la un restaurant (o cina completa) era in jur de 100 - 110 lei (daca nu mai mult). O sana cu un corn 5 lei. Daca stam sa ne gandim bine.. nu era tocmai ieftin.

Asa ca eu va sugerez, sa nu va incrancenati, pentru ca un sambure de adevar spuneti fiecare dintre voi.
Iar parerea mea sincera este ca totusi nu se pot compara aceste doua "perioade" din viata noastra.
In primul rand oamenii de atunci neavand acces la "capitalism" nu gandeau in felul in care gandim noi azi.

Recunosc uneori ma apuca nostalgia, si zic.. "pe vremea aia cand cineva termina scoala, avea un serviciu, si o locuinta", dar uneori stau si ma intreb "oare as mai fi vazut eu Viena?", "as mai fi avut eu ocazia, sa-mi deschid ochii si mintea cu ce se intampla si ce exista in lume, daca n-as fi avut acces la cunoastere?".

Practic intre noi, generatiile care am prins aceste doua perioade, tot timpul vor exista persoane cu pareri pro si contra. Nu are rost sa ne macinam ...

A propos de istorie...

Ingropati securea razboiului! smile

Eu asa am invatat la scoala se incheiau conflictele... smile

P.S. Baiul tot de la cunoastere a inceput, cand Eva a muscat din mar si hop Adam l-a mancat pe tot... lol

Ce nu stii, nu te afecteaza...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

97

Re: Romania este tara de poveste!!!!

un sambure cu coaja tare
"Suntem baricadaţi în propriile noastre suficienţe."
cred ca merita cateva secunde

98

Re: Romania este tara de poveste!!!!

PT Allexya
Ce viitor sa avem daca noi ne gandim cum sa scapam de aici si nu cum sa ne facem un viitor?
Pt Lucia
Asta sustineam si eu ... Ce nu stii nu te afecteaza ori pe vremea lui Ceausescu noi nu stiam multe. Acum se pare ca stim mai mult decat putem asimila si tocmai d`aia unii nu se pot adapta.
Cineva spunea ca ne hraneste Europa. Eu zic ca Europa ne-a falimentat. Au invadat piata cu produse mai performante si mai ieftine decat cele pe care le produceam noi. De aici a si rezultat falimentul nostru. N-am facut fata concurentei...
N-am sustinut ca traim pe roze acum si ca ar fi bine... Am si eu greutatile familiale si financiare pe care le are marea majoritate dar daca noi refuzam sa facem ceva pentru noi aici in tara de ce ar veni altcineva sa ne faca noua bine?
Mai era cineva care spunea ca Eminescu e istorie si ca ce mare scofala sa fi roman? Daca l-ai citit si inteles pe Eminescu cum dracu poti sa pui asa intrebare?
Realitatea este ca toata lumea se gandeste numai la binele personal. Toti vrem sa traim mai bine de maine! Astia care ne guverneaza gandesc la fel si vor sa se imbogateasca si ei tot de maine...Nimeni nu vrea sa creeze un viitor, sa vina cu niste proiecte pe termen lung, sa incerce sa cladeasca ceva...Sa traim bine de maine nu se mai poate... In 90 am avut o sansa pe care am ratat-o cu sloganuri gen ,,Nu ne vindem tara!''. Acum asteptam sa vina cineva sa mai faca investitii si numai vine nici dracul...Am vrea sa vindem dar nu ne mai cumpara nimeni...
Ca simplu cetatean e adevarat ca nu poti face schimbari ...Poti ,asa cum am mai spus, in cel mai bun caz sa-ti exerciti dreptul la vot si sa te informezi pe cine votezi. Ia decizia nu bazat pe notorietatea sau carisma personajului ci bazat pe portretul lui moral. Asta cred ca poate face fiecare din noi ...Solutiile tot din politica vor veni atunci cand vor veni ! Daca noi care traim aici nu vrem sa avem un viitor in tara asta...atunci cine sa vrea? Asta e tot ce am vrut sa spun in definitiv... TREBUIE SA VREM SI NOI!
P.S.
Nu sunt in razboi cu nimeni! Doar particip la o discutie fie ea si in contradictoriu (cu anumite persoane) purtata intre oameni suficient de maturi si inteligenti care isi pot sustine ideile cu argumente...Cine are sau n-are dreptate nici nu ma intereseaza in final. Imi place sa discut si sa schimb idei smile Poate iese si ceva bun din schimbul de idei...

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

99 Editat de Aquahappy (2010-11-27 03:38)

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Alexxya la 24 de ani e normal sa-ti doresti un viitor...Nu uita insa ca daca te-ai pregatit atat de bine intelectual e si pentru ca te-ai nascut in tara asta. Statul a suportat niste cheltuieli pentru educatia ta! Deci tara asta a facut deja foarte mult pentru tine insa tu nu vrei sa faci nimic pentru ea... Eu cred ca ai putea sa castigi si aici un salariu suficient incat sa nu-ti faci griji in ceea ce priveste facturile si ce mananci maine daca zici ca esti atat de bine pregatita. E la fel de ok sa pleci si sa lucrezi in strainatate sa faci ceva bani si sa te intorci sa-ti faci eventual o afacere aici...
Eu ma intreb de ce dracului e patriotismul atat de demodat? Vorbeste cu orice cetatean dintr-o tara avansata si ai sa vezi ca e patriot. De ce e patriot? E prost, e handicapat, e redus mintal? Patriotismul e legat de bagajul tau genetic, de cultura ta, de identitatea ta ca individ. Poate daca ai sa ai ocazia sa lucrezi in strainatate ai sa simti si tu dorul de tara asa cum l-am simtit eu (desi nu ti-as dori) si atunci ai sa realizezi ca vorbele pe care ti le-am spus nu sunt lozinci. Pana si tiganii sunt mandri ca sunt tigani numai noi romanii suntem mai ai dracului ca toti si ne trezim ca ne e rusine ca suntem romani...Eu unul prefer sa fiu patriot decat sa fiu un bastard care sa imit papagaliceste un cetatean occidental. E pacat ca tocmai cineva care a studiat 3 limbi nu intelege cat de importanta e propria lui limba insa nu ma mai mira la felul in care a decazut invatamantul si la cat de usor se face o facultate particulara cu examene grila ca la scoala de soferi smile
Sa stii ca si Eminescu a avut o viata plina de privatiuni si cu toate acestea a fost patriot si el si multi altii ca el. Un intelectual cum te pretinzi ar trebui sa inteleaga de ce cu atat mai mult cu cat intelege un fost sofer de tir ca mine. Poate sunt eu prost si neam de manivela...dar cred ca l-am inteles pe Eminescu la un nivel mult mai profund decat l-ai inteles tu draga Alexxya. Oricum eu iti doresc succes indiferent ce proiecte de viitor ai! Daca imi permiti sa-ti dau un sfat incearca sa muncesti aici o perioada ca sa acumulezi o experienta si-ti vei gasi mai usor de lucru afara...
P.S.
In ceea ce priveste numaratoarea voturilor sa stii ca nu se pot face fraude mari genul apesi o tasta si gata ... Am participat la multe alegeri in calitate de observator si cunosc foarte bine sistemul. Fraudarea alegerilor se face prin cumpararea voturilor si prin asa-zisul turism electoral. In conditiile unei prezente reduse a electoratului la vot, e adevarat ca se poate vicia rezultatul alegerilor prin practici de genul acesta pe care sa stii ca le practica aproape toate partidele.
D`aia este foarte important sa mergem in numar mare la vot atunci cand se organizeaza alegeri tocmai pentru ca ponderea voturilor viciate prin practicile de mai sus sa fie redusa drastic si sa nu mai prezinte importanta din punct de vedere statistic.
Fa o socoteala simpla ! Daca se prezinta 10.000 la vot si eu am plimbat cu autocarele 1000 care au votat de 2-3 ori e o chestie dar daca se prezinta 1.000.000 la urne smecheria cu autocarele nu mai este semnificativa...

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

100

Re: Romania este tara de poveste!!!!

Probabil n`avem noi astia mai tineri mintea coapta dar sincer....iti trece tot patriotismul cand vezi ca tara ta nu face nimic ptr tine, pardon, de fapt face, te trage in jos. Am vrut si am dat la armata pana mai de curand, parte de spirit patriotic, pana mi`am dat seama ca as fi cea mai mare idioata sa ma leg cu contract de 9 ani de un sistem in prag de prabusire.

Sa lucrezi in tara, sa acumulezi experienta ptr cine?! pentru sufletul tau probabil. Sunt la o facultate teoretic de renume mondial, spun ei, si cand am sunat in alte tari sa vad daca imi echivaleaza creditele nici macar nu stiau unde sau cum sa caute academia mea...asa ca, pentru ei ce avem noi aici e o nulitate ca si experiente sau diplome. Da, ca suntem laudati ca suntem pregatiti, adevarat, se baga 300 de subiecte in noi in scoli, din care 290 nu le folosim niciodata in viata.

Si da, il recunosc si eu pe Eminescu si pe multi altii, si? Ce`au realizat ei aici? Istorie, ca atat cat au fost in viata au fost cum se spune "vai de steaua lor". Si totusi, toata poezia si geniul lui Eminescu nu ne tin de cald cu nimic astazi, degeaba hrana spirituala daca ai ceata in stomac....

Etiamsi omnes, sed non ego.